Haber

BDDK Kredi Yapılandırma 2019 Düzenlemesi

BDDK; "Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik" metnine kredi yapılandırma süresini arttıran bir değişiklik eklemişti. İlgili değişiklik resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Haberin tüm detayları aşağıda...Kart borcu yapılandırmalarından sonra kredi yapılandırmalarına da düzenleme geldi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun yayınladığı taslağa göre ihtiyaç kredisi yapılandırma vadeleri 60 aya kadar çıkabilecek.

BDDK İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Kapsamı

Bankalara ihtiyaç kredisi borcu olan ve bu borcu yeniden yapılandırmak isteyen vatandaşlar 5 yıla kadar vade yapabilecekler. Bankalar müşterinin yapılandırma süresi talebini dikkate almak zorunda. İlgili yönetmelikteki geçici maddelerde bu sürenin sadece ihtiyaç kredileri için geçerli olduğu belirtilmiş.

Herkes İhtiyaç Kredisi Yapılandırması Yapabilecek Mi?

İlgili maddenin yürürlük tarihinden önce kullandırılan ihtiyaç kredileri madde kapsamındadır. Bununla birlikte; anapara veya faiz borç ödemesinin gecikmiş olması gerekiyor. Bu şartları sağlamayanlara 60 ay vadeli yapılandırma yapılmayacaktır.

Kredi Sicili Bozuk Olanlar Faydalanabilir Mi?

Sicil Affı Yasası gibi bir düzenleme yürürlüğe girmediği sürece kredi sicili bozuk olan vatandaşlara yapılandırma kredisi verilmeyecektir. Şartları sağlayan kişiler kredi borçlarını 5 yıla kadar vadelendirebilir.

Güncel kredi yapılandırma kampanyalarını görmek isterseniz tıklayın: https://yatırımhaber.com/borc-kapatma-kredisi-2018-kredi-yapilandirma/

BDDK Kredi Yapılandırma 2019 değişikliğini gösteren metin aşağıda:

Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı

MADDE 1 – 1/11/2006 tarihli ve 26333 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir. “Bu maddenin yürürlük tarihinden önce kullandırılan ve anapara ve/veya faiz ödemelerinin tahsili geciken ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla altmış ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilir.”

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı yürütür.

Kaynak: https://www.bddk.org.tr/ContentBddk/dokuman/mevzuat_0881.pdf

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı