Ziraat Bankası’ndan IBAN Öğrenme – IBAN Sorgulama

Ziraat IBAN Sorgulama
Ziraat IBAN Sorgulama

IBAN (International Bank Account Number) para transferi işlemlerinde çok kullanılan uluslararası bir banka hesap numarasıdır. Bu numaralar sayesinde dünyadaki bütün bankalar arasında, karışıklık çıkmadan, para transferi işlemleri yapılmaktadır.

Bu makalemizde Ziraat Bankası hesabına ait IBAN’ın nasıl öğrenilebileceğini sizlere anlatmaya çalıştım. IBAN sorgulama yöntemleri olarak aşağıdaki seçenekleri kullanabilirsiniz:

 • Banka şubelerine kimlikle müracaat ederek IBAN öğrenme
 • ATM’lerden Ziraat Bankası IBAN öğrenme
 • Ziraat Bankası çağrı merkezini arayıp IBAN öğrenme
 • Ziraat Bankası IBAN doğrulama sayfası üzerinden IBAN öğrenme
 • Ziraat Mobil veya Ziraat İnternet Bankacılığı’na şifrenizle giriş yaptıktan sonra IBAN öğrenme

Yukarıdaki Ziraat IBAN sorgulama yöntemlerini başlıklar tek tek açıklamaya çalıştım:

Şubelere Giderek Ziraat IBAN Sorgulama

Ziraat Bankası’nın herhangi bir şubesine kimliğinizle müracaat edip, gişelerdeki görevlilerin yardımıyla hesabınıza ait IBAN’ı öğrenebilirsiniz.

ATM’lerden Ziraat IBAN Sorgulama

Ziraat Bankası bankamatik kartınız varsa, herhangi bir ATM’yi kullanarak IBAN bilginize erişebilirsiniz. Kartınızı bankamatiğe taktıktan sonra karşınıza çıkan menülerden ”hesaplarım” bölümüne girip aktif olan mevduat hesaplarınıza erişebilir; bu hesaplar hakkında, IBAN dahil, birçok bilgiye erişebilirsiniz.

Çağrı Merkezini Arayıp Ziraat Bankası IBAN Sorgulama

0850 220 00 00 ve 444 0000 numaraları Ziraat Bankası’na aittir. Bankanın müşterileri bu hatlardan herhangi birini arayıp IBAN sorgulama işlemi yapabilirler. Bunun için sizden kimlik ve hesap bilgileriniz istenebilir. Hesap numarası, ek no, şube kodu gibi bilgileri nasıl öğrenebileceğinizi aşağıdaki başlıklarda anlattım.

İnternetten Anında Ziraat IBAN Sorgulama

İnternet üzerinden Ziraat müşteri no, şube kodu – adı ve ek no bilgilerinizle anında IBAN sorgulama yapabilirsiniz. Hesap no, ek no ve şube kodu bilgilerinizi Ziraat Bankkartınıza bakarak öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki örnekte bunu nasıl yapacağınızı anlatmaya çalıştım:

 • Ziraat Bankkartın üzerinde hesap numarası yazmaktadır. Bunu numara genelde kartın sol alt bölümünde ya da büyük puntolu olarak yazılan kart numarasının altında yer alır.
 • Hesap numarası 16 hanelidir ve içinde şube kodu, müşteri no ve ek no bilgilerini barındırır.
 • Örnek hesap numarası 1111 22223333 4444 olsun. Buna göre:
  • Kırmızıyla yazılan bölüm şube kodu
  • Maviyle yazılan bölüm müşteri numarası
  • Yeşille yazılan bölüm ise ek no’dur.

Ziraat Bankkart Hesap Numarası

 • Örnekte bankamatik kartı üzerinde hesap numarasının bulunduğu bölümü görebilirsiniz. Bu kartta hesap numarası, kart numarasının hemen altında ”Hes. No” şeklinde belirtilmiştir. Bazı kartlarda bu hesap numarası sol alt kısımda da yer alabilir.
 • Bu bağlantıya tıklayıp yukarıdaki bilgileri kullanarak anında Ziraat IBAN sorgulama yapabilirsiniz.

Ziraat Mobil veya Ziraat İnternet Şubesinden IBAN Öğrenme

Ziraat Bankası müşterileri internet bankacılığını kullanmak suretiyle hesaplarına ait IBAN bilgisine erişebilirler. Bunun için Ziraat Mobil uygulaması ya da web internet şubesi kullanılabilir. İnternet şifresi olmayan müşteriler internet bankacılığına giriş yapamazlar. Ziraat Bankası internet şifresi oluşturmak isterseniz Ziraat Bankası İnternet Şubesi Şifresi Nasıl Alınır? adlı makalemiz sizi yönlendirecektir.

Ziraat Mobil’den IBAN Erişimi

Ziraat Mobil uygulamasını akıllı telefonunuza indirin ve şifrenizle giriş yapın. Uygulamanın ana sayfasında sol üst köşede bulunan menü kısmına tıklayın. Menüdeki ”Hesaplarım” sekmesine girin. Açılan sayfada Ziraat Bankası’ndaki bütün hesaplarınız görünecektir. Dilediğiniz hesaba dokunarak IBAN erişimi sağlayabilirsiniz.

Ziraat Web Şubeden IBAN Erişimi

Ziraat Bankası’nın resmi sitesinin ana sayfasından ”Bireysel” veya ”Kurumsal” müşteri olarak giriş yapın. İnternet şubesi ana sayfasındaki ”Varlıklarım” bölümüne girin. Bu şekilde Ziraat Bankası’nda bulunan bütün hesaplarınız açılan sayfada görünecektir. Dilediğiniz hesaba tıklayarak IBAN erişimi sağlayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*