Bankalar

Ziraat Bankası Hesap No, Müşteri No ve IBAN Öğrenme

Ziraat Bankası IBAN sorgulama, müşteri no, ek no ve hesap no öğrenme işlemlerini nasıl yapacağınızı anlattık. Ayrıntılar aşağıda…

Ziraat iban sorgulama

Müşteri no ve ek no’nuzu biliyorsanız bu bağlantıya tıklayıp hemen Ziraat iban sorgulama yapabilirsiniz. Bilmiyorsanız hesap no, ek no ve müşteri numaranızı öğrenmek için aşağıya bakınız.

Ziraat hesap no öğrenme

Hesap numaranızı, kullanıcısı olduğunuz Ziraat Bankkart’a bakarak yapabilirsiniz. Bankkartın üzerinde hesap numarası yazmaktadır. Bu numara genelde kartın sol alt bölümünde ya da büyük puntolu olarak yazılan kart numarasının altında yer alır. Hesap numarasını kart üzerinde şöyle tanıyabilirsiniz:

 • Ziraat hesap numarası genelde kartın sol alt bölümünde ya da büyük puntolu olarak yazılan kart numarasının altında yer alır.
 • Aşağıdaki örnek kart resminde ”Hes. No” yazısından sonra başlayan 16 haneli sayı hesap numarasıdır.
 • Hesap numarası 16 hanelidir ve içinde şube kodu, müşteri no ve ek no bilgilerini barındırır. Peki, hesap numarası içinde bulunan müşteri numarası, şube kodu ve ek no nasıl ayırt edilir.

Ziraat müşteri numarası öğrenme

Ziraat müşteri no öğrenme işlemini nasıl yapacağınızı aşağıdaki örnekle açıklamaya çalıştık.

 • Müşteri numarası 8 hanelidir. 16 haneli hesap numaranızın 5. hanesinden başlar,12. hanesinde biter. Aşağıdaki örnek hesap numarasındaki mavi renkli kısım Ziraat Bankası müşteri numarasıdır.
 • Örnek hesap numarası 1111 22223333 4444 olsun.

Yukarıdaki örnek hesap numarası üzerinden şube kodu da çıkarılabilir:

Ziraat Şube Kodu Öğrenme

Şube kodu; hizmet aldğınız banka şubesine özel bir numaradır. Bazı işlemlerde şube koduna ihtiyacınız olabilir. Ziraat şube kodu 4 hanelidir. Örnek olarak verdiğimiz 1111 22223333 4444 şeklindeki hesap numarasının kırmızı renkle belirtilen ilk 4 hanesi şube kodudur.

Ziraat Ek No Öğrenme

Yukarıda verdiğimiz hesap numarasının yeşil renkle yazılan son dört hanesi de ek no’dur. Kısacası kartın üzerinde bulunan 16 haneli Ziraat hesap numarasının:

 • Kırmızıyla yazılan ilk 4 hanesi şube kodu
 • Maviyle yazılan ortadaki sekiz hanesi müşteri numarası
 • Yeşille yazılan son 4 hanesi ise ek no’dur.
Ziraat Bankkart Hesap Numarası
Ziraat Bankkart Hesap Numarası
 • Örnekte bankamatik kartı üzerinde hesap numarasının bulunduğu bölümü görebilirsiniz. Bu kartta hesap numarası, kart numarasının hemen altında ”Hes. No” şeklinde belirtilmiştir. Bazı kartlarda bu hesap numarası sol alt kısımda da yer alabilir.

Ziraat Bankası IBAN Öğrenme Kanalları

IBAN (International Bank Account Number) para transferi işlemlerinde çok kullanılan uluslararası bir banka hesap numarasıdır. Bu numaralar sayesinde dünyadaki bütün bankalar arasında, karışıklık çıkmadan, para transferi işlemleri yapılmaktadır.

Ziraat IBAN sorgulama yöntemleri olarak aşağıdaki seçenekleri kullanabilirsiniz:

 • Banka şubelerine kimlikle müracaat ederek
 • ATM’lerden
 • Çağrı merkezini arayıp
 • IBAN doğrulama sayfası üzerinden
 • Ziraat Mobil veya İnternet Bankacılığı’na şifrenizle giriş yaparak

Ziraat IBAN öğrenme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemleri başlıklar tek tek açıklamaya çalıştım:

Şubelere Giderek Ziraat IBAN Sorgulama

Ziraat Bankası’nın herhangi bir şubesine kimliğinizle müracaat edip, gişelerdeki görevlilerin yardımıyla hesabınıza ait IBAN’ı öğrenebilirsiniz.

ATM’lerden Ziraat IBAN Sorgulama

Ziraat Bankası bankamatik kartınız varsa, herhangi bir ATM’yi kullanarak IBAN bilginize erişebilirsiniz. Kartınızı bankamatiğe taktıktan sonra karşınıza çıkan menülerden ”hesaplarım” bölümüne girip aktif olan mevduat hesaplarınıza erişebilir; bu hesaplar hakkında, IBAN dahil, birçok bilgiye erişebilirsiniz.

Çağrı Merkezini Arayıp Ziraat Bankası IBAN Sorgulama

0850 220 00 00 ve 444 0000 numaraları Ziraat Bankası’na aittir. Bankanın müşterileri bu hatlardan herhangi birini arayıp IBAN sorgulama işlemi yapabilirler. Bunun için sizden kimlik ve hesap bilgileriniz istenebilir. Hesap numarası, ek no, şube kodu gibi bilgileri nasıl öğrenebileceğinizi aşağıdaki başlıklarda anlattım.

İnternetten Anında Ziraat IBAN Sorgulama

İnternet üzerinden müşteri no, şube kodu – adı ve ek no bilgilerinizle anında IBAN sorgulama yapabilirsiniz. Hesap no, ek no ve şube kodu bilgilerinizi Bankkartınıza bakarak öğrenebilirsiniz. Makalenin başındaki bağlantıya tıklayıp Ziraat iban öğrenme sayfasına hemen erişebilirsiniz. İlgili sayfanın görüntüsü aşağıdaki örnekteki gibidir:

Ziraat iban öğrenme
Ziraat iban öğrenme

Ziraat Mobil veya İnternet Şubesinden IBAN Öğrenme

Bankanın müşterileri internet bankacılığını kullanmak suretiyle hesaplarına ait IBAN bilgisine erişebilirler. Bunun için Ziraat Mobil uygulaması ya da web internet şubesi kullanılabilir. İnternet şifresi olmayan müşteriler internet bankacılığına giriş yapamazlar. İnternet şifresi oluşturmak isterseniz https://yatırımhaber.com/ziraat-bankasi-internet-subesi-sifresi-nasil-alinir-484/adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Ziraat Mobil’den IBAN Erişimi

Ziraat Mobil uygulamasını akıllı telefonunuza indirin ve şifrenizle giriş yapın. Uygulamanın ana sayfasında sol üst köşede bulunan menü kısmına tıklayın. Menüdeki ”Hesaplarım” sekmesine girin. Açılan sayfada Ziraat Bankası’ndaki bütün hesaplarınız görünecektir. Dilediğiniz hesaba dokunarak IBAN erişimi sağlayabilirsiniz.

Web Şubeden IBAN Erişimi

Ziraat Bankası’nın resmi sitesinin ana sayfasından ”Bireysel” veya ”Kurumsal” müşteri olarak giriş yapın. İnternet şubesi ana sayfasındaki ”Varlıklarım” bölümüne girin. Bu şekilde Ziraat Bankası’nda bulunan bütün hesaplarınız açılan sayfada görünecektir. Dilediğiniz hesaba tıklayarak IBAN erişimi sağlayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close