Genel

Kredi Notu Yükseltmede Kesin Sonuç Veren 6 Yöntem

Kredi skoru; bankalara finansman veya kredi kartı başvurusu yaparken, taksitle cep telefonu ve beyaz eşya satın alırken hatta otomobil kiralarken bile referans olarak kabul ediliyor. Kredi notu düşük olanlar bu konularda bazı zorluklar çekiyor. Peki, düşük olan skor nasıl ve ne kadar sürede yükselir? Ayrıntılar aşağıda...

Sponsorlu Reklamlar

Findeks kredi skoru yetersiz olan kişiler bankalardan kredi alamıyor. Finansman kullanmak veya kredi kartı alabilmek için skorunuzu yeterli seviyeye getirmeniz gerekiyor. Daha önce birçok kişi tarafından denenmiş ve olumlu sonuç vermiş kredi notu yükseltme teknikleri mevcut. Bu teknikleri sizler için açıkladık:

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Bu başlık altında vereceğimiz kredi notu yükseltme tekniklerini kullanarak, mevcut notunuzu koruyabilir veya düşük olan notunuzu yükseltebilirsiniz. Peki, kredi notu nasıl düzelir?

1-Mevcut Borçlarınızı Yapılandırın

Kredi puanını düşüren temel faktör, bankalara olan borçları zamanında ve düzenli olarak ödememektir. Değişik bankalara olan borçlarınızı tek bir çatı altına toplayıp yeniden yapılandırmak puanınızı olumlu etkileyecektir. Bu sayede diğer bankalara olan borçlarınızı kapatmış olacaksınız ve tek bir bankaya borçlu olarak gözükeceksiniz. Yapılandırma taksitlerinizi de aksatmazsanız kredi puanınız mutlaka yükselecektir.

Kredi notu yükseltmek için taksit ödemelerini aksatmamak gerekir. Bu sebeple yapılandırma taksit tutarını belirlerken bütçenizi aşmamaya dikkat edin. Sizi zorlayacak taksitleri olan kampanyaları asla kullanmayın.

2-Kredi Kartı Borçlarınızı Kapatın

Birçok tüketici, kart borcunun asgari tutarını ödeyerek kalan borcu erteliyor. Bu durum kredi skorunu olumsuz olarak etkiliyor. Bunun çözümü bankayla anlaşıp borcunuzu yeniden yapılandırmaktır. Taksitlerinizi düzenli bir şekilde ödedikçe kredi notunuz düzelmeye başlayacaktır. Kart borcu yapılandırma kampanyalarına da yukarıda paylaştığımız adres üzerinden erişebilirsiniz.

3-Sık Sık Başvuru Yapmayın

Bazı vatandaşlar, skorunun yetersiz olduğunu bildiği halde bankalara çok sık başvuru yapıyor. Reddedilen başvurular sistem tarafından olumsuz algılanıyor ve kredi skorunu olumsuz etkiliyor.

4-Faturalarınızı Aksatmadan Ödeyin

”Faturayla kredi notunun ne alakası var” diyebilirsiniz. Ancak bu da önemli bir faktör. Çünkü kredi notu hesaplaması yapılırken birçok finansal harekete bakılır. Hatta evli olup olmamanız, kaç çocuğunuzun olduğu, otomobil sahibi olup olmamanız bile notunuzu etkileyebilir.

Faturalarınıza kredi kartınız üzerinden otomatik ödeme talimatı vermeniz faydalı olacaktır. Diğer ödemelerinizi de nakit yapmak yerine kredi kartınızla yapmanız puan artışı için etkili olacaktır.

5-Banka Hesaplarınızı ve Ekstrelerinizi Kontrol Edin

Harcamalarınızı ve ödemelerinizi kontrol etmek bazı aksaklıkları önlemeye yardımcı olacaktır. Unutulan ödemeler veya verilmeyen bir ödeme talimatı kredi notunuzu düşüreceği için bu konuya dikkat etmek gerekir.

Kredi hesaplama aracıyla en avantajlı seçeneği belirleyin!

Eğer kredi almayı düşünüyorsanız ve aylık taksitlerinizi önceden hesaplamak istiyorsanız, Enuygun.com’un kredi hesaplama aracından kolaylıkla yararlanabilirsiniz. Sadece kredi miktarınızı ve ödeme sürenizi girin, ödeme planınızı gözden geçirin ve en iyi seçeneği belirleyin. Bu sayede finansal kararlarınızı daha bilinçli bir şekilde alabilir ve bütçenizi daha iyi yönetebilirsiniz.

Kredi Notum Yok Ne Yapmalıyım?

Bankalardan hiçbir kredili ürün kullanmamışsanız kredi skorunuz 0 olarak gözükecektir. Bunun sebebi bankalarla aranızda bir ödeme geçmişinin olmamasıdır. Bu skora sahip kişiler bankalar nezdinde ”riskli” kategoridedir.

Bu durumdakiler, kredi puanı yükseltmek için kredi kartı başvurusu yapmalılar. Düzenli bir geliriniz varsa bankalar başvurunuzu kabul edeceklerdir. Kartınızı düzenli olarak kullanıp ödemelerinizi aksatmazsanız skorunuz yükselecektir. Gelir olmayanlara ve borçlarını kapamalarına rağmen yasal takipleri devam eden kişilere normal başvuruyla kart verilmeyecektir. Bu sorunu bloke teminatlı kredi kartı çözebilir:

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Kullanın

Bankalar, belgelenebilir geliri olmayan veya cezaya düşmüş müşteriye kredi kartı veya finansman vermezler. Bu durumda olan kişiler bloke teminatlı kredi kartı kullanabilirler.

Bankada açacağınız bir mevduat hesabına belli bir miktarda para yatırarak bloke teminatlı kredi kartı alabilirsiniz. Yatıracağınız para kartın teminatıdır. Yani kart borcunuzu ödemediğiniz taktirde banka o paraya el koyar. Kartı kullandığınız sürece yatırdığınız teminata dokunamazsınız. Kullanacağınız kredi kartı ile taksitli alışveriş yapabilir ve puan kazanabilirsiniz.

Hesaba yatıracağınız teminat tutarının yüzde seksenine kadar kart limiti belirleyebilirsiniz. Bloke teminatlı kredi kartıyla yapacağınız alışverişler ve ödemeler kredi puanınızı zamanla düzeltecektir.

Kredi Notu Yükseltme Hilesi var mı?

Birçok finans kurumundan alınan tüketici verileriyle KKB’de bir havuz oluşturulur. Findeks gibi kuruluşlar bu verileri kullanarak risk raporu ve kredi notu bilgisi vermektedir. Kullanılan sistemler güncel ve güvenilir olduğundan hile ile kredi notu yükseltmek söz konusu değildir.

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Bankalar müşteri verilerini belli aralıklarla güncelleyerek KKB’ye bildirirler. Yukarıda verdiğimiz yöntemleri uygulayarak puanınızı 6 ay içinde uygun seviyeye getirebilirsiniz. Yasal takibe düşmüş olan kişiler için süreç daha farklı işlemektedir. Konu hakkında sorunuz varsa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Findeks Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

”Kredi notum kaç” sorusunun cevabını birden fazla yöntemle öğrenmek mümkündür. Kredi puanınızı öğrenmek için şu yöntemleri kullanabilirsiniz:

  • Findeks mobil uygulaması veya web sitesi,
  • Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom operatörlerinden sms ile,
  • Müşterisi olduğunuz bankanın internet şubesi.

Yukarıdaki kanalları kullanarak ücretli olarak sorgulama yapabilirsiniz. Kredi notu sorgulama için operatörler 12,50 TL, bankalar 12 TL(genelde), Findeks ise 5 TL artı KDV ücreti almaktadır. Findeks’te Risk Raporu hizmeti de vardır. Risk raporunu da 10 TL artı KDV olarak alabilirsiniz. Findeks’ten sorgulama yapabilmek için uygulama üzerinden sisteme ücretsiz üye olmanız gerekiyor.

Kredi Notu E devletten Ücretsiz Olarak Öğrenilir Mi?

DİKKAT: E devlet üzerinden ücretsiz risk raporu oluşturabilirsiniz. Oluşturulan raporda kredi notu yazmamaktadır. Yani kredi notunuzu e devlet üzerinden öğrenemezsiniz.

MUTLAKA OKUYUNUZ: Ücretsiz Findeks üyeliği ve kredi notu sorgulama işlemini resimli olarak görmek isterseniz https://yatırımhaber.com/findeks-kredi-notu/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

4 Yorum

  1. mrb kolay gelsin benim en son icra da kapatılan dosya tarihi 2014 ve findeks risk raporun da kredi notum 1250 çıkıyor başvuru yaptığım zaman kredi onaylanmıyor.yukarıda ki işlemleri yaptığım zaman kaç ay da puanım yükselir ve şuanda adıma kredi kartı veya kredim yoktur aynı zamanda takipte veya gecikmeli olan hiç bir şey yoktur

    1. Merhaba. Yasal takipte değilseniz yukarıdaki yöntemlerle 3 ay içinde notunuz yükselecektir. Bunun dışında müşterisi olduğunuz banka şubesine gidip müşteri temsilcisiyle kredi için özel olarak görüşmenizi tavsiye ederim.

  2. Icrayaya girmemesine rağmen notum 800lerden 150ye düştü. Gecikmem çok fazlaydi. Şu anda tüm gecikmelerimi kapadım. Gecikmede bir ürünüm yok. 1000 seviyelere düzgün ödemeyle ne kadar sürede çıkabilirim?

    1. Mevcut borcunuzun fazla olması sistem tarafından bir risk olarak algılanabilir. Yani borcunuzu vadesinde ödeseniz bile sistem sizi potansiyel riskli müşteri olarak tanımlayabilir. Kesin olmamakla birlikte, kredi notunuz tüm borcunuzu kapattıktan sonra 2 ay içinde 1000 puan seviyesine gelebilir. Düzenli ödeme yapmaya devam ederseniz (tüm borcunuzu kapatmadan) bu süre 5-6 ayı bulabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu