Genel

Hesap İşletim Ücreti Geri Alma 2018 (Örnek Dilekçeler)

İlgili yönetmelikte bulunan hesap işletim ücreti hakkındaki maddeler Danıştay tarafından iptal edildi. Böylece tüketiciler bankalara ödedikleri hesap işletim ücretlerini geri alabilecek. Peki, hesap işletim ücreti nasıl geri alınır? Ayrıntılar aşağıda...

TÜSODER’in (Tüketici Sorunları Derneği) ”Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”te bulunan hesap işletim ücreti maddesine yaptığı itiraz sonucu bu madde Danıştay tarafından iptal edildi. Böylece tüketiciler bankalara ödedikleri hesap işletim ücretlerini geri alabilecekler.

Banka hesap işletim ücretini geri alma

Hesap işletim ücretini geri alma işlemi için öncelikle bankalara dilekçe ile müracaat etmeniz gerekiyor. İade talep ettiğiniz bankaya vereceğiniz dilekçe aşağıdaki gibi olmalıdır:

Hesap işletim ücreti geri alma dilekçesi (Bankadan)

… Bankası Genel Müdürlüğüne

Bankanız nezdinde bulunan hesaplarımdan Hesap İşletim Ücreti olarak yapılmış kesintileri gösteren ayrıntılı listenin, 5411 sayılı yasanın 76. Maddesinin 1. Fıkrası uyarınca tarafıma verilmesini talep ediyorum.

Ad Soyad

TCKN

Adres

Telefon Numarası

Dilekçenizi yukarıdaki gibi hazırlayıp ilgili banka şubelerine vermeniz gerekiyor. Talep ettiğiniz hesap işletim ücretini geri alamazsanız Tüketici Hakem Heyetine dilekçeyle başvurmak gerekiyor. Dilekçe örneği şöyle olmalı:

Hesap İşletim Ücreti İadesi İçin Örnek Dilekçe (Tüketici Hakem Heyeti)

… Kaymakamlığı

Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığına

6502 sayılı yasaya dayanılarak 3.10.2014 tarihinde BDDK tarafından yayınlanan Yönetmeliğin Hesap İşletim Ücretiyle ilgili maddesi Danıştay tarafından iptal edilmiştir.

… Bankası nezdindeki hesabıma ‘’Hesap İşletim Ücreti’’ olarak yansıtılmış … Lira tutarındaki kesintilerin iadesi için bankaya başvurmama rağmen sonuç alınamamıştır.

Söz konusu uyuşmazlığın, 5411/76-2 Tüketici Kanunu kapsamında bulunmasından ve yapılmış olan kesintilerin 4077/6 ile 6502/5 maddelerinde yer alan haksız şart niteliğinde olmasından ötürü tarafıma iadesine karar verilmesini talep ediyorum.

Saygılarımla,

Ad Soyad

TCKN

Adres

Telefon Numarası

Yukarıdaki örnek dilekçeyi ikamet ettiğiniz ilçedeki kaymakamlığa vermeniz gerekiyor. Hesap işletim ücreti iadesi için internetten de başvuru yapabilirsiniz.

Tüketici Hakem Heyeti İnternetten Başvuru

Şikayetinizi internet üzerinden iletmek isterseniz https://tuketicisikayeti.gtb.gov.tr/Tuketici/SikayetBasvuru adresini kullanabilirsiniz. Bu işlem için e devlet şifrenizin olması gerekiyor.

Soru ve görüşlerinizi bizimle paylaşmak için yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı