Krediler

Bankpozitif Sigorta Masrafsız Konut İpotekli Kredi

Bankpozitif şubesiz olarak verdiği kredilerle dikkat çeken bir kuruluş. Müşterilerine kredi kullanım kolaylığı sağlayan banka, sigorta yaptırma zorunluluğu olmadan kredi veriyor. Yani Bankpozitif’ten kredi kullananlar için konut sigortası ve hayat sigortası prim ödemekten kurtuluyorlar. Bu makalemizde Bankpozitif’in konut teminatlı olarak verdiği ihtiyaç kredisi hakkında bazı soruları cevapladık. Bankpozitif konut ipotekli kredinin özellikleri nelerdir? Bankpozitif konut ipotekli kredi faizleri ne kadar? Bankpozitif ev teminatlı kredi ek masrafları nelerdir? Bankpozitif ev teminatlı kredi başvurusu nasıl yapılır?

Bankpozitif konut ipotekli kredinin özellikleri nelerdir?

Bankpozitif bu krediyi sadece konut ipoteği karşılığında vermektedir. Yani banka vereceği kredi için müşteriden bir gayrimenkul garantisi ister. Bu, müşterinin kredi borcunu ödeyemediği durumda bankanın teminat olarak gösterilen konuta el koyabileceğini ifade eder. Yüksek tutarda krediye ihtiyacı olanlar bu ipotekli krediyi tercih edebilirler. Bankpozitif konut ipotekli kredinin diğer özellikleri şöyle:

  • Banka müşterisine teminat olarak gösterdiği evin ekspertiz değerinin yüzde yetmişine kadar ihtiyaç kredisi vermektedir.
  • Konut ipotekli kredi ihtiyaç kredisi kapsamında verildiğinden bu krediye 48 aya kadar vade yapılmaktadır.

Bankpozitif konut ipotekli kredi faizleri ne kadar?

Bankpozitif konut ipotekli kredi faizleri kullanılacak kredi tutarına ve vadeye göre değişecektir. Banka, ipotekli krediler için bir faiz üst sınırı belirlemiştir. Belirlenen faiz üst sınır aylık %1,69’dur. Bu kapsamda kullanılan krediler bu oranı geçemez. Müşteri profili, kredi tutarı ve vade gibi etkenlere göre bu oran düşebilir.

Bankpozitif ev teminatlı kredi ek masrafları nelerdir?

  • Kullanacağınız Bankpozitif ev teminatlı kredi için binde beş oranında kredi tahsis ücreti alınmaktadır.
  • Kredinin aylık faiz tutarının yüzde beşi oranında Banka Sigorta ve Muamele Vergisi; yüzde on beşi oranında ise Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu vergisi alınır. Bu vergiler aylık olarak her taksite eklenecektir.
  • Bu kredi konut ipoteği karşılığında verileceği için ilgili konuta ekspertiz yapılır. Ekspertiz işlemi için alınan ücretler 527-2784 TL arasında değişir. 100 bin TL değerindeki bir apartman dairesinin ekspertiz bedeli 600 TL’yi geçmez. Diğer bankaların ekspertiz ücretleri hakkında bilgi edinmek isterseniz ” Bankaların Konut – İş Yeri Kredisi Ekspertiz Ücretleri (Güncel 2017) ” adlı makalemizi okuyabilirsiniz.
  • İpotek işleminin de bir bedeli vardır. Bu bedel de müşteriden tahsil edilecektir. İpotek tesis bedeli olarak adlandırılan bu ücret sabit olup 141,60 TL’dir.
  • Bu kredinin tek sigorta masrafı DASK’tır. DASK yaptırmak kanunen zorunludur. Bunun dışında hayat sigortası ve konut sigortası yapılmamaktadır.

Bankpozitif ev teminatlı kredi başvurusu nasıl yapılır?

Bankpozitif ev teminatlı kredi başvurusu şubelerden yapılmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close