Ziraat Bankası Kiralık Kasa Fiyatları 2018

Ziraat Bankası kiralık kasa ücretleri
Ziraat Bankası kiralık kasa ücretleri

Ziraat Bankası kiralık kasa ücretleri ve kiralık kasa kullanım prosedürleri konularına bu makalede açıklık getirmeye çalıştık. Bu soruların cevaplarını içerikte bulabilirsiniz:

Ziraat kiralık kasa fiyatları ne kadar? Ziraat Bankası kiralık kasa açma işlemi nasıl yapılır? Ziraat Bankası kasa ziyaret saatleri ne zamandır? Kiralık banka kasasını kiracıdan başkası kullanabilir mi? Kiralık kasada saklanması yasak olan şeyler nelerdir? Kasayı kiralayanlar dışındaki 3. şahıslar kasa içeriğine bakabilirler mi? Kiracı, kiralık kasa anahtarını kaybederse ne olur?

2018 Ziraat kiralık kasa ücretleri ne kadar?

Ziraat Bankası müşterilerine yıllık olarak kasa kiralamaktadır. Bankada küçük, orta, büyük ve özel boy olmak üzere dört çeşit kiralık kasa tipi bulunmaktadır. Bu kasaların ebatları değişkendir. Ebatlar büyüdükçe kasanın kira ücreti de artmaktadır. 2018 yılına ait olan Ziraat kiralık kasa fiyatları şunlardır:

Ziraat kiralık kasa fiyatları

Ziraat Bankası Kiralık Kasa Yıllık Ücretleri (TL)
Küçük Orta Büyük Özel
300 TL 385 TL 485 TL 540 TL
Depozito Depozito Depozito Depozito
300 TL 385 TL 485 TL 540 TL
Depozito Ücreti Kiralanan Kasanın Yıllık Ücreti Kadardır.

Ziraat Bankası kiralık kasa açma işlemi nasıl yapılır?

Ziraat Bankası müşterileri ilgili şubeye kimlikleriyle giderek kolayca banka kasası kiralayabilirler. Banka şubelerinin tamamında kiralık kasa hizmeti verilmediği için; şubelere gitmeden önce, ilgili şubenin kiralık kasa hizmeti olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyor. Ziraat Bankası’nın Türkiye genelinde kiralık kasa hizmeti veren bütün şubelerine Ziraat Bankası Kiralık Kasa Bulunan Şubeler bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Şubelere gittiğinizde kiralamak istediğiniz kasa ücreti ve depozito ücreti sizden peşin olarak alınacaktır. Ziraat depozito ücretleri kiraladığınız banka kasasının boyutuna göre artacaktır. Kasanın yıllık ücreti ile depozito ücret aynıdır. Sonra ”Kiralık Kasa Sözleşmesi” adındaki sözleşmeyi imzalamanız gerekir. ”Ziraat Bankası Kiralık kasa Sözleşmesi Örneği‘ni görmek isterseniz bağlantıya tıklayabilirsiniz. Sözleşmeyi imzaladıktan sonra size kasanın anahtarı takdim edilir. Kasanızın 2 adet anahtarı olacaktır. Bunlardan birisi sizde diğeri ise kasanın muhafaza edildiği Ziraat Bankası şubesinde kalacaktır. Kasayı açmak için her iki anahtara da ihtiyaç vardır.

Ziraat Bankası’ndaki kasanın kira süresi dolunca ne olur?

Müşteri bankaya aksini bildirmez ise banka kasasının kiralama süresi biter bitmez tekrar bir yıllık süreyle uzatılacaktır. Yani böylece otomatikman aynı kasayı bir yıl daha kiralamış sayılırsınız. Ziraat Bankası’nda bulunan bu kasanın süresinin uzatılmamasını istiyorsanız yapmanız gereken şey kiralık kasa sözleşmesinin bitimine en az 15 gün kala hizmet aldığınız banka şubesine ”sözleşmenin uzatılmamasına dair” iadeli taahhütlü mektup göndermektir.

Ziraat Bankası kasa ziyaret saatleri ne zamandır?

Ziraat Bankası mesai saatleri içinde kiraladığınız banka kasasını kullanabilirsiniz. Kasayı kullanma gittiğiniz her seferde ”Kiralık Kasa Müşteri Ziyaret Tutanağı”nı imzalamanız gereklidir.

Kiralık banka kasasını kiracıdan başkası kullanabilir mi?

Noterden onaylı bir vekaletname ile kasayı kiralayan kişinin tasarrufuna belirlenen diğer bir kişi kasayı kullanabilir. Başka bir yol da kasanın bulunduğu şube müdürünün yetkisiyle düzenlenebilen ”Kiralık Kasa Kullanımı Yetki Belgesi”dir. Müşterinin talebiyle şube müdürünün düzenlediği yetki belgesine binaen diğer kişiler kiralık kasadan istifade edebilirler.

Kiralık kasada saklanması yasak olan şeyler nelerdir?

Ziraat Bankası’nın örnek kiralık kasa sözleşmesini inceledik. Sözleşmeye göre: ”Kasaya silah, yanıcı, patlayıcı maddelerle, akıcı, kokan ve bozulabilen maddeler ile kanunen bulundurulması ve saklanması suç oluşturan
maddeler konamaz.”

Kasayı kiralayanlar dışındaki 3. şahıslar kasa içeriğine bakabilirler mi?

Normal şartlarda kasa muhteviyatına müşteri haricinde kimse bakamaz. Ancak güvenliğin söz konusu olduğu durumlarda kasayı kiralayan müşteriden onay alınarak, müşteri nezaretinde, kasa kontrol amaçlı açılabilir. Banka görevlilerinin, kasaya koyulmak istenen kapalı kutu-koli gibi cisimlerin, güvenlik amacıyla, içini açıp kontrol etme yetkisi de bulunmaktadır.

Kiracı, kiralık kasa anahtarını kaybederse ne olur?

Kiralık kasa kilidinin kaybolması durumunda müşteri bu durumu derhal kasanın bulunduğu şubeye bildirmelidir. Daha sonra kiralık kasa çilingir yardımıyla açılacaktır. Müşteri hizmet almaya devam etmek isterse başka eşyalar bir kasaya devredilecektir. Çilingir ve kilit masrafları ise müşteriye ödetilecektir. Diğer bankaların kiralık kasa ücretlerine ve kiralık kasalar hakkında birçok bilgiye erişmek isterseniz Banka Kiralık Kasa Ücretleri 2018 adlı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*