Bankalar

Konut Kredisi Masrafları Nelerdir?

Konut sahibi olmak isteyenlerin en çok başvurduğu yollardan birisi de bankalardan konut kredisi almaktır. Tüketiciler bankalardan konut kredisi seçimi yaparken genelde faiz oranlarını baz alıyor. Ancak konut kredisi için tüketicilere faiz tutarı haricinde bazı ek masraflar da çıkarılıyor. Bu makalede konut kredisi masrafları hakkındaki bazı soruları cevapladık.

Konut kredisi masrafları nelerdir? Bankalar konut kredisi için ne kadar ek masraf çıkarır?

Konut kredisi masrafları nelerdir?

Konut kredisi almak istediğinizde bankalar, kredinin geri ödeme faiziyle birlikte bazı ek masraflar da çıkarıyor. Bankaların tüketicilerden talep ettiği konut kredisi masrafları şunlardır:

KONUT KREDİSİ MASRAFLARI KONUT KREDİSİ MASRAF TUTARLARI
Dosya Masrafı ( Kredi Tahsis Ücreti) Kullanılan kredi tutarının binde beşi
Ekspertiz Ücreti Ortalama 750 -800 TL (100.000 TL Konut Kredisi İçin)
Konut Sigortası Primi Yıllık 100 – 150 TL arasında (100.000 TL değerindeki konut için)
Hayat Sigortası Primi 100 bin TL Kredi kullana 35 yaşındaki müşteri için yıllık yaklaşık 80 -100 TL (Sigorta kapsamı, yaş ve krediye göre değişir)
DASK Zorunlu Deprem Sigortası Primi 100.000 TL değerindeki apartman dairesi için yıllık 50 – 100 TL civarı (Binanı yaşı, türü, bulunduğu şehir vs prim ücretini etkiler)
İpotek Tesis Ücreti 150 TL civarındadır.
Erken Ödeme Cezası Kalan vade 36 ayı aşmıyorsa kalan borcun %1’i, kalan vade 36 ayı aşıyorsa kalan borcun %2’si yasal üst sınırdır.
Hesap İşletim Ücreti Bazı bankalar kredi hesabı için alıyor.
  • Konut Kredisi Dosya Masrafı
  • Konut Kredisi Ekspertiz Ücreti
  • Konut Sigortası
  • Hayat Sigortası
  • DASK Zorunlu Deprem Sigortası
  • İpotek Tesis Ücreti
  • İpotek Fekki Ücreti
  • Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası
  • Hesap işletim ücreti

Tüm bu masraf kalemlerini açıkladık.

Konut Kredisi Dosya Masrafı (Kredi Tahsis Ücreti)

Konut kredileri için kredi tahsis ücreti adı altında dosya masrafı alınmaya devam ediliyor. Dosya masrafsız verilen krediler için ise faiz oranı yükseltiliyor. Böylelikle dosya masraflı ya da masrafsız kredi arasında pek fark kalmıyor. Dosya masrafına da yasal dayanak getirildiği için alınacak yeni krediler için dosya masrafı iadesi konusunda tüketici mahkemelerinden de genelde bir sonuç alınamıyor.

Bankalar ne kadar konut kredisi dosya masrafı ücreti alır?

Konut kredisi dosya masrafı tutarı bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Bankaların kredilerden masraf olarak aldığı tahsis ücreti; kullanacağınız kredi miktarının binde beşini geçemez. Bu üst limit kanunidir ve ”Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği”nde açıkça belirtilmiştir. Yani bankalar dosya masrafı (kredi tahsis ücreti) olarak kullandığınız kredi tutarının binde beşinden fazla ücret talep ederse bu yasal değildir. Böyle durumlarda kanuni yollardan hakkınızı aramalısınız.

Konut Kredisi Ekspertiz Ücreti

Bankalar tüketicilere vereceği konut kredisi tutarını belirlemek için tüketicinin almak istediği evin değerini belirlemektedir. Bu konut değeri belirleme işlemi bankaların görevlendirdiği eksperler tarafından yapılmaktadır. Eksper, adına kredi kullanılmak istenen evin değerini biçer, banka da tüketiciye bu biçilen değerin genelde %75’ine kadar konut kredisi kullandırır. Ekspertiz ücreti de bahsettiğimiz konut değeri belirleme için çıkarılan bir masraftır. Konut ekspertizi ya da diğer taşınmazlara ait ekspertiz ücretleri bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Bankaların güncel ekspertiz ücretleri hakkında bilgi edinmek isterseniz. ” Bankaların Konut – İş Yeri Kredisi Ekspertiz Ücretleri (Güncel 2017) ” adlı makalemize tıklayın.

Bankalar konut kredisi için ne kadar ekspertiz ücreti alır?

Konut kredisi için alınan ekspertiz ücreti, ilgili evin konum, büyüklük gibi özellklerine göre farklılık gösterebilir. Bankaların bu konudaki ekspertiz ücretleri de birbirine yakındır. Konut kredisi ekspertiz ücretleri 300 – 1500 TL arasında seyretmektedir.

Konut Sigortası

Konut sigortası; gelebilecek yangın, sel, infilak, yıldırım düşmesi gibi durumlarda evinizdeki hasarı karşılamak için yaptırılır. Konut sigortası kapsamını vereceğiniz ücretle orantılı olarak genişletmek mümkündür (Cam kırılması, su – elektrik tesisat tamir masrafları, ev eşyalarını sigortalama gibi). Konut sigortası yaptırmak zorunlu değildir. Ancak bazı bankalar verecekleri kredinin avantajlarından faydalanabilmeniz için konut kredisi yaptırmayı şart koşuyorlar.

Bankalar ne kadar konut sigortası ücreti alır?

Konut sigortası primi hesabı ilgili evin özelliklerine ve sigortanın kapsamına göre değişkenlik gösterir. 100.000 TL değerinde ve 100 metrekare genişliğindeki bir apartman dairesinin konut kredisi primi yıllık 250 TL civarındadır.

Hayat Sigortası

Hayat sigortası kredi kullanan kişilerin hayatlarını kaybetmeleri ya da sağlıklarını kaybetmeleri durumunda devreye girmektedir. Hayat sigortası yaptıran ve kredi borcu olan kişi bu tür olumsuz durumlarla karşılaşınca kalan borç sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. Krediler için hayat sigortası yaptırmak kanunen zorunlu değildir. Ancak bankalar tüketicilere kredi kullandırmak için hayat sigortası yaptırmayı şart koşuyor. Hayat sigortası prim ücretleri kişinin kullandığı kredi miktarını, yaşına ve gelir durumuna göre değişebilmektedir.

DASK Zorunlu Deprem Sigortası

DASK deprem sigortası yaptırmak tüm konutlar için kanunen zorunludur. Bankalar, konut kredisi verecekleri ev için de bu kapsamda sigorta yaptırmayı zorunlu tutmaktadır. DASK primi hesabı konutun bulunduğu yerleşim yeri, yaşı, büyüklüğü gibi özelliklerine göre hesaplanır. Bu bağlantıya tıklayıp DASK primi hesabı yapabilirsiniz.

İpotek Tesis Ücreti

Bankalar konut kredisi kullandırdıkları eve ipotek tesis işlemi yapmaktadır. Yani banka, verdiği kredinin teminatı olarak ilgili eve ipotek koyar. Bu işlem için İpotek Tesis Ücreti adında bir masraf çıkarılmaktadır. İpotek Tesis Ücreti 150 TL civarındadır ve bir kereye mahsus alınmaktadır.

İpotek Fekki Ücreti

Konut kredisi borcunuz bittiğinde evinize banka tarafından koyulan ipotek kendiliğinden kalkmamaktadır. Evin üzerindeki ipotek tesisinin kaldırılması için bankadan alacağınız İpotek Fekki Yazısını bağlı olduğunuzu tapu müdürlüğüne ibraz etmeniz gerekiyor. Banka verdiği ipotek fekki yazısı için bir ücret talep ediyor. Bu bağlamda ipotek fekki ücreti de konut kredisi için alınan masraflardan biridir. Birçok bankanın ipotek fekki ücreti almadığını da belirtelim.

Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası

Erken ödeme cezası, müşterinin konut kredisi borçlarını vadesinden önce ve topluca ödemesi sonucunda bankanın faiz gelirlerinin düşmesinden dolayı uygulanan bir ceza tutarıdır. Konut kredisi erken ödeme cezasının üst sınırları kanunda belirtilmiştir. Peki, konut kredisi erken ödeme cezası hesabı nasıl yapılır?

Konut kredisi erken ödeme cezası hesabı nasıl yapılır?

Konut kredisi erken ödeme cezası hesabı, Tüketicinin Korunması Kanunu’nun 37. Maddesine göre şu şekilde açıklanmıştır: ”Erken ödeme tazminatı gerekli faiz indirimi yapılarak hesaplanan ve tüketici tarafından konut finansmanı kuruluşuna erken ödenen tutarın kalan vadesi otuz altı ayı aşmayan kredilerde, öden yüzde birini, kalan vadesi otuz altı ayı aşan kredilerde ise yüzde ikisini geçemez”.

Hesap işletim ücreti

Bankalar tüketiciye kredi kullandırmak için bir kredili mevduat hesabı açmaktadır. Bu hesaptan bazı bankalar hesap işletim ücreti adı altında kesinti yapmaktadırlar.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close