Haber

Askerlik Borçlanmasını Devlet Ödeyecek 2018

Askerlik borçlanması primini devletin ödemesine yönelik kanun teklifi meclis komisyonunda. Önümüzdeki günlerde tasarının onaylanması bekleniyor. Askerlik Prim Borçlanmasını Düzenleyen Kanun Teklifi'ni sizin için inceledik. Detaylar haberin devamında...

Vatandaşlar askerlik borçlanması yaparak erken emekli olabiliyorlar. Askerlik görevinde geçen süre için askerlik borçlanması primi ödeyen vatandaşlara bu imkan veriliyor. ”Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” yürürlüğe girince vatandaşlar askerlik borçlanma primi ödemeyecek.

SGK askerlik borçlanması kapsamını yeniden düzenleyen kanun teklifini inceledik. Detaylar şunlar:

Askerlik Borçlanması Kalktı Mı?

CHP Niğde Milletvekili  Ömer Fethi Gürer’in meclise sunduğu ”Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” şu anda komisyonda inceleniyor. Yakın zamanda kanun teklifinin yürürlüğe girmesi bekleniyor. Teklifin yürürlüğe girme tarihinden itibaren askerlik borçlanması kalkacak. Bu sayede vatandaşın askerlik süresi prim borçlanmasını devlet karşılayacak. Vatandaş askerlik süresini prim ücreti ödemeden, erken emekli olabilmek için kullanabilecek.

2018 Askerlik Borçlanması Affı Var Mı?

Kanunda değişiklik yapılmasına dair teklifte, askerlik borçlanması yaparak emekli olan vatandaşların ödedikleri primleri geri alma durumuyla ilgili bir düzenleme bulunmuyor. Kanunun yürürlüğe girme tarihinden sonra askerlik borçlanması primlerinin devlet tarafından karşılanacağı belirtiliyor. Bu sebeple bu düzenlemeye 2018 askerlik borçlanması affı da deniliyor.

2018 Askerlik Borçlanması Kapsamı Nedir?

Askerliğini er ya da erbaş olarak tamamlamış vatandaşlar askerlik yaptıkları dönemi prim gününe saydırabilirler. Askerlik görevini yedek subay olarak yapanlar ise yedek subaylık eğitim süresini askerlik prim borçlanması olarak kullanabilirler.

Devlet askerlik prim borçlarını nasıl finanse edecek?

Vatandaşların bu kapsamdaki prim borçları Milli Savunma Bakanlığı bütçesinden karşılanacak. Böylece hem vatandaşın cebinden para çıkmayacak hem de vatandaş daha erken emekli olabilecek.

Askerlik Prim Borçlanmasını Düzenleyen Kanun Teklifi 2018

Askerlik süresi kapsamındaki prim borçlanmasını devletin karşılamasına yönelik kanun değişikliği teklifinin gerekçesi ve maddeleri şöyle:

GEREKÇE

”Askerlik görevi herhangi bir engeli bulunmayan her erkek yurttaş tarafından yerine getirilmesi zorunlu bir vatan görevidir. Bu sürede askerlik hizmetini ifa edenlerin belli oranda prim ödemek durumunda kalarak askerlik borçlanması ile sigortalılık süresine eklenmeler olmaktadır. Yurttaşın içinde bulunduğumuz ekonomik sorunları dikkate alındığında özellikle dar gelirli olan kesimlerin prim ödemede oldukça zorlandıkları görülmektedir.

Bu durumda sosyal devletin gereği hak edişi aynı ama koşulları aynı olmayan yurttaşlar arasında ayrım doğmaktadır. Olması gereken devletin askerlik süresini yaşlılık aylığına esas saydıracak yurttaş için bu süre primlerini ödemesi olmalıdır.

Askerlik borçlanması olarak tanımlanan uygulamada yurttaş devlete karşı zorunlu görevi karşılığı yerine getirdiği vazifesinde priminin ödenmesi ile o sürede çalışmadan ayrıldığı dönemde yitirdiği emekliliğe esas günlerini de bu sayede yeniden kazanmış olacak ve herkesin bundan yararlanması gerçekleşecektir.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi

MADDE 1- 21/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 41 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi yürürlükten kaldırılmış ve maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

”Er veya erbaş olarak silah altına veya yedek subay okulunda geçen süreler Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından en geç iki yılda bir belirlenen asgari ücretin %32’si üzerinden hesaplanacak primlerin Milli Savunma Bakanlığı bütçesinden ödenmesi suretiyle borçlandırılmış sayılarak, sigortalıların sigortalılıklarına sayılır.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.”

Pdf formatındaki kanun metninin aslına bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Devletin ceza ve prim affı konusundaki yeni uygulamalarına Ceza, Prim ve Vergi Borcu Yapılandırma Kanunu Kapsamı 2018 adlı makalemizden ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

6 Yorum

 1. zaten askerlik yaptık
  para ödemeden sigortaya askerligin sayılması dogrudur direk 540 gün ssk gun olarak geçmesi uygundur
  emekli olucak
  askerligini yatıramıyor
  bunun para olarak ödenmesinin kaldırılması uyugundur

 2. askerligini yapan kişilrin pirim ödemede4n ssk gunu sayılması çok dogru ve mantıklıdır
  zaten devlete hizmet etmiş oluyor
  direk sigortalı sayılması çok dogrudur böylece askerlik borcundan muaf olmuş oluruz
  emeklimizin yolu açılmış olur
  gundeme getiren mevkilimize teşekur deriz nigde milet vakiline ömer feti gurel beye teşekur ederiz tüm ssk askerligini yapmış kişiler adına

 3. askerlik borçlanmaısını devletin ödemesi dogrudur
  emeklimiz geldi askerlik borcunu yatıramak
  dev let karşılarsa emekli oluruz
  nigde millet vekilimizin ilgisine duyarlılıgına sonsuz minadarız saygılar

 4. çok güzel bir haber devlete hizmet etmiş bir dünya insanın hakkı yenmemiş olur inşallah en kısa zamanda yasa çıkar

 5. Sayın Niğde milletvekili ömerfethi Güler rabbim senin gibi milletin hakkını düşünen savunan güzel insanları başımızdan eksik etmesin tüm askerlik borçlanması olan kişiler adına rabbim seni üzmesin inşallah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close