Genel

Devlet Destekli Konut Hesabı Nedir?
Devlet, ev satın almak isteyen vatandaşlara bankalar aracılığı ile bir hesap açtırıyor. Açılan bu hesaba belli bir süre para yatırıyorsunuz. Yasal süreyi, ödemelerinizi düzenli yaparak, doldurursanız devlet size 15 Bin TL’ye kadar ev satın alma desteği veriyor. Bu makalemizde devlet destekli konut hesabı hakkındaki bazı soruları cevapladık. Devlet destekli konut hesabının özellikleri nelerdir? Konut hesabına ne kadar para yatırılması gerekir? Konut hesabı kaç ayda bir ödenir? Konut hesabı desteği alma şartları nelerdir? Devlet konut hesabına ne kadar destek veriyor?

Devlet destekli konut hesabının özellikleri nelerdir?

Devlet destekli ev hesabı özellikleri şöyle:

 • Devlet destekli ev hesabı sadece TL cinsinden açılabilir. Devlet destekli konut hesabı; Türkiye’de faaliyet gösteren bütün bankalarda mevduat ya da katılım fonu hesabı şeklinde açılabilir. Yani istediğiniz katılım bankası ya da mevduat bankasında bu hesabı açtırabilirsiniz.
 • Konut hesabı, ortak hesap şeklinde açılamamaktadır. Şartlara uyan her vatandaş sadece 1 tane konut hesabı açtırabilir.
 • Bir bankada konut hesabı açtırdıysanız o hesabı başka bankaya taşıyamazsınız.
 • Konut hesabı açılan tarihte, tamamı kendi adına kayıtlı kat mülkiyetli, kat
  irtifaklı ya da müstakil tapulu konut nitelikli taşınmaz mal sahipleri ev hesabı açtıramaz.
 • 18 yaşından küçük olan kişilere velileri ya da vasileri aracılığı ile devlet destekli konut hesabı açılabilir.

Konut hesabına ne kadar para yatırılması gerekir? Konut hesabı kaç ayda bir ödenir?

Konut hesabı açtırdığınızda, hesabınıza bir kereye mahsus 30 bin TL’ye kadar para yatırabilirsiniz. Bu parayı yatırdıktan sonra hesaba taksitlerle para yatırmaya devam edersiniz. Konut hesabı taksitleri ayda bir ya da 3 ayda bir olarak ödenebilir. Ayda bir taksit ödeyecek vatandaşlar konut hesabına en az 250 en fazla 2500 TL tutarında para yatırabilirler. 3 ayda bir taksit ödeyecek vatandaşlar ise konut hesabına en az 750 en fazla 7500 TL tutarında para yatırabilirler.

Konut hesabı desteği alma şartları nelerdir?

Konut hesabı desteği alma şartları şunlardır:

 • Mülkiyetinin tamamı size ait olan bir eviniz olmamalı
 • Açılan hesaba en az 3 yıl para yatırılımalı
 • Vatandaşın konut hesabı desteği alabilmesi için hesabında en az 75 bin TL birikmiş olmalı
 • Alınacak olan ev Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde bulunmalı

Devlet konut hesabına ne kadar destek veriyor?

Devlet konut hesabında biriken para ile ev almak isteyenlere belli miktarda destek veriyor. Bu destekten faydalanabilmeniz için en az 3 yıl boyunca konut hesabına para yatırmanız gerekiyor. Devletin konut hesabına verdiği destek üst sınırları yıla göre şu şekilde değişiyor:

 • 3 ile 4 yıl aralığında konut hesabına düzenli olarak ödeme yapan vatandaşlara, yatırdıkları paranın %15’i kadar destek veriliyor. Bu özellikteki konut hesabı için 13 bin TL’ye kadar devlet desteği alabilirsiniz.
 • 4 ile 5 yıl aralığında konut hesabına düzenli olarak ödeme yapan vatandaşlara, yatırdıkları paranın %18’i kadar destek veriliyor. Bu özellikteki konut hesabı için 14 bin TL’ye kadar devlet desteği alabilirsiniz.
 • 5 ile 6 yıl aralığında konut hesabına düzenli olarak ödeme yapan vatandaşlara, yatırdıkları paranın %20’si kadar destek veriliyor. Bu özellikteki konut hesabı için 15 bin TL’ye kadar devlet desteği alabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı