Genel

Yeni Emekli Olanlar 300 TL’ye Kadar Zam Alacak (2017)Günümüzde emekli maaşı hesabında dönemsel ve kurumsal farklılıklar bulunuyor. Karma sistem adı verilen bu emekli maaşı hesaplama sistemine göre BAĞ-KUR ve SSK emeklilerinin maaş hesabı farklı yapılıyor. Bu kurumlar SGK adı altında toplanmasına rağmen bu durum hala devam ediyor. Bunun yanında 2000 yılından önce emekli olanlar ile 2000 yılından, bilhassa 2008 Ekim ayından sonra emekli olanlar ( yeni emekli ) arasında ciddi maaş farkı bulunuyor. Bu tip sorunların sona erdirilmesi için maaş hesaplanması tek çatı altında yapılması planlanıyor. Konunun ayrıntılı incelemesi için makalemizin devamını okuyabilirsiniz.

Emekli Maaşı İçin Tek Tip Hesaplama Sistemi Neden Önemli? (intibak)

Emekli Maaşı için tek tip hesaplama sistemi gelirse farklı dönemlerde emekli olan vatandaşların maaşları arasındaki farklar kapanmış olacak. Bu şekilde mağdur olan emekliler daha yüksek miktarda maaş alacaklar. Emekli maaşındaki dönemsel farklılıklardan bahsederek aradaki maaş farkını siz okurlarımıza gösterelim:

2000 yılı öncesinde emekli olan bir vatandaşın emekli aylığı en az 1389 TL iken 2000 yılı sonrasında emekli olan bir vatandaşın emekli maaşı en az 860 TL’dir. Şu anki sisteme göre 2008 yılından sonra emekli olan vatandaşlar için; çalışılan süre ne kadar uzarsa emekli maaşı o kadar düşük hesaplanmaktadır. Yani Ekim 2008 sonrasında emekli olanlar daha düşük maaş almaktalar. Dönemsel farklılıkla birlikte kurumsal farklılık da maaş hesaplarını değiştiriyor. Zamanında BAĞ-KUR ve SSK emeklisi olanların maaşları farklı hesaplanıyor. Bildiğiniz üzere bu iki kurum Sosyal Güvenlik Kurumu adı altında birleştirildi. Bu sebeple bu durumun ortadan kaldırılıp, kurumsal farklılıklara bakmadan tek tip emekli maaşı hesaplama sisteminin getirilmesi bekleniyor.

Yukarıda açıkladığımız durumlarda görünenler emekli maaşının tek tip hesaplanmasının önemi ortaya çıkıyor. Yapılacak düzenlemeye göre emekli maaşı hesabının tek çatı altında yapılması bekleniyor. Böylece mağdur vatandaşlara emekli intibak zammı 2017 kapsamında 300 TL’ye kadar zam yapılabilecek. Emekli intibak zammı 2017 için yıl içinde bir düzenleme yapılması bekleniyor. 2017 emekli maaşı hesabı intibak yöntemiyle tekrar hesaplanınca yeni emekli vatandaşlar 300 TL’ye kadar daha yüksek maaş alabilecekler. Bununla birlikte 2017 emekli maaşı hesabı kapsamında, emekli olunan döneme ait ciddi farklar da kapanmış olacak.

Bu konu hakkındaki haberleri ve daha fazlasını haberleri sitemiz aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı