Yatırım

Yatırım Fonu Nedir? Yatırım Fonu Nasıl Alınır?

Bu yazıda yatırım fonu ve fon alım satımı hakkında ayrıntılı bilgi verdik. Detaylı bilgi edinmek için aşağıya bakınız...

Sponsorlu Reklamlar

Yatırım fonu, yatırımcılara ait birikimlerin toplanarak oluşturulan bir portföydür. Bu portföy profesyonel kişiler tarafından yönetilir ve bu şekilde kar elde edilir. Yani birçok yatırımcının birikimi tek bir havuzda toplanır. Profesyoneller aracılığı ile bu havuzdaki birikim çeşitli yatırım araçları kullanılarak büyütülmeye çalışılır. Havuzdaki para bu şekilde işletilir ve büyütülür. Ortaya çıkan kar, birikimlerini paylaşan yatırımcılar ve portföy yönetimi yapan aracı kurumlar – kişiler arasında paylaşılır.

Yatırım fonları, yatırımcıdan toplanan paraları bilinçli bir şekilde işletmeye çalışır. Bunu çeşitli yatırım araçları ile yapmakta serbesttir. Peki, Yatırım fonları hangi araçları kullanabilir?

Yatırım fonları hangi araçlara yatırım yapabilir?

Yatırım fonları aşağıdaki yatırım araçlarını kullanabilir:

  • Hisse senetleri
  • Borçlanma senetleri
  • Borsalarda işlem gören kıymetli madenler ve emtialar

Yatırım Fonu Nasıl Alınır?

Yatırım fonu almak isteyen, daha doğru tabirle, “yatırım fonuna katılmak” isteyen yatırımcılar, yatırım fonu katılma belgesi alarak fona ortak olabilirler. Katılma belgesi, yatırımcının fona ortak olduğu payı belirtmektedir. Bu noktada katılma belgeleri, firmalara ait hisse senetlerine benzemektedir. Bir firmanın hisse senedini alan kişi o firmaya ortak olmuş demektir. Aynı şekilde fona katılma belgesi alan yatırımcı da ilgili yatırım fonu portföyüne ortak olmuş sayılmaktadır.

Katılma belgesi almak için öncelikle bir bankada hesabınızın olması gerekmektedir. Banka hesabınız varsa, “Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu” adlı devlete ait bir web sitesi olan http://www.tefas.gov.tr üzerinden SPK kriterlerine uyan bütün yatırım fonlarına erişebilir, sanal ortamda fon alış satışı yapabilirsiniz.

Arsa yatırımı yapmak istiyorsanız mutlaka okuyun: https://yatırımhaber.com/arsa-yatirimi-nasil-yapilir-arsa-alirken-nelere-dikkat-edilir/

TEFAS haricinde müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığıyla, telefon bankacılığıyla ya da müşteri temsilcisi aracılığıyla yatırım fonu katılma belgesi almanız mümkündür.

Yatırım Fonu ile nasıl para kazanılır?

Yatırım fonu, piyasaları takip etmeyen ya da yeterli bilgiye sahip olmayan kişiler için en iyi yatırım araçlarından biridir. Çünkü paranız, fon aracılığı ile profesyonel kişilerce yönetilmektedir. Ayrıca yatırım riski konusunda araç kuruma talimat verebilirsiniz. Böylece risksiz – az riskli – orta riskli – yüksek riskli olmak üzere risk faktörünü kendiniz belirlemiş olursunuz.

Yatırım fonu ile para kazanmanın üç türü vardır:

  • Yatırım fonu, sahip olduğu menkul kıymetlerden faiz – kar payı geliri elde etmektedir. Elde edilen bu gelirler portföye yansıtılarak, fona ortak olan yatırımcılara belli oranlarda dağıtılır.
  • Yatırım fonunun sahip olduğu bazı menkul kıymetler değerlenebilir. Fon değerlenen bu menkul kıymetleri satarak sermaye kazancı sağlar. Elde edilen kar yine portföye yansır.
  • Yatırım fonu değerlenen menkul kıymete satmazsa, yatırım fonu katılma paylarının fiyatı artmaktadır. Yüksek fon toplam değeri, yatırımın yüksek değerli olduğunu gösterir.

Yatırım fonu fiyatları nasıl öğrenilir?

Yatırım fonu katılma belgesi birim pay fiyatları; http://www.tefas.gov.tr üzerinden, aracı kurumların internet siteleri üzerinden veya gazetelerin ekonomi sayfalarından öğrenilebilir. Gazetelerdeki fon fiyatları bir önceki güne aittir.

Fon alım satımında komisyon ödenir mi?

Fon alış satışında aracı kurumlar komisyon ücreti talep edebilir. Bu ücretler bankalara veya diğer aracı kurumlara göre değişkenlik gösterebilir. On binde beş gibi oranlardan söz edilebilir. Ancak yatırım fonu katılma belgesi satışı yaparsanız elde ettiğiniz kar üzerinden %10 stopaj vergisi kesilmektedir. Yukarıda verdiğimiz bağlantı üzerinden TEFAS’a girip yatırım fonu komisyonları hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Yatırım konusunda kararsız mı kaldınız? Güncel tavsiyelerimizi hemen görmek için bu bağlantıyı ziyaret ediniz: https://yatırımhaber.com/en-kazancli-yatirim-tavsiyeleri/

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu