Haber

Yaşlılık Maaşına Zam Geldi – 65 Yaş Aylığı Zammı 2018Yaşlılık maaşı alan vatandaşların maaşlarına zam yapılacak. 65 yaş aylığı da denilen bu maaş 500 TL’ye yükseltilecek. Yaşlılık maaşı 2018 düzenlemesi şu anda meclis komisyonunda ve onay bekliyor. Kanun teklifi onaylanınca 267 TL olan yaşlılık maaşı 500 TL’ye çıkarılacak.

Yaşlılık Maaşı Kanun Değişikliği 2018

Muhtaç, kimsesiz ve güçsüz vatandaşlar için daha önceden çıkarılmış 2022 sayılı ”65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun” adlı düzenlemenin bazı maddelerinde değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikler; yaşlılık maaşı alma şartları ve maaş artışı hakkındaki maddelere yapıldı.

  • Kişiye yaşlılık maaşı bağlanabilmesi için hanedeki kişi başına düşen gelirin, net asgari ücretin 3’te birinden fazla olmaması gerekiyordu. 2018 yaşlılık aylığı kanun düzenlemesinde bu gelir sınırı, net asgari yarısı olarak hesaplanacak. Yani yeni düzenlemeye göre; kişinin 65 yaş aylığı alabilmesi için kişi başına düşen aylık gelirin, net asgari ücretin yarısından fazla olmaması gerekecek.
  • Yaşlılık maaşları ilgili kanunun 2. maddesinde yapılan düzenlemeyle 500 TL’ye yükseltilecek.

65 yaş aylığı 2018 kanun düzenlemesinin içeriğini sizler için aşağıda paylaştık:

65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi

MADDE 1– 01/07 1976 tarihli ve 2022 sayılı kanunun 1. Maddesinde yer alan ‘’Birinci fıkra kapsamına girenlerden, her ne nam altından olursa olsun kendisine ve eşine ait her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden fazla olanlar ile aynı tutardan fazla gelir sağlaması mümkün olan kimseler muhtaç kabul edilemez ve kendilerine aylık bağlanmaz’’ ifadesinde düzenleme yapılarak ‘’aylık gelir tutarı asgari ücretin aylık net tutarının ½’sinden fazla olanlar ile aynı tutardan fazla gelir sağlaması mümkün olan kimseler muhtaç kabul edilemez ve kendilerine aylık bağlanamaz.’’ Şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 2- 01/07 1976 tarihli ve 2022 sayılı kanunun 2. Maddesinin b fıkrasında yer alan 4.240 gösterge rakamı 4.860 olarak düzeltilmiştir.

MADDE 3- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu kanun hükümleri, Türkiye Büyük Miller Meclisi tarafından yürütülür.

Madde Gerekçeleri

MADDE 1- 2022 sıra sayılı kanunun birinci maddesinde yapılmak istenen değişiklikle, 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz vatandaşlarımıza bağlanan aylık miktarında artış sağlanarak, günümüz ekonomik koşulları ile uyumlu halle getirilmesi amaçlanmıştır.

MADDE 2- Bu değişiklik ile maddenin a fıkrası kapsamında aylık alanların aldığı tutar ile b fıkrası kapsamında aylık alan tutarların eşitlenmesi amaçlanmıştır. B fıkrasındaki gösterge rakam arttırılmıştır.

MADDE 3- Yürürlük maddesidir.

MADDE 4- Yürütme maddesidir.

Yaşlılık maaşını yeniden düzenleyen kanun metninin aslına bu bağlantı üzerinden erişebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Yaşlılık maaşı hakkında çok daha ayrıntılı bir makale olan https://yatırımhaber.com/yaslilik-maasi-basvuru-sorgulama-2018/‘e mutlaka tıklayınız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı