Haber

Ceza, Prim ve Vergi Borcu Yapılandırma Kanunu 2018

Yeniden yapılandırma konulu kanunda; vergi borcu affı, SGK-Bağkur prim borcu affı, imar affı, trafik cezası affı, stok affı gibi birçok başlık bulunuyor. Ayrıntılar aşağıda...2018 Vergi Borcu Affı ve Diğer Düzenlemeler

”Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” kapsamındaki başvurular sürüyor. Kanundaki ana başlıklar şunlar:

Vergi ve prim borçları yeniden yapılandırılıyor

İlk madde prim ve vergi borçlarının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili. Maliye, gümrük, il özel idareleri, belediyeler vs bütün kamu kuruluşlarına olan vergi borçları yeniden yapılandırılıyor. Bununla birlikte KYK borcu olan öğrencilere ve SGK prim borcu olan vatandaşlar da yeniden yapılandırmadan faydalanabilir.

Devletin vatandaşa kestiği cezalar yeniden yapılandırılıyor

Kanun kapsamında, devlet kurumlarına olan ve ödenmemiş cezalar da yeniden yapılandırılıyor. Ceza yapılandırması için belirlenmiş bir kurum kısıtı bulunmuyor. Vatandaşın askerlik, trafik, belediye, RTÜK, SGK vb tüm cezaları kanun kapsamına giriyor.

SGK borç yapılandırma 2018

Vatandaşların Sosyal Sigortalar Kurumu’na olan sigorta primi, işsizlik sigortası primi, emeklilik keseneği, sosyal güvenlik destek primi, isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi gibi borçları tekrar yapılandırılıyor. Damga vergisi, eğitime katkı payı vergisi ve özel işlem vergisi gibi SGK alacakları da 2018 Vergi Borcu Yapılandırma kapsamında.

Bağkur ve SGK borçları düzenlemesi hakkında ayrıntılı bilgi almak için https://yatırımhaber.com/sgk-borc-yapilandirma-ssk-bagkur-affi-2018/ bağlantısına tıklayabilirsiniz.

2018 İmar Affı (İskan Sorunu)

İmar affı başvuruları tüm hızıyla devam ediyor. Başvuru sürecini ve bütün ayrıntıları uygulamalı olarak görmek isterseniz https://yatırımhaber.com/imar-affi-kanunu-cikti-2018-imar-barisi/ bağlantısına tıklayınız.

İşletme kayıtlarının düzeltilmesi de kanun kapsamında (stok affı)

İşletmede mevcut olduğu halde kayıtlarda yer almayan emtia, makine, teçhizat ve demirbaşlar konusunu düzenleyen bir madde, kanunda bulunuyor. Bu maddenin bir bölümünde şu ifadeler yer alıyor:

”Gelir ve kurumlar vergisi mükellefi (adi, kollektif ve adi komandit şirketler dahil), işletmelerinden mevcut olduğu halde kayıtlarında yer almayan emtia, makine, teçhizat ve demirbaşları kendilerince veya bağlı oldukları meslek kuruluşunca tespit edilecek rayiç bedel ile bu Kanunun yayımı tarihini izleyen üçüncü ayın sonuna kadar bir envanter listesi ile vergi dairelerine bildirmek suretiyle defterlerine kaydedebilirler. Bildirime dahil edilen kıymetler için amortisman ayrılmaz.”

Stok affı konusunda ayrıntılı bilgi almak için https://yatırımhaber.com/2018-stok-affi-kanunu-isletme-kayitlarinin-duzeltilmesine-dair-madde/ linkine tıklayınız.

Bağkur borcu sebebiyle sağlık hizmeti alamayan vatandaşlar için düzenleme

Bazı vatandaşlar mevcut Bağkur borçları sebebiyle sağlık hizmetlerinden faydalanamıyorlar. Bu durumdaki vatandaşlar tedavi için hastahanelere gittiklerinde ücret ödemek zorunda kalıyorlar. ”Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı” yürürlüğe girince bu vatandaşların sağlık hizmetlerinden faydalanmaları sağlanacak.

Ceza, prim ve vergi yapılandırması için düzenlenen kanun metnine http://www2.tbmm.gov.tr/d26/1/1-0944.pdf bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Yürürlüğe girmesi beklenen diğer tasarılar şunlar:

Öğrenci affı

2018 öğrenci affı düzenlemesi yaklaşık 500 bin kişinin yeniden üniversiteye dönmesinin yolunu açacak. Devamsızlık, maddiyat ve derslerde başarısız olma gibi sebeplerle üniversitelerle ilişiği kesilen kişiler okullarına tekrar dönebilecek. Terör eylemlerine katıldıkları veya terör propagandası yaptıkları için okuldan atılan kişiler bu düzenlemeden kesinlikle faydalanamayacak. 2018 üniversite affı hakkındaki kanunu inceleyerek oluşturmuş olduğumuz makaleye https://yatırımhaber.com/2018-ogrenci-affi-hakkinda-hersey/ bağlantısına tıklayıp hemen ulaşabilirsiniz.

Girişimci gençlere devlet desteği

18-29 yaş arasında olup iş yeri açmak isteyen vatandaşlara bazı vergi muafiyetleri yapılacak. Geçmişteki düzenlemelerde bu kapsamdaki vatandaşların işlettiği ve yıllık geliri 75 bin TL’ye kadar olan işletmelerden 3 yıl boyunca vergi alınmıyordu. Yeni düzenlemede de bu vergi muafiyeti devam edecek. Buna ek olarak SGK prim desteği gelecek. İşletme sahibi gençlerden bir yıl boyunca sigorta primi (BAĞKUR Primi) alınmayacak. Bu primleri devlet karşılayacak. Konu hakkında ayrıntılı bilgi için https://yatırımhaber.com/genc-girisimciye-sgk-prim-destegi/ linkine tıklayınız.

Askerlik Borçlanması Kalkıyor

Sigortalılar geçmişe yönelik askerlik hizmetlerini sigorta sürelerine ekleterek emekli olabiliyor. Bunun için askerlik süresine göre hesaplanan prim borcunu SGK’ya ödemek gerekiyordu. Askerlik borçlanması hakkındaki yeni kanun değişikli teklifine göre bu durum değişecek. Vatandaşlar askerlik borçlanması kapsamında SGK’ya prim borcu ödemeyecek. Bu tutarı devlet finanse edecek. Ayrıntılı bilgi için https://yatırımhaber.com/askerlik-borclanmasini-devlet-odeyecek-2018/ adlı makalemizi ziyaret ediniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı