Haber

TOKİ Yeni Sanayi Bölgeleri İnşa Edecek

Sosyal Konut yapımında 'devletin eli' durumunda olan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi bu sefer de yeni sanayi bölgeleri inşa edecek. TOKİ Başkanı Ergün TURAN, şehirlerin imar planlarına uygun ve yine şehirlerin gelişmişlik seviyelerini arttıracak şekilde sanayi bölgeleri tesis edileceğini duyurdu.Yapılacak olan yeni sanayi bölgeleri ile küçük ve orta ölçekli esnafın özellikle iş yeri satın alma veya kiralama koşullarında uygun ve ekonomik bir ödeme planı olacağı düşünülüyor. Özellikle TOKİ’nin yapacağı bu sanayi bölgeleri ile orta ve küçük ölçekli esnafın maliyet havuzunda en büyük sorun olan ‘yüksek kira fiyatları’  ya da ‘yüksek satın alma fiyatlarına’ çare olması bekleniyor. Aynı zamanda TOKİ’nin bu hamlesiyle esnaf daha modern çalışma alanlarına kavuşacağı beklentiler arasında.

Projeler 3 Yıla Kadar Tamamlanacak

TOKİ’ nin yaptığı Bursa Kestel Büyük Sanayi Sitesi ve Kayseri Mobilyacılar Sitesi yukarıda anlattığımız yeni sanayi bölgelerinin en güzel örnekleri. Diyarbakır, Aksaray, İstanbul ve Bolu gibi iller TOKİ’nin yapacağı yeni sanayi bölgelerinin hızla devam eden projeleri arasında. Bu illerdeki yatırımların da en geç 2 ya da 3 yıl içinde bitirilmesi hedefleniyor.

İstihdam Artacak

TOKİ’nin yapacağı yeni sanayi bölgeleri ile istihdama da büyük katkısı olacağı da beklentiler arasında. Yeni sanayi bölgeleri ile küçük ve orta ölçekli esnaf ticaret ve üretimle beraber aynı zamanda iş yerinin durumuna ve kapasitesine göre çalıştırdığı işçi sayısında kayda değer bir artışın olması bekleniyor.

Yapılacak olan yeni sanayi bölgelerinde küçük ve orta ölçekli esnaf tek başına istihdam yaratmayacaktır. Yeni sanayi bölgelerinde haliyle çeşitli devlet kurumları, bankalar, eczaneler, sağlık merkezleri ve benzeri kurum ve kuruluşlarının açılmasıyla o bölgeye ekonomik olarak hareketlilik getirecek olup, getirdiği hareketlilikle beraber farklı istihdam alanları da açacaktır.

TOKİ yapacağı yeni sanayi bölgelerinin satış ya da kiralama şartlarını kendi sitesinden duyuracaktır. Konuyla ilgilenen okurlarımıza, TOKİ iş yeri kiralama ve satın alma şartlarını bu yazı üzerinden bildireceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kaçak inşaat affı için başvurular başladı. İmar barışı da denilen bu uygulama hakkında ayrıntılı bilgiyi ve resimli başvuru anlatımını görmek isterseniz https://yatırımhaber.com/imar-affi-kanunu-cikti-2018-imar-barisi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı