Haber

SGK Borç Yapılandırma Başvurusu (SSK Bağkur Affı 2018)

Yoğun talep üzerine SGK borç yapılandırma başvuru süresi 27 Ağustos 2018'e kadar uzatıldı. Bağkur ve SGK borcu yapılandırma kapsamı ve diğer ayrıntılar aşağıda...2018 SGK prim borcu affı ve bağkur affı düzenlemesi hakkındaki ayrıntılar şunlar:

2018 SGK Borç Affı Kapsamında Neler Var?

Yasada SGK’ya olan borçlar, cezalar ve gecikme faizleri de yapılandırma kapsamına alınmış. Yasa metnini sizler için aşağıda paylaştık. Devamında ise SGK borçlarıyla ilgili maddeleri açıkladık.

Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı’nın 1. maddesinin e fıkrasındaki SGK borçlarıyla ilgili açıklamalar şunlardır:

”Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı tahsil daireleri tarafından 6183 sayılı Kanun kapsamında takip edilen ve bu Kanunun yayımı tarihine veya bu Kanunun ilgili hükümlerinde belirtilen sürelerin sonuna kadar tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan;

 • 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentleri kapsamındaki sigortalılık statülerinden kaynaklanan, 2018 yılı Mart ayı ve önceki aylara ilişkin sigorta primi, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları,
 • 2018 yılı Mart ayı ve önceki aylara ilişkin isteğe bağlı sigorta primleri ve topluluk sigortası primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları,
 • 31/3/2018 tarihine kadar (bu tarih dahil) bitirilmiş olan özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin yapılan ön değerlendirme, araştırma veya tespit sonucunda bulunan eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları,
 • 31/3/2018 tarihine kadar (bu tarih dahil) yapılan tespitlere ilişkin olup ilgili kanunları uyarınca uygulanan idari para cezaları ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları,
 • İlgili kanunları gereğince takip edilen 2018 yılı Mart ayı ve önceki aylara ilişkin damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı ile bunlara bağlı gecikme zammı alacakları…”

Yukarıdaki maddelere göre 2018 SGK borç affı kapsamını başlıklar halinde şöyle açıklayabiliriz:

2018 SGK borç yapılandırmasından kimler faydalanabilir?

2018 SGK affından aşağıdaki  :

 • Hizmet sözleşmesi ile bir ya da daha fazla iş yerinde çalışan,
 • Hizmet sözleşmesine bağlı olmadan kendi hesabına çalışan,
  • Gerçek ya da basit usulde vergi mükellefi olan,
  • Gelir vergisinden muaf olan meslek odalarına usulüne göre kayıtlı olan esnaf ve sanatkarlar
  • Anonim şirketlerin kurucu ortakları ve/veya yönetim kurulu üyesi olan ortakları, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları, diğer şirket ve donatma iştiraklerinin ise tüm ortakları,
 • Sigortalı olarak tarımsal faaliyette bulunan borçlular 2018 SGK affı kapsamındadır.

SGK affı 2018 kapsamında yapılandırılacak borçlar nelerdir?

Vatandaşların sigortalılığına bağlı olarak ortaya çıkmış borçlar yeniden yapılandırma kapsamına giriyor. Yapılandırma kapsamında olan bazı borç kalemleri şunlar:

 • Sigorta prim borçları,
 • Emeklilik keseneği ve kurum karşılığından doğan borçlar,
 • Sosyal güvenlik destek primi borçları
 • İşsizlik sigortası prim borçları.

DİKKAT: 2018 yılı Mart ayı ve önceki aylara ilişkin sigorta primi, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları yeniden yapılandırılabilir.

Bağkur borçları yapılandırmaya dahil mi?

Bağkur prim ve ceza borçları da yukarıdaki maddelerden anlaşılacağı üzere SGK borç affı 2018 kapsamındadır. Bağkur borcu yapılandırması bekleyen vatandaşlar da bu kanuna tabiler.

Mart 2018 ve daha önceki borçlar için geçerli

SGK affı ve Bağkur affı için 2018 Mart ayı ve öncesindeki borçlar dikkate alınacak. Mart ayından sonraki tarihlere ait borçlar SGK prim borcu affı veya Bağkur affı 2018 düzenlemesi kapsamına girmeyecek.

SGK – Bağkur Prim borçları siliniyor mu?

Ana prim ve ceza borcu silinmiyor. Ana borcun tamamını ödeyen vatandaşa %90’a kadar gecikme faizi indirimi yapılıyor.

Bağkur prim borcu olan vatandaşa sağlık hizmeti

Bağkur prim borcu olan vatandaşlar hastahane hizmetlerini ücretli olarak kullanmaktaydılar. Bu yasa güncellemesinden sonra bu kişilerde diğer sigortalılar gibi hastahane ve sağlık hizmetlerinden faydalanacaklar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kanundaki diğer ayrıntılar için https://yatırımhaber.com/vergi-borcu-yapilandirma-kanunu-2018/ adlı makalemize tıklayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Askerlik borçlanması için yapılan prim ödemelerini devlet karşılayacak. Ayrıntılı bilgi için https://yatırımhaber.com/askerlik-borclanmasini-devlet-odeyecek-2018/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı