Haber

Sendika Toplantısı UYS’den Şikayetçi Halkbanklıları Memnun Etmedi

Öz Finans İş Sendikası 3. Dönem İstişare Toplantısı Bildirisi'ni yayınladı. Bildiride birçok konu hakkında maddeler bulunuyor. Gündemde olan Halkbank UYS konusuna da değinilmiş. Haberin detayları şöyle:Yayınlanan bildirinin 2. maddesinin j ve k fıkralarında görevde yükselme hakkında bazı açıklamalar bulunuyor. İlgili maddeleri aşağıda alıntıladık:

“… j- Görevde yükselme sınavlarında sendikanın genel hükümler dışında bir yetkisinin ve dahlinin olmamasına karşılık, her sınav döneminde sendikamıza yönelen tepkilerin dikkate alınarak; bankalarımız tarafından yapılan görevde yükselme sınavlarında bir standart getirilmesi, sürekli değişiklik yaşanmasının önüne geçilmesi ve haksızlık yapılıyor algısına meydan verilmemesinin talep edilmesi,

k- Bankalarımızda servis asistanı alımı yapılmıyor olmasına ve yeni alımlarda servis görevlisi alınmasına karşılık bankalarımızda servis asistanı olarak başlatılmış ve artık karşılığı da olmayan bu unvan grubunda yer alan arkadaşlarımızın, idari bir kararla servis görevlisi yapılması…”

İlgili Maddeler Halkbank Personelini Tatmin Etmedi

Bildiride UYS sınavları ve yükselme süreçleri kapsamında sendikanın bir yetkisinin bulunmadığı belirtilmiş. Bu nedenle sendikaya yüklenilmesinin yersiz olduğu söylenmiş. Bununla birlikte görevde yükselme kapsamında yapılan sınavlara standart getirilmesi gerektiği bildirilmiş.

Bu madde UYS konusunda mağdur olan çalışanları tatmin etmedi. Personelin büyük bölümü bu maddeyle birlikte sorunlarının geçiştirilmeye çalışıldığını düşünüyor. Çünkü önceki senelerde baraj puanları düşürüldüğünde sendika temsilcileri bu durumun kendi çabalarıyla gerçekleştiğini savunmuşlardı. Bu bildiride ise bunun aksi belirtilmiş. Hâl böyle olunca da yapılan açıklamalar çalışanlara yeterli gelmiyor.

Servis Asistanlarını Sevindiren Haber

2. maddenin k fıkrasında Servis Asistanı unvanındaki personelin sınavsız olarak Servis Görevlisi olması gerektiği bildirilmiş. Servis asistanları bu düzenlemeyi memnuniyetle karşıladı.

İstifalara Tepki Gösterildi

Yakın zamanda sendikadan istifalar artmıştı. Bildirinin son maddesinde bu duruma da değinilmiş:

“…4- Anayasal örgütlenme özgürlüğü, sendikalar kanununda da hiç kimsenin bir sendika üyesi olmaya veya üyesi olduğu bir sendikadan istifaya zorlanamayacağı hükümlerine saygı duymakla birlikte; Bankalarımız bünyesinde çalışan, sendikamız üyesi olmadığı gibi, ideolojik bazı sebepleri ileri sürerek üye olanları da kışkırtarak sendikamızdan istifaya teşvik eden ve başka sendikaların yönetimlerinde yer aldığını gizleyerek sendikamıza karşı algı operasyonu yapan kişilerle karşı uyanık olunması gerektiği ve gerektiğinde bu kişilerin ifşa edilmesi gerektiği vurgulanmıştır.”

Bu maddeye göre bazı art niyetli kişilerin sendika üyelerini kışkırttıkları ve istifaya yönelttikleri belirtiliyor. Bizim gözlemlerimiz bu durumun tam olarak doğru olmadığını gösteriyor. Sendikalar işçilerin haklarını savunmak adına vardır. Hakkının yeterince savunulmadığını veya mağduriyetinin yeterince dile getirilmediğini düşünen üyelerin sendikadan istifa etmesi gayet doğal karşılanmalıdır.

Sendika Üyesi Olan Halkbank Personelinin Talepleri Neler?

Diğer haberimizde de belirttiğimiz gibi yüzdelik başarı dilimi ve baraj puanına tepki sürüyor. Bu sebeple ilk olarak görevde yükselme konusuna daha çok değinilmesi bekleniyor.

Personel tarafından dile getirilen diğer konu ise kılık ve kıyafet yönetmeliği. Diğer kamu bankalarının personeline yaz döneminde kravat ve ceket giyme muafiyeti getirilmişti. Aynı haktan Halk Bankası çalışanları da faydalanmak istiyor.

Maddeleri incelediğimizde birkaç husus haricinde olumlu bir tablo görüyoruz. Ancak öncelikli olan problemlerin daha kapsamlı ele alınması beklenmekteydi. Bu sebeple Halk Bankası personelinin durumdan memnun kaldığını söyleyemeyiz.

Bildiride değinilen diğer konular şöyle:

  • Mesai saatleri
  • Taşeron firma elemanlarının kadroya alınması
  • Prim ve ücretler…

Bildirinin tam metnini incelemek isterseniz bu bağlantıyı ziyaret ediniz: https://yatırımhaber.com/oz-finans-is-sendikasi-3-donem-istisare-toplantisi-sonuc-bildirisi/

BİZE DESTEK OLMAK İSTERSENİZ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDEBİLİRSİNİZ https://www.facebook.com/YATIRIMHABER/

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı