Konut Kredisi

Şekerbank’tan Masrafsız Konut Kredisi 2018

Bu makalemizde Şekerbank’ın verdiği konut kredisinden bahsettik. Şekerbank konut kredisi faizleri ve masrafları konusunda bazı bilgiler verdik. Şekerbank konut kredisinin özellikleri nelerdir? Şekerbank konut kredisi faizi ne kadar? Şekerbank konut kredisi ek masrafları nelerdir? Şekerbank ev kredisi başvurusu nasıl yapılır? Şekerbank şubeleri ev kredisi başvurusu için tüketicilerden hangi belgeleri istemektedir? 100 bin TL Şekerbank konut kredisi toplam maliyeti ne kadardır? Cevaplar aşağıda…

2018 Şekerbank konut kredisinin özellikleri nelerdir?

Şekerbank bu kredi için kredi tahsis ücreti almıyor. Bu sebeple bu krediye masrafsız konut kredisi deniliyor. Şekerbank, konut kredisi kapsamında 120 aya kadar vadeli kredi imkanı sunuyor. Satın alacağınız evin ekspertiz değerinin yüzde seksenine kadar Şekerbank’tan konut kredisi kullanabilirsiniz. Banka, müşterilerine kredi kullandırmak için kefil istemiyor. Bunun yerine konut kredisi için teminat olarak ilgili konuta ipotek koyuyor. Peki, Şekerbank konut kredisi faizi ne kadar?

Şekerbank konut kredisi faizi ne kadar?

Şekerbank konut kredisi faizi %1,29 olarak belirlenmiştir. Şekerbank’ın konut kredileri için aldığı masraflar ise şöyle:

Şekerbank konut kredisi ek masrafları nelerdir?

Şekerbank masrafsız konut kredisi kapsamında kullanılan kredilerden kredi tahsis ücreti alınmamaktadır. Bu krediden Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu vergisi (KKDF) ve Banka ve Sigorta Muamele Vergisi (BSMV) alınmamaktadır. Şekerbank masrafsız konut kredisi kullanacak müşterilerin ödeyeceği ek giderler ise şunlardır:

  • Kredi ile alınacak olan eve önce ekspertiz işlemi yapılmaktadır. Ekspertizin de bir işlem ücreti olacaktır. Bu ücret ilgili gayrimenkulün konumuna ve değerine göre artacaktır. Ancak Şekerbank konut ekspertiz ücretleri 1930 TL’yi aşmamaktadır. Diğer bankaların ekspertiz ücretleri hakkında bilgi almak isterseniz ” Bankaların Konut – İş Yeri Kredisi Ekspertiz Ücretleri (Güncel 2018) ” adlı makalemize tıklayın.
  • Şekerbank, size konut kredisi verdiği için bu krediye teminat olarak krediyi kullanarak aldığınız eve ipotek koyar. İpotek tesis ücreti adı altında müşteriden 147.5 TL ücret alınır.
  • Şekerbank ev kredisi kapsamında kredi kullanırsanız ve kredinin taksitlerini vadesinden önce topluca öderseniz, bankaya erken ödeme cezası adı altında bir miktar para ödemeniz gerekecektir. Eğer 36 aydan fazla vadeniz kaldıysa, bankaya kalan borcunuzun %2’si kadar erken ödeme cezası vermeniz gerekir. Eğer 36 aydan az vadeniz kaldıysa, bankaya kalan borcunuzun %1’i kadar erken ödeme cezası vermeniz gerekecektir.
  • Şekerbank’tan konut kredisi kullanmak isteyen kişiler konut ve hayat sigortası yaptırmalılar. Bununla birlikte kanunen zorunlu olan DASK da yaptırılacaktır. Bu sigortaların masrafları kişiden kişiye ve evden eve göre değişecektir.
  • Ev kredilerinden bankalar tarafından alınan masraflar hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz ” Konut Kredisi Ek Masrafları Nelerdir? ” adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Şekerbank ev kredisi başvurusu nasıl yapılır?

Şekerbank ev kredisi başvurusu sadece Şekerbank şubelerinden yapılabilir. Bankaya, konut kredisi başvurusu yapacaksanız; konut kredisi için gerekli olan belgelerle birlikte herhangi bir Şekerbank şubesine müracaat etmeniz gerekiyor. Peki, Şekerbank şubeleri ev kredisi başvurusu için tüketicilerden hangi belgeleri istemektedir?

Şekerbank şubeleri ev kredisi başvurusu için tüketicilerden hangi belgeleri istemektedir?

İstenen belgeler şöyle:

Şekerbank şubeleri ev kredisi başvurusu için müşteriden nüfus cüzdanı, gelir belgesi ve krediyle almak istediğiniz gayrimenkule ait tapu fotokopisi istemektedir.

100 bin TL Şekerbank konut kredisi toplam maliyeti ne kadardır?

10 yıl vadeli olarak kullanacağınız 100 bin TL Şekerbank konut kredisi toplam maliyeti 197.160 TL civarındadır. Bu maliyetin 97.147 TL’lik kısmı ana paraya eklenen toplam faiz tutarıdır. Bu örnek maliyet hesabına göre 120 ay boyunca ödeyeceğiniz aylık konut kredisi taksiti ise 1.643 TL tutarında olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı