Genel

Polis Maaşları 2019 (Güncel)Bu makalede Ocak 2019 polis maaşları hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Rütbelere göre değişen maaş bilgileri aşağıda…

2019 Polis Maaşları

2019 yılında polislerimizin rütbelerine göre aldıkları asgari maaş tutarlarını bu başlık altında bulabilirsiniz. 2019 Ocak ayı itibariyle yeni polis maaşları şöyle:

Polis Memuru Maaşları

Maaşlar belirlenirken; görev yapılan yer (terör tazminatı), ek yardımlar (yakıt-kira yardımı, çocuk parası, asgari geçim indirimi vs.) ve kıdem gibi durumlar etkili oluyor. Bizim vereceğimiz bilgideki tutar; göreve yeni başlamış olan bir polis memurunun net maaşı (PMYO mezunu polis maaşları) yani en düşük polis memuru maaşı olacaktır. 2019 yılındaki en düşük polis memuru maaşı Ocak ayı itibariyle 4800 TL civarında olacak. Bu maaş Temmuz ayında enflasyon oranına göre zamlanarak yeniden düzenlenecektir. 8/1 kademedeki yeni polis maaşı şimdilik bu tutardadır.

Komiser Yardımcısı Maaşları

PAEM’den yeni mezun olmuş ve göreve yeni başlamış komiser yardımcısı maaşı 5100 TL civarındadır. Kişinin görev yerine göre bu maaşlar artabilir. Maaş hesaplama işlemi yapılırken yukarıda belirttiğimiz gibi ek yardımlar devlet tarafından yapılmaktadır. Verdiğimiz maaş bilgisi, en düşük komiser yardımcısı maaşı yani net maaş olarak algılanmalıdır.

Komiser Maaşı

Meslekte 3 yılda bir rütbe yükseltme sınavları yapılıyor. Komiser yardımcılığından komiserliğe yükselen bir personelin net maaşı 5300 TL civarındadır. 2019 başkomiser maaşları ise şöyle:

Başkomiser Maaşı

Komiser rütbesindeki bir memurun bir üst rütbesi başkomiserliktir. 2019 yılı Ocak ayı itibariyle 3/1 kademe başkomiser maaşı 5500 TL civarında olacak. Net maaş olan bu tutara, personelin durumuna göre bazı tazminat ve destekler eklenebilir. Özel Harekat Polisi maaşları ise şöyle:

Polis Özel Harekat Maaşları 2019
Polis Özel Harekat Maaşları 2019

Polis Özel Harekat Maaşları

Terörle mücadelede büyük bir öneme sahip olan PÖH biriminin 2019 Ocak ayına ait net maaşları şöyle:

  • 8/1 derece ve kademesindeki lisans mezunu PÖH maaşı 5600 TL,
  • 9/2 kadro ve derecesindeki önlisans mezunu PÖH maaşı 5500 TL,
  • 11/1 kadro ve derecesindeki lise mezunu PÖH maaşı 5400 TL civarındadır.

Yukarıdaki özel harekat polisi maaşları batıda görev yapan bekar personeller içindir. Doğuda görev yapan PÖH bu maaşlara ek olarak terör tazminatı ve tayin bedeli alacaktır. Evli ve çocuklu personellere devlet tarafından aile ve çocuk yardımı da verilmektedir.

Sivil Polis Maaşları

Sivil polis maaşlarının resmi polis maaşlarından bir farkı yoktur. Personellerin maaşları; çalışılan birime, kıdeme, rütbeye ve görev yerine göre değişebilir. Bu sebeple ”sivil polis maaşları” diye bir ayrım yapmanın manası yoktur.

Yunus Polis Maaşları

Yunus olarak nitelendirilen EGM personelleri motosikletle görev yapmaktalar. Yunus polisleri asayiş şube ve önleyici hizmetler şube müdürlüklerine bağlı olarak görev yapmaktalar. Yani bu personellere ayrı bir birim gibi bakmak doğru değildir. Bu sebeple Yunus Polis Maaşları da resmi polis maaşlarından farklı değildir. Ancak şunu yinelemekte yarar var: Personellerin maaşları; çalışılan birime, kıdeme, rütbeye ve görev yerine göre değişebilir.

Paem eğitimi sırasında maaş verilir mi?

Polis Amirleri Eğitim Merkezi’nde (PAEM), komiser yardımcısı adaylarına eğitim verilmektedir. 11 aylık bu eğitim esnasında komiser yardımcısı adaylarına harçlık adı altında bir maaş verilmektedir. 2019 PAEM öğrenci maaşları 420 TL’dir. Eğitim gören komiser yardımcısı adaylarının aldığı güncel ve aylık maaş tutarı budur.

Pomem eğitimi sırasında maaş verilir mi?

4 yıllık üniversite mezunları 5 aylık POMEM eğitimi almak suretiyle polis memuru olabiliyorlar. POMEM öğrencilerine eğitim süresince bir maaş veriliyor. 2019 POMEM öğrenci maaşları da PAEM’deki gibi 420 TL’dir.

Nasıl polis olunur? Polis olma şartları nelerdir? Lise ve üniversite mezunu polis olma şartları nelerdir? Cevapları ve daha fazlasını öğrenmek için hemen tıklayın: https://yatırımhaber.com/polis-maaslari-2018-nasil-polis-olunur/

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı