Öğrencilere Burs Veren Kurumlar Hangileri?

üniversite öğrencilerine burs
Öğrencilere Burs Veren Kurumlar

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla bazı öğrenciler burs arayışına girdi. Bu makalemizde öğrencilere burs veren kurumlar hakkında bazı soruları cevapladık. Üniversitelilere hangi kurumlar burs veriyor? Öğrenciler bu kurumlara nasıl burs başvurusu yapabilirler? Öğrenci bursu başvuruları ne zamana kadar sürecek?

Üniversitelilere hangi kurumlar burs veriyor?

Üniversitelilere burs veren kurumlar şunlardır:

 • Anadolu Vakfı
 • Borusan Kocafbıyık Vakfı
 • Cafer Sadık Abalıoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı
 • Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği
 • İbrahim Çeçen Vakfı
 • İstanbul Sanayi Odası
 • İstanbul Ticaret Odası
 • Mehmet Zorlu Vakfı
 • Sabancı Vakfı
 • Şahinler Vakfı
 • Tekfen Vakfı
 • Türk Dil Kurumu
 • Türk Eğitim Vakfı
 • Vehbi Koç Vakfı
 • Yaşar Eğitim Vakfı

Alfabetik olarak sıraladığımız bu kurumlara ait başvuru tarihlerini, kurumların öğrenciye verdiği burs miktarlarını ve burs verme şartlarını aşağıda tek tek inceledik:

Anadolu Vakfı

Anadolu Vakfı üniversitelilere burs veren kurumlar arasında yer alıyor. Anadolu Vakfı öğrenci bursu son başvuru tarihi 30 Eylül olarak belirlenmiş. Anadolu Vakfı’nın burs verme şartları ise şöyle:

 • Devlet üniversitelerini kazanmış olmak (derece önemli değil),
 • Vakıf üniversitelerini yüzde yüz burs ile kazanmak,
 • Başbakanlık bursu almamak gerekiyor. Başbakanlık bursu haricindeki kurumlardan alınan burslar Anadolu Vakfı’na burs başvurusu yapmak için engel değildir.

Peki, Anadolu Vakfı’na burs başvurusu nasıl yapılır?

Anadolu Vakfı Burs Başvurusu

Anadolu Vakfı, burs başvurularını internet üzerinden kabul ediyor. Anadolu Vakfı’na burs başvurusu yapmak isteyen öğrenciler bu bağlantıya tıklayabilirler.

Borusan Kocabıyık Vakfı

Öğrencilere burs veren kurumlar arasında yer alan diğer bir kurum Borusan Kocabıyık Vakfı… Bu vakfın burs verme şartları ise şöyle:

 • Türkiye’de eğitim-öğretim gören T.C. uyruklu bütün öğrencilere burs verilebiliyor.
 • Bu vakıftan burs almak isteyen üniversite öğrencilerinin not ortalamalarının en az 100 üzerinden 70 ya da 4 üzerinden 2,75 olması gerekiyor.
 • Burslar 1 yıllık olarak veriliyor. Süresi büten bursa ertesi sene tekrar başvuru yapılabiliyor. Peki, Borusan Kocabıyık Vakfı’na burs başvurusu nasıl yapılır?

Borusan Kocabıyık Vakfı burs başvurusu

Bu vakfa burs başvurusu yapmak isteyenler, okulların Burs Birim Merkez’inden başvurularını yapabilirler.

Cafer Sadık Abalıoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı

Cafer Sadık Abalıoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı Denizlili olan ya da lise eğitimini Denizli’de tamamlamış üniversite öğrencilerine burs veriyor. Bu kurumdan burs alabilmeniz için üniversiteye yerleştiğiniz puan türündeki Türkiye sıralamanızın ilk 5 binde olması gerekiyor.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği üniversitelilere burs veren kurumlar arasında yer alıyor. ÇYDD’nin burs verme şartlar şöyle:

 • Devlet üniversitelerinde eğitim-öğretim görmek,
 • KYK haricinde herhangi bir kurumdan burs almamak,
 • Ders ortalamasının 4 üzerinden en az 2 olması gerekmektedir.

ÇYDD bu şartları sağlayan üniversite öğrencilerine aylık 200 TL burs veriyor. Bu burs yılın 10 ayında veriliyor. Peki, ÇYDD’ye burs başvurusu nasıl yapılır?

ÇYDD burs başvurusu

ÇYDD burs başvurularını internet üzerinden almaktadır. Son başvuru tarihi ise 18 Eylül 2017’dir. ÇYDD’ye burs başvurusu yapmak istiyorsanız bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

İbrahim Çeçen Vakfı

İbrahim Çeçen Vakfı üniversitelilere burs veren kurumlar arasındadır. Bu vakıf burs başvurularını eylül ayı içinde almaktadır. Vakıf, sadece belli üniversitelerin belli bölümlerinde okuyan öğrencilere burs vermektedir. Ankara; ODTÜ, Hacettepe, Ankara ve Gazi Üniversitesi, İstanbul; İTÜ, Boğaziçi ve İstanbul Üniversiteleri’nin Tıp, Diş Hekimliği, Mühendislik ve Hukuk bölümlerinde okuyan öğrenciler bu vakıftan burs alabilirler. Vakfın öğrencilere verdiği burs miktarı ise 400 TL’dir. Burs başvuruları vakfın kurumsal internet sitesi üzerinden alınmaktadır.

İstanbul Sanayi Odası

İstanbul Sanayi Odası öğrencilere burs veren kurumlar arasında yer alıyor. İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ’da bulunan eğitim kurumlarında tam zamanlı olarak eğitim gören öğrenciler İSO’dan burs alabilirler. İSO’dan burs almanın diğer şartı ise öğrencinin not ortalamasının en az 100 üzerinden seksen; 4 üzerinden 3 olmasıdır. İSO burs başvurusu işlemini 24 Eylül 2017’ye kadar İstanbul Sanayi Odası internet sitesi üzerinden yapabilirsiniz.

İstanbul Ticaret Odası

İstanbul Ticaret Odası yalnızca İstanbul’da okuyan öğrencilere burs veren kurumlar arasındadır. İTO’nun burs verme şartları ise şunlardır:

 • Üniversite birinci sınıfta 22, ikincide 24, üçüncüde 25, dördüncüde 26 yaşından büyük olmamak,
 • Başka hiçbir kurumdan ya da vakıftan burs almamak,
 • Üniversite not ortalamasının en az 100 üzerinden 60 ya da 4 üzerinden 2,25 olması gerekiyor.

İstanbul Ticaret Odası burs başvuruları 24 Eylül 2017 tarihine kadar kurumun resmi sitesi üzerinden alınacaktır.

Mehmet Zorlu Vakfı

Mehmet Zorlu Vakfı üniversite öğrencilerine burs imkanı sunuyor. Bu vakıf doğrudan başvuru almıyor. Başvurularınızı okuduğunuz üniversitenin Burs Birim Merkez’inden yapabilirsiniz. Devlet üniversitelerinin konservatuvar dahil bütün bölümlerinde eğitim gören ya da yüzde yüz bursla vakıf üniversitelerinde okuyan öğrenciler şartlara uymak şartıyla bur alabilirler. Mehmet Zorlu Vakfı burs başvurularını 18 Eylül’den itibaren almaya başlayacak.

Sabancı Vakfı

Sabancı Vakfı da üniversite öğrencilerine burs imkanı sunuyor. T.C. uyruklu öğrenciler vakfa burs başvurunda bulunabiliyor. Başvurular ilgili üniversitenin öğrenci işleri üzerinden yapılıyor. Sabancı Vakfı’na burs için son başvuru tarihi ise 13 Ekim olarak belirlenmiştir.

Tekfen Vakfı

Tekfen bölüm ayrımı olmadan üniversite öğrencilerine burs verecek. Burs başvurusu bu bağlantı üzerinden yapılacak. Tekfen bu sene 500 öğrenciye burs verecek. Vakfın burs için koyduğu en önemli şart; öğrencinin ailesinin yıllık brüt gelirinin 66.880 TL’den az olması. Başvurular 24 Eylül 2017 tarihine kadar yukarıda verdiğimiz internet adresi üzerinden alınacaktır.

Türk Dil Kurumu

Türk Dil Kurumu, Lisans Yerleştirme Sınavı’nda ilk 3000′ e girerek üniversiteye yerleşen öğrencilere 700 TL burs veriyor. Ara sınıftaki öğrenciler için aranan şartlar ise alttan dersi olmamak ve not ortalamasının 100 üzerinden 70 olmasıdır. Öğrenci sınıfını sorunsuz olarak geçtiği taktirde bursu okul hayatı boyunca devam ediyor. Yılın 9 ayı 700 TL burs veriliyor. Aşağıda listelediğimiz bölümlerde okuyan öğrenciler TDK’ya burs başvurusu yapabilirler:

 • Türk Dili ve Edebiyatı
 • Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği
 • Türkçe Eğitimi
 • Türkçe Öğretmenliği
 • Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları
 • Dil Bilimi

TDK bursu başvuruları e-devlet kapısı üzerinden 16 ve 25 Kasım 2017 arasında alınacaktır. Peki, TDK’ya burs başvurusu nasıl yapılır?

Türk Dil Kurumu burs başvurusu nasıl yapılır?

Başvurunuzu yukarıda belirttiğimiz tarihler arasında www.turkiye.gov.tr adresinde yer alan e-hizmetler
bağlantısındaki Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu burs
uygulaması üzerinden yapabilirsiniz.

Türk Eğitim Vakfı

Türk Eğitim Vakfı LYS’de ilk 5000′ e girerek üniversiteye yerleşen öğrencilere üstün başarı bursu veriyor. 5 ve 30 Eylül 2017 tarihleri arasında Türk Eğitim Vakfına burs başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıya tıklayıp talimatları uygulamanız yeterlidir.

Vehbi Koç Vakfı

Vehbi Koç Vakfı üniversite öğrencilerine burs veriyor. Not ortalaması 100 üzerinden en az 60 ya da 4 üzerinden en az 2.5 olan örgün lisans öğrencileri bu bağlantıya tıklayarak burs başvurusu yapabilir. Başvurular 5 ve 29 Eylül arasındadır.

Yaşar Eğitim Vakfı

Yaşar Eğitim Vakfı devlet üniversitelerinde okuyan ve maddi durumu yeterli olmayan öğrencilere burs veriyor. Not ortalaması 100 üzerinden 65 ya da 4 üzerinden 2.5 olan öğrenciler 1 ile 6 Ekim tarihleri arasında vakfın resmi sitesi üzerinden burs başvurusu yapabilirler. Aşağıdaki bölümlerde öğrenci olan kişiler bu vakfa burs için başvurabilir:

 • İktisat, işletme, İşletme Mühendisliği, Turizm İşletmeciliği, Kimya Lisans, Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Veterinerlik ve Su Ürünleri bölümleri

Burs kapsamında öğrencilere 480 TL aylık bağlanacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*