Genel

Ödenen SGK Primlerini Geri Alma 2018 (SGK Prim İadesi)

Emekli olmak için yeterli prim günü olmayan ama emeklilik için gereken kanuni yaş şartını sağlayan vatandaşlar, SGK'ya ödedikleri primleri geri alabilirler. Şartları, müracaat şekli ve bilgilerini sizlerle bu yazıda paylaştık...

Emeklilik yaş şartını sağlamalarına rağmen gereken prim yılını dolduramayan vatandaşların, ödedikleri SGK primlerini geri alma hakkı doğuyor. Peki, SGK prim iadesi konusunun ayrıntıları neler? Siz değerli okurlarımız için araştırdık…

SGK’ya ödenen primler hangi durumda geri alınabilir?

Emeklilik yaş şartını tamamlayan ancak emekli olabilmek için gerekli prim gününü tamamlayamayan kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu’na o güne kadar ödemiş oldukları primleri topluca geri alabilirler. Bu noktada vatandaşın prim girişinin yapıldığı tarih, baz alınacak emeklilik yaşı için belirleyici oluyor. Şöyle ki:

 • 08.09.1999’dan sonra ve 01.05.2008’den önce işe giren vatandaşların emeklilik yaş şartı (Sgk prim iadesi yaş şartı) kadınlar için 58, erkekler için 60’tır.
 • 01.05.2008 tarihinde ve bu tarihten sonra ilk defa sigortalı olarak işe giren vatandaşların Sgk prim iadesi yaş şartı 65’tir.

Vatandaş gerekli şartları sağladığı taktirde; ödediği malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerini kurumdan ”toptan ödeme” şeklinde geri alabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan toptan ödeme alma hakkına sahip olan kişi vefat ederse, kişinin mirasçıları da bu tutarı SGK’dan tahsil edebilecektir.

SGK prim iadesi başvurusu nasıl yapılır?

SGK prim iadesi almak isteyen vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu’na e devlet üzerinden ya da müdürlüklerden yazılı olarak başvurmaları gerekiyor. 2018 yılında SGK primlerini geri alma işlemi için kuruma, tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile başvurmalısınız. 4/A (SSK) veya 4/B (BAĞKUR) kapsamındakiler için müracaatlar bu şekilde alınıyor. Peki, e devletten tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi doldurarak nasıl başvuru yapılır?

E devletten SGK prim iadesi başvurusu nasıl yapılır?

Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tahsis-talep-taahhut-beyan bağlantısına tıklayıp açılan sayfa üzerinden sisteme giriş yapmalısınız. Giriş ekranı aşağıdaki görseldeki gibi olacaktır.

SGK prim iade başvurusu giriş ekranı
SGK prim iade başvurusu giriş ekranı

Ekranda bulunan Kimliğimi Şimdi Doğrula seçeneğine tıklayıp sisteme giriş yapmanız gerekiyor. Ardından aşağıdaki gibi görünen ”Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi” oluşturma ekranı açılacaktır.

tahsis talep ve beyan taahhut belgesi oluşturma ekranı
tahsis talep ve beyan taahhut belgesi oluşturma ekranı

”Yeni başvuru” sekmesine tıkladıktan sonra, açılan ekrandaki ”Tahsis Talep Türü” seçeneğini durumunuza göre Yaşlılık Toptan Ödemesi veya Ölüm Toptan Ödemesi olarak seçin. Altta bulunan ”Bağkur Numarası” bilgisini de girdikten sonra ”ilerle” seçeneğine tıklayıp ve talimatları uygulayıp başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

SGK prim iadesi başvurusu 2018
SGK prim iadesi başvurusu 2018

Vefat eden kişinin ödediği SGK primlerini geri almak isteyen hak sahiplerinin, yukarıda belirtmiş olduğumuz tahsis talep ve beyan taahhüt belgesine ek olarak;

 • Hak sahibi (vefat edenin çocuğu) lise öğrencisi ve 20 yaşını doldurmamış ise; hak sahibinin öğrenci belgesi,
 • Hak sahibi üniversite öğrencisi ve 25 yaşını doldurmamışsa; hak sahibinin öğrenci belgesi,
 • Hak sahibi malül ise; malüllüğe dair sağlık kurulu raporu gereklidir.

Bu durumda bulananlar yukarıdaki ek belgelerle SGK müdürlüklerine başvuru yapmalıdır.

SGK prim iadesi sorgulama

Kuruma prim iade hakkında bir başvurunuz varsa, yukarıda vermiş olduğumuz ”tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi oluşturma ekranı”nda görünecektir. Prim iade sorgulama işlemini yine aynı ekran üzerinden yapabilirsiniz.

SGK prim iadesi hesaplama 2018

SGK prim iadesi hesaplama işlemi vatandaşın hizmet cetvelinde bulunan ve prim gününe göre hesaplanan kazanç toplamı üzerinden yapılıyor. SGK prim iadesi hesaplaması yapılırken bu kazanç toplamının %20’si baz alınıyor.

SGK prim iadesi hesaplama örneği

1000 prim günü olan bir vatandaşın 15.000 TL tutarında kazanç toplamı varsa, bu kişinin SGK prim iadesi hesaplaması 3000 TL üzerinden yapılacaktır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise kişinin kazanç toplamının hangi yıla ait olduğudur. 2010 yılına ait bir kazanç toplamı mevcutsa ve hak sahibi 2018 yılında primlerini geri almak istiyorsa; 2010 ve 2018 arasındaki yıllara ait TÜFE (enflasyon) oranlarının tamamı, büyüme oranlarının da %30’u bileşik faiz hesabıyla çarpılarak SGK prim iadesi hesaplaması yapılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Prim borcu affı ve yapılandırma kapsamı hakkında bilgi almak isterseniz https://yatırımhaber.com/sgk-borc-yapilandirma-ssk-bagkur-affi-2018/ adresini hemen ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

8 Yorum

 1. Mrb ben 2008 2014 yılları arasında bir iş yerinde çalıştım artık çalışmaya niyetim yok ssk olan parayı nasıl alayım yaşım 41 sagılar

  1. Merhaba Sedat Bey. SGK’dan prim iadesi alabilmeniz için yaş şartını sağlamanız gerekiyor. Şu anda 41 yaşında olduğunuz için maalesef prim iadesi alamazsınız. Emeklilik yaşına geldikten sonra yatırılan primleri geri almak için SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

 2. merabalar ben 1969 doğomluyum 1985 girişli 2714 günüm var çalışmıyorum acaba ödene primlerimi geri alabilirmiyim emeklilik yaşım 42 şu an yaşım 49

  1. Merhaba Nazmiye Hanım. 58 yaş şartını sağlamadığınız için toptan geri ödeme alamıyorsunuz.

 3. merabalar. Halamın yaş ve sigortalılık süresi doldu. Ancak 2800 prim günü vardı ve eşi vefat ve eşinden maaş alıyor. Sigorta prim ödeme gücü de olmadığı ve yaşlandığı (1954 doğ.) için 2800 prim gününü geri almak için SGK ya başvuru yaptı. Lakin geri ödeme için SGK sadece 600 TL ücret veriyor. sizce bu doğrumudur. ne yapılabilir. aydınlatırsanız seviniriz. şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Mustafa Bey. E devlet SGK hizmet dökümü üzerinden halanızın ”kazanç toplamı” bilgisine bakmanız gerekiyor. Kazanç toplamının %20’lik kısmı malüllük, yaşlılık, ölüm primleridir ve bunları geri alma hakkınız vardır. Örneğin; kazanç toplamı 40.000 TL ise alacağınız net tutar 8000 TL’dir. Ayrıca bu tutara 2009 yılından itibaren her yıl için ayrı ayrı enflasyon güncellemesi yapılacaktır. 2800 günlük primin geri ödemesi 600 TL kadar az olamaz. Tekrar müracaat etmenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close