Ödenen SGK Primlerini Geri Alma Durumu 2018 (SGK Prim İadesi)

SGK Primlerini Geri Alma 2018
SGK Primlerini Geri Alma 2018

Emeklilik yaş şartını sağlamalarına rağmen gereken prim yılını dolduramayan vatandaşların, ödedikleri SGK primlerini geri alma hakkı doğuyor. Peki, SGK prim iadesi konusunun ayrıntıları neler? Siz değerli okurlarımız için araştırdık..

SGK’ya ödenen primler hangi durumda geri alınabilir?

Emeklilik yaş şartını tamamlayan ancak emekli olabilmek için gerekli prim gününü tamamlayamayan kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu’na o güne kadar ödemiş oldukları primleri topluca geri alabilirler. Bu noktada vatandaşın prim girişinin yapıldığı tarih, baz alınacak emeklilik yaşı için belirleyici oluyor. Şöyle ki:

  • 08.09.1999’dan sonra ve 01.05.2008’den önce işe giren vatandaşların emeklilik yaş şartı (Sgk prim iadesi yaş şartı) kadınlar için 58, erkekler için 60’tır.
  • 01.05.2008 tarihinde ve bu tarihten sonra ilk defa sigortalı olarak işe giren vatandaşların Sgk prim iadesi yaş şartı 65’tir.

Vatandaş gerekli şartları sağladığı taktirde ödediği malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerini kurumdan ”toptan ödeme” şeklinde geri alabilir. SGK’dan toptan ödeme alma hakkına sahip olan kişi vefat ederse, kişinin mirasçıları da bu tutarı SGK’dan tahsil edebilecektir.

SGK prim iadesi başvurusu nasıl yapılır?

SGK prim iadesi almak isteyen vatandaşların SGK’ye e devlet üzerinden ya da müdürlüklerden yazılı olarak başvurmaları gerekiyor. 2018 yılında SGK primlerini geri alma işlemi için kuruma, tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile başvurmalısınız. 4/A (SSK) veya 4/B (BAĞKUR) kapsamındakiler için müracaatlar bu şekilde alınıyor. Peki, e devletten tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi doldurarak nasıl başvuru yapılır?

E devletten SGK prim iadesi başvurusu nasıl yapılır?

Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tahsis-talep-taahhut-beyan bağlantısına tıklayıp açılan sayfa üzerinden sisteme giriş yapmalısınız. Giriş ekranı aşağıdaki görseldeki gibi olacaktır.

SGK prim iade başvurusu giriş ekranı
SGK prim iade başvurusu giriş ekranı

Ekranda bulunan Kimliğimi Şimdi Doğrula seçeneğine tıklayıp sisteme giriş yapmanız gerekiyor. Ardından aşağıdaki gibi görünen ”Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi” oluşturma ekranı açılacaktır.

tahsis talep ve beyan taahhut belgesi oluşturma ekranı
tahsis talep ve beyan taahhut belgesi oluşturma ekranı

”Yeni başvuru” sekmesine tıkladıktan sonra açılan ekrandaki ”Tahsis Talep Türü” seçeneğini durumunuza göre Yaşlılık Toptan Ödemesi veya Ölüm Toptan Ödemesi olarak seçin. Altta bulunan ”Bağkur Numarası” bilgisini de girdikten sonra ”ilerle” seçeneğine tıklayıp ve talimatları uygulayıp başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

SGK prim iadesi başvurusu 2018
SGK prim iadesi başvurusu 2018

Vefat eden kişinin ödediği SGK primlerini geri almak isteyen hak sahiplerinin, yukarıda belirtmiş olduğumuz tahsis talep ve beyan taahhüt belgesine ek olarak;

  • Hak sahibi (vefat edenin çocuğu) lise öğrencisi ve 20 yaşını doldurmamış ise hak sahibinin öğrenci belgesi,
  • Hak sahibi üniversite öğrencisi ve 25 yaşını doldurmamışsa hak sahibinin öğrenci belgesi,
  • Hak sahibi malül ise malüllüğe dair sağlık kurulu raporu gereklidir.

Bu durumda bulananlar yukarıdaki ek belgelerle SGK müdürlüklerine başvuru yapmalılardır.

SGK prim iade sorgulama

SGK’ya prim iade hakkında bir başvurunuz varsa yukarıda vermiş olduğumuz ”tahsis talep ve beyan taahhut belgesi oluşturma ekranı” ekranında görünecektir. SGK prim iade sorgulama işlemini yine aynı ekran üzerinden yapabilirsiniz.

SGK prim iadesi hesaplama 2018

SGK prim iadesi hesaplama işlemi vatandaşın hizmet cetvelinde bulunan ve prim gününe göre hesaplanan kazanç toplamı üzerinden yapılıyor. SGK prim iadesi hesaplaması yapılırken bu kazanç toplamının %20’si baz alınıyor.

SGK prim iadesi hesaplama örneği

1000 gün prim günü olan bir kişinin 15.000 TL tutarında kazanç toplamı varsa bu kişinin SGK prim iadesi hesaplaması 3000 TL üzerinden yapılacaktır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise kişinin kazanç toplamının hangi yıla ait olduğudur. 2010 yılına ait bir kazanç toplamı mevcutsa ve hak sahibi 2018 yılında primlerini geri almak istiyorsa; 2010 ve 2018 arasındaki yıllara ait TÜFE (enflasyon) oranlarının tamamı, büyüme oranlarının da %30’u bileşik faiz hesabıyla çarpılarak SGK prim iadesi hesaplaması yapılır.

2 yorum

    • Merhaba Sedat Bey. SGK’dan prim iadesi alabilmeniz için yaş şartını sağlamanız gerekiyor. Şu anda 41 yaşında olduğunuz için maalesef prim iadesi alamazsınız. Emeklilik yaşına geldikten sonra yatırılan primleri geri almak için SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*