Haber

Köyüne Dönen Vatandaşa Devletten 300 Koyun Desteği 2018
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı köyden kente göçü engellemek ve hayvancılığı geliştirmek amacıyla bir proje geliştirdi. Bu projeye göre köyüne dönüş yapan vatandaşlara 300 koyun verilecek. Koyunların bakımıyla ilgilenen kişiye asgari ücret tutarın devletten maaş bağlanacak. Ayrıca bu kişinin sigortası da devlet tarafından yapılacak.

Peki, devletten 300 koyun desteği projesi başvuruları ne zaman başlayacak? Bu proje kapsamında kimlere 300 koyun desteği verilecek?

Devletten 300 Koyun Desteği 2018

Hayvancılık konusunda zor günler yaşadığımız şu günlerde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan vatandaşı teşvik edici projeler duyurulmaya başlandı. Devlet et ithalatından kurtulabilmek ve köy nüfusunu canladırarak tarım – hayvancılık üretimini arttırabilmek amacıyla 300 damızlık koyun desteği içeren bir projeyi halka duyurdu.

Bu projeye göre vatandaşlara kendi işinin patronu olmak imkanı sunulacak. Köyüne dönmeyi kabul eden vatandaşlara 300 adet damızlık koyun verilecek.

Vatandaşın devletten hayvan desteği alabilmesi için köyünde mutlaka bir arazisi olması gerekiyor. Devlet bu arazilere ipotek koyarak vatandaşa borç olarak 300 koyun verecek. Vatandaş da bu koyunların bakımını üstlenecek. Bu süre zarfında hayvanların bakımıyla ilgilenecek olan kişiye asgari ücret tutarında maaş bağlanacak.

Sürünün veteriner masrafları da devletten olacak. Hayvanlar üredikçe vatandaş bunları satarak devlete olan borcunu kapatacak. Köylü bunları devlete de satabilecek. Bu şekilde yapılan satışlar köylünün devlete olan borcundan düşülecek.

Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın açıklamasına göre köyüne dönmeyi kabul eden her aileye 300 adet damızlık koyun verilecek. Hayvanların yem, ilaç ve veteriner ihtiyacını devlet karşılayacak. Vatandaşa ait araziye, 300 koyun desteği karşılığında, devlet tarafından ipotek koyulacak.

Bu hayvanlar yılda 300 yavru verecek. Yavrular köylünün malı olacak. Köylü devlete olan borcunu bu yavruları satarak ödeyecek. Bakan açıklamasında; birkaç aylık olan her yavrunun 700 – 800 TL değerinde olacağını söylüyor. Bu hesaba göre köylü yavru satışından yılda 210.000 TL tutarında gelir elde edecek.

300 Koyun Desteği İçin Başvuru Süreci 2018

Başvurular sona ermiştir. Konuyla ilgili gelişmeleri bu yazı üzerinden takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı