Köyüne Dönen Vatandaşa Devletten 300 Koyun Desteği 2018

Devletten 300 Koyun Desteği 2018
Devletten 300 Koyun Desteği 2018

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı köyden kente göçü engellemek ve hayvancılığı geliştirmek amacıyla bir proje geliştirdi. Bu projeye göre köyüne dönüş yapan vatandaşlara 300 koyun verilecek. Koyunların bakımıyla ilgilenen kişiye asgari ücret tutarın devletten maaş bağlanacak. Ayrıca bu kişinin sigortası da devlet tarafından yapılacak. Peki, devletten 300 koyun desteği projesi başvuruları ne zaman başlayacak? Bu proje kapsamında kimlere 300 koyun desteği verilecek?

Devletten 300 Koyun Desteği 2018

Hayvancılık konusunda zor günler yaşadığımız şu günlerde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan vatandaşı teşvik edici projeler duyurulmaya başlandı. Devlet et ithalatından kurtulabilmek ve köy nüfusunu canladırarak tarım – hayvancılık üretimini arttırabilmek amacıyla 300 damızlık koyun desteği içeren bir projeyi halka duyurdu.

Bu projeye göre vatandaşlara kendi işinin patronu olmak imkanı sunulacak. Köyüne dönmeyi kabul eden vatandaşlara 300 adet damızlık koyun verilecek. Vatandaşın devletten koyun desteği alabilmesi için köyünde mutlaka bir arazisi olması gerekiyor. Devlet bu arazilere ipotek koyarak vatandaşa borç olarak 300 koyun verecek. Vatandaş da bu koyunların bakımını üstlenecek. Bu süre zarfında koyunların bakımıyla ilgilenecek olan kişiye asgari ücret tutarında maaş bağlanacak. Sürünün veteriner masrafları da devletten olacak. Koyunlar üredikçe vatandaş bunları satarak devlete olan borcunu kapatacak. Köylü koyunları devlete de satabilecek. Bu şekilde yapılan koyun satışları köylünün devlete olan borcundan düşülecek.

Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın açıklamasına göre köyüne dönmeyi kabul eden her aileye 300 adet damızlık koyun verilecek. Damızlık koyunların yem, ilaç ve veteriner ihtiyacını devlet karşılayacak. Vatandaşa ait araziye, 300 koyun desteği karşılığında, devlet tarafından ipotek koyulacak. 300 koyun yılda 300 yavru verecek. Yavrular köylünün malı olacak. Köylü devlete olan borcunu bu yavruları satarak ödeyecek. Bakanın açıklamasında birkaç aylık olan her yavru 700 – 800 TL değerinde olacak. Bu hesaba göre köylü yavru satışından yılda 210.000 TL tutarında gelir elde edecek.

300 Koyun Desteği Projesi Başvuruları Ne Zaman Başlayacak? 300 Koyun Desteği Alma Şartları Nelerdir?

Proje hakkında yapılan açıklamalar şimdilik yukarıdaki bilgilerden ibarettir. İlerleyen günlerde bakanlık gerekli açıklamaları yapacak. Kimlerin bu destekten faydalanabileceği ve başvuru tarihleri hakkında ayrıntılı bilgiyi proje netleşir netleşmez siz değerli okurlarımızla paylaşacağız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*