Krediler

2018 Konut Kredisi Faiz İndirimi GeldiBazı bankaların konut kredisi faizleri düştü. Konut kredisi faiz indirimi yapan bankalar hangileri? 0,98 faizli konut kredisi veren bankalar hangileri? İndirimden önce konut kredisi kullananlar yeniden yapılandırma yapabilir mi? Cevaplar aşağıda…

Konut kredisi faiz oranları düştü

Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Yiğit Bulut son açıklamasında, konut kredisi faiz oranlarının düşeceğini söylemişti. Sonradan başbakanın çağrısı da geldi. Bunlara tepkisiz kalmayan 5 bankadan 2018 konut kredisi faiz indirimi geldi.

Konut kredisi faizleri son 8 yıldaki en yüksek seviyesine gelmişti. Bu durum krediyle ev satın almak isteyen vatandaşı vurdu. Yüksek maliyetli konut kredileri yüzünden birçok vatandaş ev satın almaktan vazgeçmiş durumdaydı. Emlak satışı durgunluğu, Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektörünü çok olumsuz etkiledi. Dolayısıyla inşaata bağlı birçok yan sektör de durumdan nasibini aldı. Durum böyleyken 2018 konut kredisi faiz indirimi gelmesi şarttı.

Piyasadaki bu olumsuz havaya ilaç olması beklenen haber geldi. 5 banka konut kredisi faiz indirimi yaptı. Peki, 2018 konut kredisi faizleri ne kadar oldu?

Konut kredisi faiz oranları ne kadar düştü?

Başbakan Binali Yıldırım’ın yaptığı çağrının üzerinden kısa bir süre sonra bazı bankalar konut kredisi faiz oranlarını %0,98‘e çektiler. Konut faiz indirimi yapan bankalar şunlar:

Konut kredisi faiz indirimi yapan bankalar hangileri?

Bazı bankaların konut kredisi faiz oranları 11 Mayıs 2018 tarihi itibariyle düştü. Konut kredisi faiz indirimi yapan bankalar ise şunlar:

0,98 faizli konut kredisi veren bankalar

  • Ziraat Bankası
  • Halk Bankası
  • Vakıfbank
  • Şekerbank

Teb de konut kredisi faiz indirimi yaptı. Türkiye Ekonomi Bankası konut kredisi faizlerini %0,99’a çektiğini açıkladı. Böylece konut kredisi faiz indirimi yapan ilk özel banka TEB oldu.

Yukarıdaki bankalar 500.000 TL üst limitli kredi ve 120 ay üst limitli vadeler için konut kredisi faiz oranlarını %0,98’e indirdiler. Düğün sezonunun başlamasına rağmen emlak piyasasındaki durgunluğun temel sebebi olarak görülen yüksek faiz sorunu çözülmeye çalışılacak. Erken seçim kararının konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesinde büyük payı olduğunu söyleyebiliriz.

Kamu bankalarının ev kredisi indirimi yapmasıyla gözler diğer bankalara çevrildi. Diğer bankaların da konut kredisi faiz indirimi yapması bekleniyor.

İndirimden önce konut kredisi kullananlar yeniden yapılandırma yapabilir mi?

2018 konut kredisi faiz indirimi yapılmadan önce yüksek faizli konut kredisi kullanan vatandaşların bazıları yeniden yapılandırma yapabilirler. Ancak bunun için esnek faiz kredi sözleşmesi yapmış olmaları gerekiyor. Esnek faiz kredi sözleşmesi yapanlar yeniden yapılandırma yaparak 0,98 faizli konut kredisi kullanabilirler. Bağlı faiz kredi sözleşmesi yapanlar yeniden yapılandırma yapamazlar ama cayma haklarını kullanabilirler.

Cayma hakkını kimler kullanabilir?

Banka kredi destekli konut projelerinden ev satın alanlar 14 gün içinde cayma haklarını kullanabilirler. Bu şekilde kullanılan krediden vazgeçilmiş olunur. Daha sonra diğer bankalara giderek 0,98 faizli konut kredisi kullanma imkanı olacaktır. 2018 konut kredisi faiz indirimi uygulamasından bu şekilde yararlanma imkanınız olacaktır.

Yüksek faiz oranları ev fiyatlarını düşürdü mü?

Konut kredisi faiz oranlarının yüksek olması ev satışlarını ciddi oranda azalttı. Piyasadaki durgunluk sebebiyle satılamayan gayrimenkullerin fiyatlarında genel olarak bir düşüş görüyoruz. Fiyatların düşmesinin diğer sebebi piyasadaki konut arzının çok fazla olması. Çevremize baktığımızda bile yüzlerce yeni ve satılmamış konut görebiliyoruz. Peki, hali hazırda fiyatlar düşmüşken ev almak mantıklı mı?

2018 yılı ev satın almak için doğru zaman mı?

Konut fiyatlarında genel bir düşüş olduğu için elinde nakit parası olanlara ev satın almalarını tavsiye edebiliriz. Ancak kredili olarak ev satın almanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Özellikle büyük şehirlerde fahiş fiyatlarla satılan konutları kredili olarak satın almak mantıklı bir yatırım olmayacaktır.

Konut kredisi faiz indirimi ile ev satın almak daha makul hale geldi diyebiliriz. Halk ve Ziraat Bankası’nın konut kredisi faiz indirimi sonrası uyguladığı maliyetleri aşağıdaki bağlantılardan öğrenebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 0,98 faizli konut kredisi veren bankaların kampanyaları hakkında aşağıdaki makalelere tıklayınız:

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı