Haber

Hayır İçin Yapılan İnşaata KDV Muafiyeti Geliyor

Maliye Bakanı Naci AĞBAL 15/06/2018 Cuma günü bayram kutlamaları sırasında gazetecilerin seçimle ilgili sorularını cevaplarken, hayırsever vatandaşlara da KDV muafiyeti müjdesini verdi. Tüm ayrıntılar aşağıda...
Maliye Bakanı Naci AĞBAL hayırsever vatandaşlara KDV muafiyeti kapsamında destek verileceğini söyledi. Seçim sonrasında uygulanması beklenen bu vergi muafiyetinin ayrıntıları şöyle…

KDV Muafiyetinden Faydalanma Şartları

24 Hazirandaki seçim sonrasında uygulamaya koyulacağını belirttiği muafiyetin şartlarını da açıkladı. KDV muafiyeti kapsamına okul, yetiştirme yurdu, huzur evi, hastane, sağlık tesisi ve ibadethane gibi insanlar için çok büyük önem taşıyan yapıların girdiğini belirtti.

Muafiyetten Faydalanmak İsteyenler Ne Yapmalı?

KDV muafiyeti için izlenmesi gereken yola gelirsek… Hayırsever vatandaşlar yapıyı yapmadan önce ‘anlaşma’ imzalayacak. İmzalanan anlaşmanın ardından ‘proje’ ve ‘inşaat ruhsatını’ aldıktan sonra ilgili vergi dairesine anlaşmayı, projeyi ve inşaat ruhsatını ibraz ettiği sırada Katma Değer Vergisi muafiyetinden yararlanmak istediğini beyan edecek. Bu şekilde muafiyet kapsamına girilecek. KDV muafiyeti ülke genelinde bölge veya il ayrımı gözetilmeksizin yapılacak.

İstisna Belgesinde Vergiden Muaf Malzemeler Olacak

Muafiyet kapsamına giren hayırsever vatandaşlara bir istisna belgesi verilecek. Bu belgede, yapacağı yapıyla bağlantılı olarak hangi malzemelerin istisna kapsamında olduğu yazacak. Aynı zamanda Katma Değer Vergisi ödemeden malzeme alınacak satıcıyla da bağlantı kurulacak ve hayırsever vatandaş Katma Değer Vergisiz malzeme alabilecek.

Vergi Muafiyeti Mal Satın Alırken Hemen Uygulanacak

Normalde yapılan harcamayla birlikte Katma Değer Vergisi alınır daha sonra Katma Değer Vergisi muafiyeti ile ilgili belge düzenlenip ilgili vergi dairesinden  iadesi istenirdi. Bu uygulamayla harcama esnasında Katma Değer Vergisi ödenmeyecek.

Vergiden Muaf Malzemeler İnşaatın Yapısına Göre Belirlenecek

KDV muafiyetine inşaatın yapısına göre temel maddeler girecek. Yani inşaat betonarme bir yapı ise muafiyet kapsamına demir, çimento, kum gibi malzemeler dahil olacak. Veya inşaatımız bölge şartlarına göre ağırlıklı olarak ahşap malzeme kullanmayı gerektiren bir yer ise, burada da KDV muafiyeti kapsamına temel yapı maddesi olan ‘kereste’ girecek. Örnek vermek gerekirse 6 milyon TL harcanarak yapılan bir yapının yazımızda belirttiğimiz şartları taşıması halinde yaklaşık 1.1 milyon TL’si KDV muafiyeti kapsamına alınacak.

MUTLAKA OKUYUNUZ: Ceza ve prim borçları gibi birçok kamu alacağını yeniden yapılandıran Torba Yasa yürürlüğe girdi. Ayrıntılı bilgi edinmek için https://yatırımhaber.com/vergi-borcu-yapilandirma-kanunu-2018/  adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı