Haber

Kamu Lojman Satışı 2018 – Milli Emlak Genel Tebliği

Milli Emlak Tebliği ile düzenlenen Kamu Lojman Satışları hakkında ayrıntılı bilgi aşağıda...Kamu lojmanlarının satışını düzenleyen kanun geçtiğimiz sene yürürlüğe girmişti. Bu kanunun nasıl uygulanacağını açıklayan Milli Emlak Genel Tebliği Resmi Gazete’de 17 Nisan 2018 tarihinde yayınlandı.

Bu Tebliğ’de hazineye ait lojmanların satışı hakkında aydınlatıcı bilgiler verildi. Bakan Naci Ağbal; toplamda 50 bin adet konutun satılacağını ve bu konutları satın alma hakkı önceliğinin, lojmanlarda ikamet eden memurlara verileceğini belirtti. YatırımHaber ekibi olarak Resmi Gazete’de yayınlanan Milli Emlak Tebliği’ni inceledik ve kamu lojman satışları hakkında bazı soruları sizler için cevapladık.

Hangi kamu lojmanlarının satışı yapılacak?

17 Nisan 2018 tarihinde yayınlanan Milli Emlak Genel Tebliği’ne göre:

”Kurumların mülkiyetinde veya tasarrufunda bulunan görev, sıra ve hizmet tahsisli olan kamu konutları, kurumların talebi üzerine satışa konu edilebilir.” (Madde 4)

Yukarıdaki açıklama kapsamında olan ”kat mülkiyetli” konutların, satın alma hakkı olan memurlara satışına öncelik verilecek. Kat mülkiyeti olmayan konutlar ise kat mülkiyeti çıkarılmak suretiyle satılabilecek.

Hangi kamu lojmanlarının satışı yapılamayacak?

 • Özel yasalar kapsamında satışa kapalı olan,
 • Savunma, istihbarat, adalet ve güvenlik hizmeti yürütmekte olan kamu personellerine tahsis edilen fakat bakanlıklarca satışına izin verilmeyen,
 • Özel tahsisli olan kamu lojmanlarının satışı yapılamaz.

Kamu lojmanlarını satın alma önceliği kimlere aittir?

Kat mülkiyeti olan kamu lojmanlarının satış ihalesinin yapılacağı tarihte;

 • ilgili konutta ikamet eden personeller,
 • şartlı tahsisler dahil olmak üzere; adlarına sıra, hizmet ve görev tahsisli olarak kamu konutu tahsis edilen personeller, kamu lojmanlarını satın alma önceliğine sahiptir.

Kamu konutu satın alma önceliği olan kişi en fazla kaç mülk satın alabilir?

Hak sahibi memur sadece bir adet kamu konutu satın alabilir. 17 Nisan 2018 tarihinde yayınlanan Milli Emlak Genel Tebliği’nin 8. maddesinde bu durum açıkça belirtilmiştir.

2018 kamu lojman satışı nasıl yapılacak?

 • Satışlar 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu ve ilgili yönetmelikteki hükümlere göre yapılacaktır. Kamu lojmanının satış ihalesi bilgileri ilan tarihinden önce ilgili lojmanda ikamet edenlere bildirilecektir.
 • Satın alma önceliği bulunan kişiye, kamu konutu satışı ihalesinin onaylandığı tarihten başlayarak 5 iş günü içinde bildirim yapılır. Bu bildirimde ödeme şartları ve ihale bedeli olacaktır.
 • Öncelik hakkı olan kişi, ihalesi yapılan lojmanı 15 gün içinde, belirlenen peşinatı ödeyip taksitli satış sözleşmesi imzalayarak ya da satış bedelinin tamamını ödeyerek satın alabilir.
 • Öncelikli satın alma hakkı olan memur, bu hakkını kullanmak istemezse; ihalede en yüksek teklifi veren kişiye tebligat gönderilir. Bu kişi ihalede verdiği teklif tutarını kuruma ödeyerek kamu konutunu satın alabilir.
 • Kamu lojman satışı hakkında daha ayrıntılı bilgi için 2018 Milli Emlak Genel Tebliği‘ne tıklayınız.

2018 kamu lojmanı satın alan memur ödemeyi nasıl yapacak?

 • Kamu konutu alımı konusunda önceliği bulunun memur, lojman satışı için istenen bedeli peşin olarak öderse belirlenen bedel üzerinden %10’luk indirim alacaktır.
 • Öncelik sahibi memur, ilgili konutu taksitli olarak da satın alabilir. Bu durumda lojman satışı için belirlenen fiyatta bir indirim yapılmayacaktır.
 • Taksitli olarak satın alma işlemi yapabilmek için, lojman bedelinin en az %25’i kadar peşinat ödenmelidir. Geriye kalan %75’lik tutara 48 aya kadar taksit yapılabilir. Bu durumda tutara yasal faiz eklenecektir.
 • Banka kredisi kullanarak da kamu konutları satın alınabilir.
 • Memur öncelik hakkını kullanmazsa, ihalede en yüksek fiyatı veren kişiye ilgili gayrimenkul satılır. Bu durumda ihaleyi alan kişinin de taksitli olarak konutu satın alma hakkı vardır. Bu kişiler, konut bedelinin dörtte biri kadar peşinat öderlerse, geri kalan tutar için 24 aya kadar taksit yaptırabilirler.

Lojman satışları ne zaman başlayacak 2018

5 bin adet konutun Kasım 2018’e kadar satışa çıkarılması bekleniyor. Lojman satışı ihalelerinin başlangıç tarihleri ise henüz belli değil. Başlangıç tarihlerini bu makale üzerinden takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı