Haber

İmar Affı Hakkında Her Şey! (Resimli Başvuru Anlatımı)

İmar Barışı başvuru aşamalarını resimlerle destekleyerek anlattık. Düzenlemenin kapsamı, başvuru şartları ve harç hesaplamaları gibi birçok ayrıntı bu yazıda...2019 imar affı başvuruları devam ediyor. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren İmar Affı Kanunu hakkında merak edilen birçok soruyu cevapladık. Ayrıntılar aşağıda…

İmar Barışı Nedir? Kimleri Kapsar?

Türkiye’deki binaların yaklaşık %60’ı imar planlarına uymuyor. Bazı bölgelerde bu oran %80’e kadar çıkıyor. Plana uymayan yapılara iskan verilmiyor. Bu durum tapu sorununu ortaya çıkarıyor. Çünkü iskansız yapıların tapusu çıkarılamıyor. Bu durumdaki vatandaşın elinde sadece arsa tapusu bulunuyor. İmar Kanunu’nda; iskanı (yapı kullanım belgesi) olmayan binaların yıkılması ve plana uymayan vatandaşa ceza yazılması bildiriliyor. Bu yaptırımın uygulanması mümkün olmadığından meclis, imar barışı düzenlemesini kabul etti…

İmar barışı düzenlemesi, bu durumda olan vatandaşlara uygun bir ücret karşılığında iskan (yapı kullanım belgesi) verilmesini amaçlıyor. İmar affı 2018 düzenlemesine göre: İmar planına uymayan yani iskan sorunu olan yapılar vatandaş tarafından devlete bildirilirse ve vatandaş devletin talep ettiği tutarı öderse vatandaşa yapı kullanım belgesi verilecek. Böylece imar barışı sağlanmış olacak.

İmar affı düzenlemesi kimleri kapsıyor?

İskan sorununun temel sebebi; ilgili yapının mevcut imar planına uymamasıdır. Yürürlüğe giren imar affı kanunu da bunu önlemek amacındadır. İmar barışı kanunu; ruhsatı olmayan ve ruhsata aykırı olarak inşa edilmiş bütün yapıları kapsıyor.

ÖNEMLİ: Tamamlanmış kaçak yapılarda kaba inşaat kriteri uygulanacak. Kaba işçiliği biten ve ince işçiliği devam eden kaçak yapılar için de imar barışından faydalanabilirsiniz.

UYARI: 31 Aralık 2017’den önce tamamlanmış yapılar için imar barışından faydalanabilirsiniz.

Hazine arazisinde evi olanlar da aftan faydalanabilir

Hazine arazisinde evi olan vatandaşlara da yapı kayıt belgesi verilecek. Vatandaş daha sonra ilgili arsayı satın almak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na müracaat edecek. Arsa rayiç bedel üzerinden satın alınabilecek.

2019 İmar Affı başvurusu nasıl yapılır?

Kaçak inşaat affı kapsamında sorunsuz bir şekilde başvuru yapabilmeniz için:

 • E devlet şifrenizin olması gerekir. PTT şubelerinden şifrenizi alabilirsiniz.
 • E devlet kapısında kayıtlı olan iletişim bilgilerinizin güncel olması gerekir. Özellikle cep telefonu numaranızın ve e mail adresinizin güncel olmasına dikkat edin.

E devlet üzerinden nasıl başvuru yapılacağını sizler için resimli olarak açıkladık. E devletten imar barışı başvurusu aşamaları şöyle:

E devlet imar barışı başvurusu

Başvuru ekranına erişmek için https://www.turkiye.gov.tr/cevre-ve-sehircilik-imar-barisi-kayit-basvurusu-ve-sorgulamasi bağlantısına tıklayıp sisteme giriş yapmalısınız. Giriş ekranının görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır:

İmar Barışı Başvuru Giriş Ekranı
İmar Barışı Başvuru Giriş Ekranı

Yukarıdaki resimde görünen ”Kimliğimi Şimdi Doğrula” sekmesine tıklayıp sisteme giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra ”İmar Barışı Kayıt Başvurusu ve Sorgulaması” ekranı açılacaktır. İlgili ekran aşağıdaki gibi görünecektir:

Yeni Başvuru Oluşturma Ekranı
Yeni Başvuru Oluşturma Ekranı

Yeni başvuru sekmesine girin ve sayfanın altında bulunan ”Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum ve kabul ediyorum.” yazısının solundaki kutucuğu aşağıdaki görseldeki gibi işaretleyip ”Devam Et” sekmesine tıklayın.

Bilgilendirme yazısı
Bilgilendirme yazısı

Sıradaki sayfada başvuru yapacak olan kişinin kimlik ve iletişim bilgileri görünecektir. Bu bilgilerde herhangi bir yanlışlık varsa bu ekrandan düzeltebilirsiniz. Gerekli düzenlemeyi yaptıktan sonra sayfanın en altında bulunan ”Aykırılığın Kapsamı” adlı bölüme tıklayıp seçim yapmanız gerekiyor.

İmar Planına Aykırılığın Kapsamı
İmar Planına Aykırılığın Kapsamı

Aykırılık kapsamı seçenekleri ”Bağımsız Bölüm, Yapının Tamamı ve Güneş Enerjisi Santralleri” olmak üzere üç tanedir. Aşağıdaki görselde bu seçenekleri görebilirsiniz.

Aykırılık Kapsamı Seçenekleri
Aykırılık Kapsamı Seçenekleri

Aykırılık kapsamını seçtikten sonra sayfanın altında ”Yapının Tamamının Kullanım Amacı” bölümü ortaya çıkacaktır. Kullanım amacı seçenekleri ” Konut, Ticari ve Karma” olmak üzere üç tanedir. Bunlardan size uygun olanı işaretlemelisiniz.

Yukarıdaki seçimleri yapıp devam ederseniz, başvuru yapmak istediğiniz yapıya ait bilgiler sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu sayfada; yapının adresi, ada-parsel numarası, bağımsız bölüm veya toplam yapı alanı vs bilgileri ilgili bölümlere girmeniz gerekir. Bu ekranın bir bölümü aşağıdaki gibi görünecektir:

Yapıya ait bilgiler
Yapıya ait bilgiler

Aynı sayfada bulunan ”Arsa Birim Değeri” bölümüne, yapının bağlı olduğu belediyenin belirlediği emlak vergi değerine esas arsa birim değerini giriniz. Bu değeri e devlet üzerindeki belediyelerin Arsa Rayiç Bedeli Sorgulama bölümünden öğrenebilirsiniz. Örnek: Altındağ Belediyesi için rayiç bedel sorgulamayı şöyle yapabilirsiniz:

 • E devlete giriş yapın ve arama bölümüne Altındağ Belediyesi yazın. Arama sonuçlarında çıkan Arsa Rayiç Değeri Sorgulama seçeneğine tıklayın. Mahalle, cadde, sokak ve yıl seçimi yaparak Arsa Birim Değerini hemen öğrenin.

Yine aynı sayfada bulunan ”Yapı Sınıfı” sekmesini tıklayın ve açılan seçeneklerden yapının özelliğine uygun olanı seçin. Ardından ”Aykırılığın Niteliği” bölümünü 1000 karakteri geçmeyecek şekilde doldurun. Son olarak da yapının cepheden veya aykırılığı gösterecek şekilde çekilmiş en az bir en fazla iki adet fotoğrafını ilgili bölüme ekleyin. Fotoğrafları ”Yapıya Ait Fotoğraflar” bölümüne sürükleyerek yükleme işlemini tamamlayabilirsiniz. Örnek sayfa aşağıdaki gibi görünecektir:

Aykırılığın Niteliği
Aykırılığın Niteliği

Yukarıdaki işlemleri uygulayarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. E devletten imar affı başvurusu için verilen bilgiler şöyle:

 • E devlet üzerinden yapılan başvurular için vatandaşa, 24 saatlik beyan değişikliği süresi verilir.
 • Bu süre sonunda imar barışı başvurusu yapan kişinin telefonuna sms gönderilir.
 • Bu smste imar barışı harcı yatırılması gereken bankanın hesap numarası bulunur.
 • İlgili hesaba harç yatırılınca vatandaşın telefonuna bir sms daha gönderilir.
 • Bu smste ”Yapı Kayıt Belgesi”nin hazır olduğu vatandaşa bildirilir.
 • Her başvuruya özel bir barkod numarası verilir. Bu numarayla vatandaş e devletten yapı kayıt belgesi alabilir.

İmar affı başvurusu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne ve bakanlığın açıklayacağı; yapı denetim firmaları ve lisanslı harita kadastro bürolarına da yapılabilecek. Tapu müdürlükleri de kaçak yapılara af kapsamında vatandaşa danışmanlık hizmeti vermektedir.

Affa konu olan yapı sisteme kaydedilirken vatandaşın beyanının belirleyici olacağını şu maddeye bakarak anlıyoruz:

”GEÇİCİ MADDE 16- …Başvuruya konu yapının ve arsanın mülkiyet durumu, yapı sınıf ve grubu ve diğer hususlar Bakanlık tarafından hazırlanan Yapı Kayıt Sistemine yapı sahibinin beyanına göre kaydedilir.”

DİKKAT: Vatandaşın yanlış beyanda bulunduğu tespit edilirse; verilen yapı kayıt belgesi iptal edilecek, ödenen ücret vatandaşa geri verilmeyecek ve kişi hakkında yasal işlem başlatılacak.

Peki, İmar barışı kapsamındaki yapı kullanım belgesi ücreti ne kadar?

2019 İmar Barışı harcı ne kadar?

imar affı kanunu kapsamında vatandaşa yapı kayıt belgesi verilecek. Bu belgeyi alabilmek için Yapı Kayıt Belgesi harcını ödemek gerekiyor. Bu tutar kanunda şöyle açıklanmış:

”…Yapılan tespit sonucunda arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden yüzde üç oranında alınacak…”

Yukarıdaki oran konut olarak kullanılan kaçak yapılar için uygulanacaktır. Ticari kullanımlarda vatandaştan alınacak harcın oranı %5 olacaktır.

BİLGİ: İmar Affı harcı için taksitlendirme yapılmayacak.

Yapı Kayıt Harcı Nereye Ödenecek?

Ziraat Bankası imar barışı için tahsilat yapıyor. Başvurunuzu e-devlet üzerinden yaptıktan sonra ödemeniz gereken yapı kayıt belgesi harcını Ziraat Bankası şubelerine yatırabilirsiniz. Ziraat Bankası’nın müşterisiyseniz ödemenizi internet bankacılığını kullanarak da yapabilirsiniz.

MUTLAKA OKUYUN: Ödemeleri şubeye gitmeden kolayca yapabilirsiniz. Ziraat internet bankacılığı üzerinden imar barışı ödemesini nasıl yapacağınızı resimli olarak görmek isterseniz https://yatırımhaber.com/ziraat-bankasi-imar-barisi-odemesi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yapı Kullanım Belgesi verilen yapılara elektrik, su, doğalgaz vs bağlanacak mı?

2019 imar barışı kapsamında Yapı Kayıt Belgesi alan evlere geçici olarak abonelik sağlanabilir. Bunu kanundaki şu ibareden anlıyoruz:

”Yapı Kayıt Belgesi yapının kullanım amacına yöneliktir. Yapı Kayıt Belgesi alan yapılara, talep halinde ilgili mevzuatta tanımlanan ait olduğu abone grubu dikkate alınarak geçici olarak su, elektrik ve doğal gaz bağlanabilir.”

Yapının deprem riski varsa ne olacak?

Vatandaştan imar affı için belirli bir ücret alınacağını söylemiştik. Bu ücretlerle oluşturulacak kaynağın 48 milyar TL civarında olması bekleniyor. İmar Barışı kapsamında toplanacak olan bu kaynak, kentsel dönüşüm amacıyla kullanılacak. Devlet, belediyelere kentsel dönüşüm için bu tutar üzerinden 0 faizli kredi verecek. Krediler 3 yıl ertelemeli olacak. Belediyelere verilmesi düşünülen bu kaynağın, devletle ihtilaflı olan ve deprem riski bulunan yapı problemini çözmesi bekleniyor.

Kaçak yapıya ait yıkım kararı veya idari para cezası varsa iptal edilecek

İmar affına konu olan yapı hakkında yıkım kararı veya idari para cezası mevcut ise ilgili yapıya Yapı Kayıt Belgesi verildikten sonra bu kararlar iptal edilir. Kanundaki ibare şöyle:

”Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılarla ilgili alınmış yıkım kararları ile tahsil edilemeyen idari para cezaları iptal edilir.”

2019 imar barışı başvurusu için son gün ne zaman?

2019 itibariyle son başvuru süresi 6 ay daha uzatıldı. Son başvuru tarihi 30 Haziran 2019 olarak güncellendi.

İmar Affı Kanun Metni

İmar Affı Kanunu 2018 düzenlemesi ”Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” içeriğinde bulunuyor. Kanunun orijinal metnine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

3 Yorum

 1. imar barışı ile ilgili bütün işlemleri yaptım ancak ziraatbankasına gidiyorum ödemeyi yapmak için ancak hiçbir banka almıyor bilgimiz yok diyorlar bu parayı nereye yatırabilirim

  1. Başvuru işlemini tamamladıktan sonra size parayı yatırmanız gereken banka hesap numarası gönderildi mi? Buna rağmen bankayla sorun yaşıyorsanız bulunduğunuz şehrin Çevre ve Şehircilik İl müdürlüğü ile irtibata geçmenizi öneririm.

  2. Eğer ödeme tutarınız belli ise mesaj geldi ise o zaman yatırabilirsiniz bankayı belirtiyor ziraat bankası o mesaj geldiğinde TC kimlik numarası ile ödeme yapabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı