Haber

Halkbank Personeli Unvanda Yükselme Sınavına Tepkili!

Halk Bankası yakın zamanda kurum içinde unvanda yükselme sınavı yapmıştı. Sınav sonuçları açıklandı ancak terfi için umutla bekleyen personel hayal kırıklığına uğradı. Baraj puanından ve kontenjan diliminden şikayetçi olan çalışanlar seslerini yetkili mercilere duyurma çabasında. Haberin detayları aşağıda...Halkbank geçtiğimiz günlerde çeşitli pozisyonlar için unvanda yükselme sınavı yaptı. Sınava 7191 kişi girdi ve bunlardan 1632’si başarılı oldu. Personelin şikayeti ise baraj puanının ve başarı yüzdelik diliminin arttırılması konusunda oldu. Önceki dönemlerde performans puanıyla beraber 40’a kadar düşen baraj puanları bu sene 70’e çıktı. Diğer yandan 70 ve üzerinde puan almak bile tek başına yeterli olmadı. Çünkü banka ekstra olarak unvana göre değişen yüzdelik başarı dilimine girme şartı koştu.

Personel Tepki Gösterdi

Halk Bankası;

 • servis asistanlığından servis görevlisi unvanına yükselmek için %30’luk,
 • servis görevlisi unvanından servis yetkilisi unvanına yükselmek için %30’luk,
 • servis yetkilisi unvanından yönetmen yardımcısı unvanına yükselmek için %20’lik,
 • yönetmen yardımcısı unvanından yönetmenlik unvanına yükselmek için ise %10’luk başarı sıralamasına girmeyi şart koştu.

Bankadan gelen açıklama; üst unvanlarda yığılma olmasından dolayı başarı yüzdesi ve baraj puanının yükseltildiği yönünde. Ancak bu açıklama alt unvan kapsamında yükselmek isteyen personeli tatmin etmedi. Çünkü aynı kota ve baraj alt unvanlara da getirilmiş durumda.

Personel, bazı kişilerin başka kurumlardan transfer edilerek Halkbank’ta üst unvanlara doğrudan atanmasından dolayı kontenjanların dolduğunu belirtiyor. Konuştuğumuz Halk Bankası çalışanları, baraj puanını geçmelerine rağmen kendi kurumlarında üvey evlat muamelesi görmekten şikayetçi.

Sendikadan Beklenen Destek Çıkmadı

Öz Finans İş Sendikası’na üye olan bazı Halkbank çalışanları mağduriyetlerini sendikaya maille bildirmişlerdi. Maillere geri dönüş yapılmaması ve konuyla yeterince ilgilenilmediği için birçok Halkbank çalışanı sendika üyeliğinden çıktı.

Personel Ne İstiyor?

Banka personeli, üst yönetimin verdiği sözleri tutmasını bekliyor. Zira; personel odaklı olunacağını ve personelin mutluluğunun kendileri için çok önemli olduğunu belirtmişlerdi. Buna mukabil unvanda yükselme kapsamındaki baraj puanlarının düşürülmesi ve yüzdelik başarı diliminin arttırılması personelin talepleri arasında.

Servis görevlisi unvanından servis yetkilisi unvanına geçiş sınavında bir sorunun cevabı, cevap anahtarında yanlış olarak açıklanmasına rağmen, iptal edilip doğru sayılmamıştır. Bir soru yüzünden yükselme hakkı kazanamayan birçok personel bu durumun düzeltilmesini umutla bekliyor.

Sorun Çözülecek Mi?

Yıllarca bu kuruma emek veren ve sınav stresi çekerek yükselmeyi hak eden Halkbank çalışanlarının motivasyonu düşmüş durumda. Çünkü yıllarca emek verdikleri kurum, kendi çalışanlarına kulaklarını tıkıyor. En kısa zamanda yetkili mercilerden olumlu bir açıklama gelmesini umuyoruz.

Öz Finans-İş Sendikası’nın konu hakkındaki istişare bildirisini yorumladık. Detaylı bilgi almak için https://yatırımhaber.com/sendika-unvanda-yukselme-sinavi-maddeleri/ bağlantısını ziyaret ediniz.

BİZE DESTEK OLMAK İSTERSENİZ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDEBİLİRSİNİZ https://www.facebook.com/YATIRIMHABER/

İlgili Yazılar

29 Yorum

 1. Kamu bankası olarak 3 banka bulunuyor. Ziraat, halk ve vakıf. Ziraat Bankası 60, Vakıf Bankası 50 barajı yeterli görürken halk bankasındaki bu karmaşa nedir? Ülkemiz zor günlerde bankamıza destek verirken neden banka içimde böyle bir sorunla boğuşsun. Personelin mutsuz olduğu yerde başarı gelmez…

 2. haber icin tesekkur ederiz. umarim yoneticiler dikkate alir bir cok kisinin magduriyeti giderilmis olur.

 3. Haber cok güzel herşeyden bahsetmişsiniz 👏cok degil 1yil önce 2 yil once herkes 50 puanla başarılı sayılıp biz 70 ve uzeri alip başarısız sayılıyoruz.Bu haksızlığı kabul etmiyoruz.

   1. Sendika görevini yapmıyor maalesef. 2018 yılbaşında alınan maaş zammı % 14, enflasyonun yüksek seyrettiğinden eridi bitti. resmî olarak % 25 enflasyon oluştu (gayriresmi % 40-50). Vakıfbank % 18 enflasyon fark zammını yaptı bile. Özel sektörde de maaşlara zam yapıldı. Büyük özveri ile çalışan Bankacılara neden enflasyon farkı yansıtılmıyor, neden gündeme gelmiyor. Yazık, sendikanın adı var, kendi Yok!

   2. Ülkemizde hemen hemen bütün kurumlarda yapılan sınavlarda 50 ve üzeri pian alan herkes %50 lık dilimi aştığı için başarılı sayılırken bankamızdaki bu adaletsizlikler bankaya yıllarını veren tüm meslektaşlarındı rencide etmektedir.Umarım yönetimimiz bu saçmalıklara bir an önce son verir de herkes rahat eder

 4. Haber için teşekkürler öncelikle sesimizi duyurmamıza yardımcı olduğunuz için
  Her yıl yıllık net kârını övünerek açıklayan ama bu başarının personelin başarısı olduĝunun farkına varamamış maalesef büyük bir özveri ve gayretle çalıştığımız kurum
  KPSS, Ales, Yabancı Dil gibi birçok sınavda 70 geçer notken kurum içi yükselme sınavında başarısız sayılması ne kadar da içler acısı bir durum. Çoğu zaman ailemizden, çocuğumuzdan, süt izni ve hamilelik iznimizden özveride bulunarak bankamıza hizmet ettiğimizi de işin içine katarsak bu durum bizler için büyük bir haksızlık ve adaletsizlik teşkil etmektedir. Kota uygulaması çalışma arkadaşlarımızla aramıza rekabet sokarak bilgi ve tecrübe paylaşımına engel olmuş ve kota uygulaması kalkmazsa olmaya devam edecektir de. Bilgi paylaşımının olmadığı, personelin personelden bilgi ve tecrübelerini sakladığı bankamızda personellerin ve dolayısıyla da kurumun gelişmesi, ilerlemesi nasıl beklenebilir? 70in üstünde puan alıp da unvan alamayan bir personelden ne kadar verim alınabilir, bu personeller ne kadar özverili ve istekli çalışabilir, bankanın kârlılığına ne kadar katkıda bulunabilir? Bankamız gibi devlet bankası olan Ziraat Bankasında baraj 60 puan ve başarı oranı %48 iken bankamızda barajın 70 puan olması üstüne bir de kota uygulaması getirilmesi yüzünden başarı oranının %22 lerde kalması personelin bütün moral, motivasyon ve azmini yerle bir etmiştir. Banka yönetimi herhangi bir iyileştirme yapmazsa bu saatten sonra çalışanlarından hiç bir konuda fedakarlık beklememelidir. Ayrıca kota uygulamasının da adil bir şekilde uygulanmadığı çok açık çünkü kim kaç puan almış hangi ünvanda kaç kişi yükselmiş kaç kişi sınırda geçmiş hiç bir liste hiç bir açıklama yayınlanmadı ellerinden geldiğince kotayı da düşük tutmuş banka. Başarı ortalaması %22 değil en az %25 olmalıydı son puandaki bütün personelin unvan alması gerektiğini hesaba kattığımızda

  1. Rica ederiz Feyza Hanım. Mağdur olan herkese gücümüzün yettiği yere kadar destek olmaya devam edeceğiz.

 5. Halkbankasının kendisine yakışır bir strateji belirleyeğini umut ediyorum yıllardan berı yapılan hataların ki bu hataysa bunun mahkumu mağduru personel olmamalıdır inancındayım biz yıllardır gişede çalışan dört gözle personel bekleyip bir personel gelmesine rağmen yapacak bir şey yok diye çalışmaya canla başla devam eden personele bunun reva görülmemesi gerekir personel odaklı olmayan personelin mutsuz olması için gösterilen bu tavrın bir kurumu başarıya götürmeyeceğini bu sınav sistemi değişmeyezse yaşayarak göreceğiz.

 6. Bu zamana kadar transfer yöntemiyle milletvekili tanıdığı olan, bakan amcası olan, Genel Müdür Yardımcısı abisi olan ve daha kimlere haksız yere unvan verdiler. Bizzat gözlerimle şahit oldum. Torpille bu adamlar şuan ya yönetmen, ya da müdür oldular. Kendim bizzat Ankara’da ilk önce hep transfer olanların müdür olduğuna şahit oldum. Sebep olanları Allah’a havale ediyorum. Yıllarca emek veren ve bankaya sınav yoluyla alınmış çekirdek personelleri ezmekten başka bir şey yapmayan bir yönetim vardı. Yeni genel müdürümüz Sayın Osman Arslan böyle birisi olmasa da geçmişteki kötü yönetim yüzünden birilerine kıyak geçilmesini içim almıyor artık. Aidiyetlik duygum her gün zedelenmeye devam ediyor. Madem geçmişin hatası var ilk önce bu durum düzeltilmelidir. Çekirdek personeli küstürmekle olmaz. Başarılı insanların yerine başarısız insanları yüceltmek niyedir? Canla başla Halkbank’ın arkasında durarak yaşanan kötü olaylar karşısında halka doğru bilgi verenler kimlerdir? Eğer Hz. Ömer’in adalet anlayışı benimsenmezse çok iyi bilinmelidir ki bu çekirdek kadro ne kadar ekmek o kadar köfte diyecektir. Sarı sendikadan da tez zamanda kurtulacağız inşallah. Herkes gereken adımını bu yönde atmalıdır. Bizlerin sayesinde lüks hayat süren bu kişiler, bizlerin sayesinde de gidecektir. Çevrenizi çok iyi bilinçlendirin lütfen. Bugün bize, yarın başkalarına. Biz sustuğumuz sürece, bu sendika da tepemizden inmemeye devam edecek. Zaman birlik olma günüdür. Asla pes etmek yok.

  Mücadelemizi buraya taşıyanlara sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

 7. Ülkede çalıştığı kurumu sürekli savunmak zorunda kalan ve insanların dalga geçtiği, türlü imalarda bulunduğu fakat yinede tüm gücü ve özverisiyle çalışan personelin uğradığı haksızlığı dile getirdiğiniz için teşekkürler.

  1. Rica ederiz Mehmet Bey. Mağdur çalışanlar olarak haberi çeşitli platformlarda paylaşırsanız daha çabuk sonuç alacağımızı düşünüyoruz.

   1. Evet doğru söylüyorsunuz ama personel işten atılma korkusu ile sesini çıkaramıyor malesef. Herkesin çoluk çocuğu var. Yani alt tabaka ezilmeye hep mahkum!

 8. Yönetmen çok olduğu için yukseltmemeleri hiç doğru gelmiyor bana..her yönetmen müdür olacak diye birşey mi var.alttaki insanların suçu ne .servis asistanı arkadaşlarımız kaç yıldır gişede çalışıyor.HEr ise alınan servis gorevlisi olarak alınıyor ve onların üstüne geçiyor ve artık yükselmeleri de engelleniyor burda adalet nerde.ben 2 yaşında kızımın yüzünü 2 Ay neredeyse görmeden ders calistim.calistigim dokümanlardan bile soru çıkmadı. Insallah halkbankin personelini küstürmeyecegini umuyorum.Yetkililerden guzel haberler bekliyoruz.

 9. Koşulları en başında belirlenmiş olan bir sınav neden şimdi sesler yükseliyor? Birçoğu aslında gelecek yıl da başarılı olamayacağının farkında. Banka seçici davranmak için çok bile geç kaldı. Bugün yapmasa başka zaman yapsa o zaman da aynı tepkiler söz konusu olacak. Geçmişte 70 olan barajı 50 yapmak en büyük hataydı evet ama zararın neresinden dönülürse kardır. Her yıl aynı muhabbet nereye kadar ayrıca o kadar çok donanımlı insan bu sınav için izin aldı eğer ki 60 gibi bi puan söz konusu olsaydı çoğu izin almazdım diyor ve bu uygulamanın arkasında da azımsanmayacak kadar çok insan var. Kusura bakmayın ama toplama çıkarma bilmeyen bi adam gündemden uzak kalan ne işimize yarayacak diyecek kadar cahil güruh bi zahmet yükselmesin olmasın yetkili yönetmen yardımcısı. 75 80 alan adamla 60 alan adam aynı kefeye konulamaz. Günlerce aylarca aynı konuda mail geliyor ve o konuyla ilgili sınavda soru çıkıyor ve birçok personel yapamadım diyosa geçmesin. Medyaya yaymak nedir ayrıca bu kadar da abartmayın ya. Her şeyden önce en az 3 yıldır çatısı altında çalıştınız bir kurum. Saygı duyuyordum 70 e çekilmeli diye düşünüyordum ama yok medyaya yayalım yok haberlere servis edelim saçmalıklarından sonra gerçekten bu kadar ucuz yollara başvuracak kadar mantıksız insanların yükselmemesi gerektiği kanısındayım. Umarım halkbank arkasında durur şartlarının.

  1. 75 ile başarısız sayılan insanlar var. Geçmişte yapılan hatalar kademeli olarak düzeltilse bu kadar insan isyan etmezdi.mesala bu yıl kota olmazdı. Sonraki yıl performans puanı daha az etki edebilirdi…
   Evet genel kültür , genel yetenek olsun tabiki ama bankacılık sorularının daha değerli olması gerekmezmi ?

  2. Senin gibi güruhların bankadan temizlenmesi şart aslında. Bre cahil, bre zındık, bre kendini bilmez hokkabaz, aşağılık kompleksini buraya yansıtmaya çalışan zavallı, ağası paşası abisi amcası dayısı bir yerlerde olup hakkımızı elimizden alanlara söyle o lafları. Senin gibileri beş kez cebinden çıkaracak personel var bu bankada. Bu sınava müdürleri soksan çoğu başarısız olur. O kadar lakayitten yoksunlar. Burada hariciden gazel okuma boş kafayla… Sizin gibilere karşı adalet er geç tecelli edecektir!

  3. Sınavdan her yüksek alanı donanımlı sınavdan başarısız olanı donanımsız olarak görüyorsunuz da ben ne personeller gördüm adam her sınavdan en az 70-80 alıp da iki kelimeyi biraraya getiremeyen, dil tazminatı alıp da bir adres bile tarif edemeyip yanındaki lise mezunu arkadaşın adresi tarif ettiğini kendi gözümle gördüm. Bizim uzman sınavını kazanan asosyal ve dengesiz olup da devletin vergi müfettişliği sınavını kazanıp oraya geçtiğini kendim gördüm. Kısacası sınavla bu işler belli olmaz. Buarada ben de yüksek lisans mezunuyum hani gocunup da yazdığımı düşünme..

  4. Yanlış bir tutum eşim kobilerde ve bes bölümünde çalışan arkadaşlar bankada müşteri boşluğundan sınavı bankada 3 defa kitap bitirerek geçtiler eşim o kadar yorgun geliyorki bırakın çalışmayı bizi görmüyor o zaman zamanında 50 düşürmeseydiler bedavadan geçtiler ne demek pozisyonları doldurulması dolayısıyla bu şekilde bir sınav mutlaka çözüleceğini düşünüyorum ümitliyim.

 10. Haklısınız Mehmet Bey. 70 üstü alan bence de ünvan almalı kesinlikle başarısız değil. 73 alan geçiyorsa 72 alanın da hakkıdır. Sınavın ne kadar kolay olduğu da göz ardı edilemez ama 70 altı alıp 60 altı alıp bankanın imajını zedeleyecek nitelikte konuşabilen insanlar var yapmayın etmeyin biraz objektif olunsun.Bazı personeller orta yol bulma derdinde değil herkesi mutlu etmek imkansız. Haklıyken haksız duruma düşülecek kimse farkında değil. Diğer iki bankanın da çalışma koşullarını maaş sistemlerini bilen biri olarak bankamızın bünyesinde olmak güzel. Herkes için hayırlısı olsun.

  1. Evet haklıyız arkadaşım. Bizim derdimiz hakeden haketmeyen herkes ünvan alsın değil!! Yıllardır yapılmış birikmiş hataların biranda düzeltilmeye çalışılması..Bu hataların düzeltilmesi bu kadar acil bi durumsa (devletin tasarruf tedbirleri,banka karı vs) diğer kamu bankalarında neden kazananların ortalaması bizim 2,3 katımız. Sonuçta hepimiz varlık fonuna bağlı değil miyiz? Banka kârı düşük geldi evet peki bunun sorumlusu mevcut personelmi acaba ? Ve kota koyularak personelden yapılan kâr ile sorunlar çözülecek mi? Kriz çözülecek mi çözülecek se ben ünvanda istemiyorum,zamda istemiyorum..Yeterki yöneticilerimiz adaletli olsun.Bundan önceki sınavda performans puanı 100 olan biri sınavdan 10 doğru soru yapıp ünvan aldı ,şimdi yine performans puanı 100 olan biri 75 alıp geçememiyor !! Milletin isyanı bunlara…Kusura bakma ama Sende bu duruma destek vererek( yukarıdaki talihsiz yazıyı yazarak) mazlumun ahını aldın.Herkes çoluğunun çocuğunun rıskı için uğraşıyor.Belki senin tuzun kurudur ama günlerce ayın 1 ini bekleyip ayın 1 i saat 9 ‘da açık hesap limiti dolan birçok arkadaşımız var. Bu arada düşük puan alan arkadaşlarımızı küçümsüyorsun ama sende empati yapmayı bile öğrenememişsin …Kazandığı halde destek amaçlı sosyal medyada yorum yapan ,sendikadan istifa eden arkadaşlarımız var senin gibi düşen arkadaşına tekme atan değil…

   1. Önyargı maalesef iliklerimize işlemiş. O destek verenlerden mail atanlardandım ben de Mehmet Bey! Hem de hem sınav olmadan önce hem sonuçların açıklanmasının ardından. Bana ne deyip geçmemiş biri olarak hem de benimle aynı ünvana sahip olmayan insanlar için. Kimsenin tuzu kuru değil emin olun. Ben yıllarca canımı dişime takıp çalıştım vicdanım rahat. Yanıbaşında şansı yaver gidip çatır çatır yükselenlere de şahit oldu bu gözler gecesi gündüzü olmayanlara da. Burada dahi beni haklı çıkaran yorumlar görüyorum. Kişiselleştirip belki de alınıp hakaretvari konuşabilmekten fazlasına ihtiyacı olan, çirkince yaklaşımı tercih eden insanlar var karşıma alıp muhatap dahi kabul edemeyeceğim.. Hayat zor bazılarımız için yazık.. Belli noktalarda fikrimi beyan etmiş olmam, hakedenin hakkını yok saydığım anlamına gelmiyo. Ya hep ya hiç felsefesini de benimsemek zorunda değilim. Dikkatli okudu iseniz zamanında yapılan yanlıştan, 70 üstü alanların hakkı olduğundan ama ama bankanın adını her türlü platformda ağzına dolamaya hazır bekleyen kitleye karşı bankamızın adını çıkarmaya çalışmanın bana yanlış geldiğinden dem vurup, ne iişimize yarayacak diyebilen öğrenmeye bilgiye kendini tamamen kapatmış insanları eleştirdim hatta kızdım. Her ne olursa olsun hala bu kurumun çatısı altında çalışıyoruz. Böyle bi mesele belki bizler için yalnız hak aramaya çalışmak ama olayı farklı yerlere çekmeye çalışan niceleri var kim bilir bazı şeylerin sonunu da düşünmek lazım. Sınavdan daha önemli bazı şeyler var gündemde.Bunu anlamak bu kadar zor olmasa gerek. Ayrıca bu kadar emek verilmişken mailler talepler telefonlar bir kısım personel çok ucuz yollara başvurmuş. Bu yapılmamalı bu yakışmaz kendisine yakıştıran varsa devam etsin. Bu sınav 1 yıl sonra veyahut 3 yıl sonra bir daha çıkacak karşınıza. Sakin olunmalı ters teptiği zaman ah vah niye böyle oldu deyip hakka girenlerden olunmaması dileğiyle. Umarım sizden yana olur şans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı