Krediler

Halkbank Öğretmenlere Dosya Masrafsız Kredi Veriyor

Halk Bankası ”Öğretmenler Günü İhtiyaç Kredisi” kampanyası ile bütün çalışan – emekli öğretmenlere ihtiyaç kredisi veriyor. Bu makalemizde Halk Bankası öğretmen kredisi hakkında bazı soruları cevapladık.

Halkbank Öğretmene İhtiyaç Kredisi Kampanyası’nın Özellikleri Nelerdir?

Halk Bankası öğretmene ihtiyaç kredisi kampanyası kapsamında çalışan ya da emekli olan bütün eğitimcilere 50 bin TL’ye kadar ihtiyaç kredisi veriyor. Bu kredi için 48 aya kadar vade yapılıyor. Öğretmenler Günü İhtiyaç Kredisi Kampanyası 1 Kasım ile 8 Aralık 2017 tarihleri arasında uygulanacak. Peki, Halkbank öğretmen kredisi faizi ne kadar?

Halkbank öğretmen kredisi faizi ne kadar?

Halk Bankası öğretmen kredisi dosya masrafsız veya standart masraflı olarak verilebiliyor. Bunun tercihi müşteriye bırakılıyor. Halkbank dosya masrafsız öğretmen kredisi faizi %1,23; standart (dosya masraflı) öğretmen kredisinin faizi ise %1’18 olarak belirtilmiştir.

Dosya Masrafsız Öğretmen Kredisi Kullanmak Mantıklı Mı?

Dosya masrafsız öğretmen ihtiyaç kredisi faizi diğerine göre daha yüksektir. Bu sebeple ortaya çıkacak olan kredi maliyetine bakıldığında dosya masrafsız öğretmen kredisi kullanmak mantıklı gözükmüyor. Masrafsız kredinin tek avantajı, kullanılan kredi tutarı üzerinden binde beş olarak alınan kredi tahsis ücretinin bu krediden alınmamasıdır. Kredilerin toplam maliyet hesaplaması yapıldığında, standart öğretmen kredisi kullanmak daha karlıdır.

Halkbank Öğretmen İhtiyaç Kredisi Masrafları Nelerdir?

Öğretmenlere kredi sağlayan bu kampanyanın diğer masrafları şunlardır:

 • Standart öğretmen ihtiyaç kredisi kullananlar, kullandıkları kredi tutarının binde beşi kadar dosya masrafı (kredi tahsis ücreti) öderler.
 • Öğretmen kredisi taksitlerine yansıyan aylık faiz tutarının yüzde beşi kadar Banka ve Sigorta Muamele Vergisi; yüzde on beşi kadar da Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu vergisi eklenir.
 • Halkbank’ın kredi verme şartlarından birisi olan hayat sigortası poliçesi bu kredi için de geçerlidir. Hayat sigortası primleri de bu kredinin masrafları arasındadır.

Halk Bankası Kimlere Öğretmen Kredisi Verir?

Devlete bağlı ya da özel sektörde hizmet veren,

 • Kreşlerde – ana okullarında
 • İlk okullarda, orta okullarda ve liselerde,
 • Üniversitelerde ve üniversitelere denk kurumlarda,
 • Polis Eğitim Okullarında ve Askeri Okullarda
 • İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri gibi Milli Eğitim Bananlığı’na bağlı kurumlarda görev yapan ya da emekli olan bütün eğitimciler bu krediden faydalanabilirler.

Halkbank Öğretmenler Günü İhtiyaç Kredisi Kampanyasına Nasıl Başvurulur?

Halkbank’a Öğretmenler Günü İhtiyaç Kredisi Kampanyası kapsamında başvuru yapmak isteyenler aşağıdaki belgeler temin ederek Halkbank şubelerine müracaat edebilirler.

 • Nüfus cüzdanı (Pasaport ya da ehliyet de kabul edilir)
 • Mesleki durumu gösteren belge,
 • Gelir belgesi

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı