Haber

Genç Girişimciye SGK Prim Desteği Kanunlaştı (2018)

Girişimciye SGK prim desteğini kanunlaştıran ''Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun'' artık yürürlükte. Prim desteği hakkındaki bütün detaylar haberimizin devamında...Genç girişimciye SGK prim desteği maddesini de içeren torba yasa meclis tarafından onaylandı. 2018 SGK teşviki kapsamına giren bu maddeye göre, bazı iş yeri sahipleri devletten BAĞKUR prim desteği alacak. Bu makalemizde torba yasanın genç işletmecilere prim desteği sağlayan maddesini sizlerle paylaştık. Maddeyi referans alarak bazı soruları değerli okurlarımız için cevapladık.

2018 Bağkur Prim Desteği Kimlere Verilecek?

”Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibariyle 18 yaşını dolduran ve 29 yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişiler” 2018 bağkur prim desteği alabilecek. Peki, SGK Prim Desteği Ne kadar Süreyle Verilecek?

SGK Prim Desteği Ne kadar Süreyle Verilecek?

Genç girişimcilere verilecek Bağkur prim desteği için belirlenen süre 1 yıldır. Şartlara uyan işletmecilere 1 yıl boyunca SGK prim desteği verilir.

Bağkur Prim Desteği Tutarı Ne Kadar?

Genç girişimciye verilecek olan Bağkur prim desteği miktarı kanunda şöyle belirtilmiştir:

”…1 yıl süreyle aylık prime esas kazançları günlük prime esas kazanç alt sınırının 30 katını geçmemek üzere Hazinece karşılanır.”

Yukarıdaki ibareden 2018 prim desteği toplam tutarının 8400 TL olacağını anlıyoruz. Şu anda en düşük Bağkur primi aylık 700 TL’dir. Devlet bağkur prim desteği kapsamında bu tutarı 12 ay karşılayacak. Böylece genç girişimciler toplamda 8400 TL’lik prim tutarından bir yıl süreyle muaf olacak.

Adi ortaklıklar ve şahıs şirket ortaklıkları 2018 SGK Prim Teşviki kanun maddesi kapsamında mı?

18 – 29 yaş arasındaki adi şirket ve şahıs şirket ortaklarının sadece bir tanesi 2018 SGK Prim Teşviki alabilir. Yani ortaklardan yalnızca birinin 1 yıllık Bağkur primini devlet karşılar. SGK prim desteği hakkındaki kanun maddesinin konuyla ilgili ibaresi şöyle:

”…1 yıl süreyle 82 nci madde uyarınca belirlenen prime esas kazanç alt sınır üzerinden Hazinece karşılanır. Adi ortaklıklar ve şahıs şirket ortaklıklarında sadece bir ortak bu fıkra hükmünden yararlandırılır.”

Genç İşletmecilere SGK Prim Desteği Veren Kanun Metni

Genç esnafa verilen Bağkur prim desteği, halk arasında torba yasa olarak bilinen ”Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” metni içinde düzenlendi. Bu metindeki 22. maddede, 2018 SGK prim desteği (Bağkur Prim Desteği) hakkında açıklama yapılmış. İlgili maddenin gerekçesini ve maddeyi aşağıda sizlerle paylaştık.

BAĞKUR Prim Desteği Gerekçesi

”MADDE 22- Ekonomik büyüme ve kalkınmanın itici gücü, yenilik ve yaratıcılığın en önemli kaynaklarından biri olan genç girişimcilere prim istisnası getirilmektedir. Bu bağlamda, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20 nci maddesi kapsamında genç girişimcilerde kazanç istisnasından faydalanmak suretiyle vergi teşvikinden faydalanan mükelleflerinden, mükellefiyet başlangıç tarihi itibariyle 18 yaşından büyük ve 29 yaşından küçük olanların 1 yıl süreyle aylık prime esas kazançları günlük prime esas kazanç alt sınırının 30 katını geçmemek üzere Hazinece karşılanır.”

Torba Yasadaki BAĞKUR Prim Desteği Maddesi

MADDE 22- 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 81 inci maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

”k) 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20 inci maddesi kapsamında genç girişimcilerde kazanç istisnasından faydalanan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmuş ve 29 yaşını doldurmamış olanlardan, bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (1) numaralı alt bendi kapsamında 1/6/2018 tarihinden itibaren ilk defa sigortalı sayılan gerçek kişilerin primleri, 1 yıl süreyle 82 nci madde uyarınca belirlenen prime esas kazanç alt sınır üzerinden Hazinece karşılanır. Adi ortaklıklar ve şahıs şirket ortaklıklarında sadece bir ortak bu fıkra hükmünden yararlandırılır.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Torba yasada prim affı, ceza affı, öğrenci affı gibi birçok konuda düzenleme yapıldı. Bunları başlıklar halinde bir makalemizde inceledik. İlgili makaleye https://yatırımhaber.com/vergi-borcu-yapilandirma-kanunu-2018/ bağlantısına tıklayıp erişebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bağkur prim borcu olanlara yapılandırma ve faiz affı şansı veren kanunun kapsamını görmek isterseniz https://yatırımhaber.com/sgk-borc-yapilandirma-ssk-bagkur-affi-2018/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı