Taşıt Kredisi

Garanti Bankası Taşıt Kredisi 2018

Bu makalemizde özel sermayeli bankalardan biri olan Garanti Bankası’nın taşıt kredisi hakkında bazı soruları cevapladık. Garanti Bankası taşıt kredisinin özellikleri nelerdir? Garanti Bankası taşıt kredisi faizleri ne kadar? Garanti taşıt kredisi ek masrafları nelerdir? Garanti taşıt kredisi başvurusu nasıl yapılır?

Garanti Bankası taşıt kredisinin özellikleri nelerdir?

Garanti Bankası taşıt kredisinin özellikleri şunlardır:

  • Garanti, taşıt kredilerine 48 aya kadar vade yapmaktadır.
  • Banka, taşıt kredileri için genelde kefil talep etmemektedir. Satın alınan araca rehin işlemi koymaktadır.
  • Garanti Bankası 50.000 TL değerde olan araçlar için, bu değerin %70’ine kadar finansman sağlıyor. Aracın değeri 50.000 TL’nin üzerinde ise artan kısmın %50’sine kadar finansman sağlanıyor. Bu özelliği bir örnek ile açıklayalım. Almak istediğiniz aracı fiyatı 70.000 TL olsun. Bu fiyatın 50.000 TL’lik bölümünün %70’ine kadar; geri kalan 20.000 TL’lik kısmın ise %50’sine kadar taşıt kredisi kullanabilirsiniz. Özetle; 70.000 TL fiyatındaki bir araç için Garanti Bankası’ndan kullanacağınız kredi üst limit 45.000 TL’dir.
  • 2. el araçlar için taşıt kredisi, aracın yaşının ve yapılacak vadenin toplamının 108 ayı geçmeyecek şekilde verilmektedir. Bu özelliği de bir örnekle açıklayalım. Alacağınız araç 5 yaşında (60 ay) ise 48 ay vade yaptırabilirsiniz. Ancak alacağınız araç 7 yaşında (84 ay) en fazla 24 ay vade yaptırabilirsiniz.

Garanti Bankası taşıt kredisi faizleri ne kadar?

Garanti Bankası taşıt kredisi faizleri %1,44‘dir.

Garanti taşıt kredisi masrafları nelerdir?

Garanti taşıt kredisi masrafları şunlardır:

  • Garanti Bankası taşıt kredilerinden, kredi tutarının binde beşi kadar tahsis ücreti almaktadır.
  • Yıllık olarak alınan kaza sigortası primi yaklaşık 100 TL’dir.
  • Banka Sigorta Muamele Vergisi kesintisi olarak, tahakkuk eden aylık faizin yüzde beşi oranında vergi alınır. Bu vergi her taksite, bu şekilde hesaplanarak, yansıtılmaktadır.
  • Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu için yapılan kesinti miktarı, yine tahakkuk eden aylık faizin yüzde on beşi kadardır. Bu kesinti her taksite, bu şekilde hesaplanarak, yansıtılmaktadır.
  • Araca kasko yaptırmak da zorunludur. Aracın yıllık kasko ücreti aracın teknik özelliklerine ve araç sahibinin durumuna göre (daha önceden kaza yapmak, trafik ceza limitini aşmak vs.) değişmektedir.

Garanti taşıt kredisi başvurusu nasıl yapılır?

Garanti taşıt kredisi başvurusu şubelerden ve internetten yapılabilmektedir. Garanti Bankası’na internetten taşıt kredisi başvurusu yapmak için tıklayınız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı