Haber

FETÖ’ye Büyük Darbe

Aralarında eski bir generalin, emniyet müdürlerinin ve öğretim üyelerinin de bulunduğu 346 kişi hakkında gözaltı kararı çıktı. Gözaltındaki şahısların bir kısmı tutulandı. Haberin ayrıntıları aşağıda...İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetleri yapılanmasına yönelik soruşturmada, 256’sı asker ve 15’i sivil 271 kişinin göz altına alınmasına karar verildi. Kimlikleri belirlenen kişilerin 162’si göz altına alındı. Göz altındakilerin sorgularına İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde devam ediliyor.

Şahısların, FETÖ İmamı olarak belirtilen kişilerle ankesörlü telefonlar ve kontürlü sabit hatlar vasıtasıyla örgüt içi iletişimi sağladığı tespit edildi. FETÖ imamıyla iletişime geçen kişiler; yapılan dinlemeler, takipler ve itirafçıların beyanlarıyla belirlendi.

Ardışık ve karışık arama yöntemleri kullanılmış

Şüphelilerin ankesörlü veya sabit kontörlü telefonlar aracılığıyla ardışık ve karışık arama yöntemlerini kullanarak haberleştikleri belirlendi. İstanbul’un çeşitli noktalarında bulunan ankesörlü telefonlar ve bazı büfelerin kontürlü sabit hatları üzerinden yapılan görüşmeler takibe alındı.

Listede 10 Albay 1 Emekli Tuğgeneral Var

Gözaltına alınan şüpheliler arasında bir emekli tuğgeneral de var. Muğla Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından gözaltına alınan emekli tuğgeneral Şener Yazıcı’nın sorgusu sürüyor. Bodrum’da bulunan bir tatil köyünde yakalanan şahsın, Gülhane Askeri Tıp Akademisi’ndeki paralel yapılanma kapsamında gözaltına alındığı bildirildi. FETÖ’nün GATA yapılanmasıyla ilgili dosyada 14 kişinin daha olduğu belirtiliyor.

Listede 10 albay, 1 yarbay, 11 binbaşı, 14 yüzbaşı,14 üsteğmen, 16 teğmen olmak üzere 66 subay; 83 astsubay ve 120 askeri öğrenci var. Şüphelilerin bir kısmı gözaltında bulunuyor. Geri kalanı ise hala aranıyor.

Ankara’da 3 Eski Emniyet Müdürü Tutuklandı

Elebaşı Fetullah Gülenin korumaları olduğu söylenen üç eski emniyet müdürü tutuklandı. Mustafa G, Kamil T. ve Mahir K’nin 17-25 Aralık sonrasında Fethullah Gülen’i korumak için örgüt tarafından görevlendirildiği tespit edildi.

Şahıslar, Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün yaptığı operasyon sonucu 29 Haziran’da gözaltına alınmıştı. Sorgusu biten şahıslar adliyeye sevkedilmiş ve görevli savcıya ifade vermişlerdi. Savcının talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevkedilen Mustafa G, Kamil T. ve Mahir K. hakkında tutuklama kararı çıktı. Aynı suçtan aranan eski emniyet müdürü Suat Ç henüz bulunamadı.

Amasya’da 5 Öğretim Üyesi Göz Altında

Amasya Üniversite’sinde görevli olduğu belirtilen 5 öğretim üyesi hakkında Amasya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yakalama kararı çıkarıldı. FETÖ’nün Paralel Devlet Yapılanması hakkındaki soruşturma kapsamında gözaltına alınan şahısların örgütle iletişim halinde olduğu belirlendi. A.A., A.C., E.S., S.O. ve Ş.K.nin emniyetteki işlemleri sürüyor.

Uşak’ta Bir Öğretim Üyesi ve Bir Haber Sitesi Sahibi Tutuklandı

FETÖ/Paralel Devlet Yapılanması’nın Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki kripto yapılanmasına karşı yapılan operasyonda Uşak Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Yrd. Doç. Dr. Ali Galip Baltaoğlu tutuklandı. Baltaoğlu, terör örgütüne yardım etme suçundan cezaevine gönderildi. Şahıs aynı zamanda Antalya’nın Serik Belediyesi’nde danışman olarak görevliydi.

Uşak’ta yerel bir haber sitesinin sahibi olan Kazım Şen adlı şahıs da terör örgütüne yardım etmek suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Şahısların ankesörlü telefonlar aracılığıyla FETÖ’nün sözde imamlarıyla irtibat kurduğu tespit edilmişti. Uşak’ta gözaltına alınan 2’si helikopter pilotu 5 muvazzaf askerin de sorgusuna devam ediliyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı