Haber

Emeklilere Yıllık 2000 TL Bayram İkramiyesi

Başbakan, emekli vatandaşlara yılda toplam 2000 TL tutarında emekli ikramiyesi verileceğini söyledi. Ramazan ve Kurban Bayramı’ndan önce verileceği için bu zamma 2018 bayram ikramiyesi de deniliyor. Bu makalede 2018 emekli ikramiyesi ile ilgili bazı soruları sizler için cevapladık.

2018 Emekli İkramiyesi Kimlere Verilecek?

2000 TL’lik emekli ikramiyesinden 12 milyon emekliyle beraber aşağıdaki kişiler de faydalanabilecek:

  • Emeklilerin dul ve yetimleri;
    • Vefat eden emeklinin maaşını alan eşi ve çocukları da 2018 emekli ikramiyesi alma hakkına sahip olacak.
  • Bazı vatandaşlar emekli olmasalar da bayram ikramiyesi alabilecek. Bun statüdeki vatandaşları alt başlıkta paylaştık:

Emekli olmayanlar ikramiye alabilecek mi?

Başbakan yaptığı açıklamada 12 milyon emekli vatandaşa, bunların dul ve yetimlerine yıllık 2000 TL bayram ikramiyesi verileceğini söylemişti. Bu kişilerin dışında emeklilik hakkı kazanmamış bazı vatandaşlarımıza da bayram ikramiyesi verilmesi bekleniyor. Emekli olmadığı halde 2018 bayram ikramiyesi düzenlemesinden yararlanacak olan kişiler şunlar:

  • devletten maaş bağlanan gaziler,
  • vazife ve harp malulü aylığı alanlar,
  • terör mağduru siviller ve terör yüzünden vefat edenlerin hak sahipleri,
  • köy korucuları,
  • erbaşlar,
  • şampiyon sporcular,

Kısacası ”…emekli, adi malûllük veya vazife malûllüğü aylığı bağlanan veyahut toptan ödeme yapılan; asker, sivil tüm iştirakçilere…” yılda iki kere bayram ikramiyesi verilecektir.

2018 Ramazan Bayramı Emekli İkramiyesi Ne Zaman Verilecek?

Emeklilere ve diğer hak sahiplerine, emekliye bayram ikramiyesi düzenlemesi kapsamında Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesinde ek maaş verilecek. Maliye Bakanı Naci Ağbal açıklamalarında Ramazan Bayramı ikramiyesinin Haziranın başında vatandaşlara ödeneceğini söylemişti. Son haberlerde tarih netleşti ve ikramiyenin 13 Haziran 2018 tarihinde verileceği söylendi. Ramazan Bayramı için verilecek emekli ikramiyesi tutarı 1000 TL olacak.

2018 Kurban Bayramı Emekli İkramiyesi Ne Zaman Verilecek?

20 Ağustos 2018 tarihi Kurban Bayramı’nın ilk gününe denk geliyor. Bu sebeple Ağustos ayının ilk yarısında Kurban Bayramı emekli ikramiyeleri vatandaşa dağıtılacaktır. Kurban bayramı emekli ikramiyesi kapsamında vatandaşlara 1000 TL ek maaş verilecek.

SGK ve Bağkur prim affı ve ceza yapılandırma konusunda bilgi almak isterseniz Ceza, Prim ve Vergi Borcu Yapılandırma Kanunu Kapsamı 2018 adlı makalemizi mutlaka okuyunuz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close