EFT

EFT Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?EFT işlemlerinin durumunu yani paranın karşı hesaba geçip geçmediğini öğrenmek için EFT sorgulama yapılabilir. Bu işlemi aşağıdaki bankacılık araçlarını kullanarak yapabilirsiniz:

EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

EFT; Electronic Funds Transfer ifadesinin kısaltılmış halidir. Dilimize ”Elektronik Para Transferi” şeklinde geçmiştir. Bu bankacılık terimi; farklı bankalardaki hesaplar arasındaki para transferi işlemini ifade etmektedir.

EFT, ilgili bankanın işlem saatleri içinde, birkaç dakika içinde tamamlanır. İşlem yoğunluğu olan bazı zamanlarda bu süre biraz uzayabilir. Böyle durumlarda, verilen transfer talimatının ne durumda ve hangi aşamada olduğu takip edilebilir. EFT sorgulama yöntemleri şunlardır:

İnternetten EFT Sorgulama

Bazı bankaların internet ve mobil şube uygulamalarını kullanarak kolayca sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için para transferi alan veya gönderen tarafların ilgili bankanın müşterisi olması gerekir.

Müşteriler internet bankacılığı şifreleriyle mobil şube ya da internet şubeye giriş yaptıktan sonra işlem durumunu kolayca görebilirler. Bazı bankalar, yine internet şubesi aracılığıyla, işlem numarasıyla anlık sorgulama hizmeti verebilmektedir.

Çağrı Merkezinden Sorgu Yapma

Her banka internet şubesi üzerinden transfer sorgulama imkanı vermediği için halk arasında en çok kullanılan sorgulama yöntemi bankaların çağrı merkezini aramaktır. İlgili bankanın çağrı merkezini aradıktan sonra EFT sorgu numarası ya da hesap numaranızı müşteri temsilcisine iletip para transferinin durumunu sorgulayabilirsiniz.

MUTLAKA OKUYUNUZ: Bütün bankaların çağrı merkezi numaralarını görmek için https://yatırımhaber.com/butun-bankalarin-cagri-merkezi-numaralari-guncel-458/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Şubelerden Sorgu Yapma

Transferin çıktığı bankanın şubelerine müracaat ederek de sorgu yapabilirsiniz. Şubelerden sorgulama, diğer yöntemlere göre daha çok vaktinizi alacağından öncelikle internet şubesini ve çağrı merkezini kullanmakta fayda vardır.

EFT Sorgulama Ne Zaman Yapılabilir?

Para transferi yapılırken gecikme veya başka bir sorunla karşılaşıldığında sorgulama işlemi yaparız. Para transferi için kullanılan bankanın EFT için belirlediği saatler sırasında bir sorunla karşılaştığınızda, sorununuzu çağrı merkezi üzerinden çözebilirsiniz.

DİKKAT: Bütün bankaların para transferi işlem saatlerini görmek isterseniz https://yatırımhaber.com/tum-bankalarin-eft-saatleri-333/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Mesai saatleri dışında yapılan transfer karşı hesaba hemen geçmeyecektir. Transfer, ertesi iş günü içerisinde karşı hesaba geçeceğinden, sorgulama işlemini mesai saatleri dışında yapmanın bir manası yoktur.

EFT iptali için mesai saatlerine bakmanıza gerek yoktur. Hatta mesai saatleri dışında para karşı hesaba geçmeyeceğinden, bu zaman aralığında iptal işlemi çok daha kolay olacaktır. İptal için internet bankacılığındaki ”transferler” bölümünü kullanabilirsiniz.

EFT Sorgulama Hakkındaki Diğer Yazılarımızı Mutlaka İnceleyin

Akbank EFT Sorgulama https://yatırımhaber.com/akbank-eft-saatleri-2018-eft-sorgulama/

Halkbank EFT Sorgulama https://yatırımhaber.com/halkbank-eft-saatleri-eft-sorgulama/

Ziraat Bankası EFT Sorgulama https://yatırımhaber.com/ziraat-eft-saatleri-2018-eft-sorgulama/

Vakıfbank EFT Sorgulama https://yatırımhaber.com/vakifbank-eft-saatleri-2018-eft-sorgulama/

Garanti Bankası EFT Sorgulama https://yatırımhaber.com/garanti-eft-saatleri-2018-eft-sorgulama/

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı