EFT Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

eft sorgulama
eft sorgulama yöntemleri

EFT işlemlerinin durumunu yani karşı hesaba geçip geçmediğini öğrenmek için EFT sorgulama yapılabilir. EFT sorgulama işlemi çeşitli bankacılık araçlarıyla yapılabilir. Bu makalemizde ” EFT sorgulama nasıl yapılır? ” sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

EFT; Electronic Funds Transfer ifadesinin kısaltılmış halidir. Dilimize ”Elektronik Para Transferi” şeklinde geçmiştir. Bu bankacılık terimi farklı bankalardaki hesaplar arasındaki para transferi işlemini ifade etmektedir. EFT işlemleri, ilgili bankanın EFT saatleri içinde, birkaç dakika içinde tamamlanır. İşlem yoğunluğu olan bazı zamanlarda bu süre biraz uzayabilir. EFT sorgulama işlemi ile verilen transfer talimatının ne durumda ve hangi aşamada olduğu takip edilebilir. EFT sorgulama yöntemleri şunlardır:

İnternetten EFT Sorgulama

Bazı bankaların internet ve mobil şube uygulamalarını kullanarak kolayca sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bunun için EFT alan veya gönderen tarafların ilgili bankanın müşterisi olması gerekir. Müşteriler internet bankacılığı şifreleriyle mobil şube ya da internet şubeye giriş yaptıktan sonra işlem durumunu kolayca görebilirler. Bazı bankalar, yine internet bankacılığı aracılığıyla, eft işlem numarasıyla anlık sorgulama hizmeti verebilmektedir.

Çağrı Merkezinden EFT Sorgulama

Her banka internet şubesi üzerinden transfer sorgulama imkanı vermediği için halk arasında en çok kullanılan sorgulama yöntemi bankaların çağrı merkezini aramaktır. İlgili bankanın çağrı merkezini aradıktan sonra EFT sorgu numarası ya da hesap numaranızı müşteri temsilcisine iletip EFT durumunu sorgulayabilirsiniz. Bütün bankaların çağrı merkezi numaralarına bu bağlantıya tıklayıp erişebilirsiniz.

Banka Şubesinden EFT Sorgulama

EFT’nin çıktığı bankanın şubelerine müracaat ederek de sorgulama yapabilirsiniz. Şubelerden sorgulama işlemi diğer yöntemlere göre daha çok vaktinizi alacağından öncelikle internet şubesini ve çağrı merkezini kullanmakta fayda vardır.

EFT Sorgulama Ne Zaman Yapılabilir?

Para transferi yapılırken gecikme veya başka bir sorunla karşılaşıldığında sorgulama işlemi yaparız. Para transferi için kullanılan bankanın EFT işlemleri için belirlediği saatler arasında bir sorunla karşılaştığınızda sorununuzu çağrı merkezi üzerinden çözebilirsiniz. Mesai saatleri dışında yapılan eft karşı hesaba hemen geçmeyecektir. Ancak ertesi iş günü içerisinde karşı hesaba geçeceğinden, sorgulama işlemini mesai saatleri dışında yapmanın bir manası yoktur. Yapılan EFT’yi iptal etmek isterseniz, eft işlem saatlerine bakmadan, çağrı merkezini aramanız mantıklı olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*