Haber

Dünya’nın En Borçlu Ülkeleri Belli Oldu

Dünyada’ki bütün devletlerin iç ve dış olmak üzere toplam borçlarını inceledik. Ülkelerin toplam borçları 63 trilyon Amerikan Doları’nı geçiyor. Peki, Dünya’nın en borçlu ülkesi hangisi?

Yapılan araştırmalara göre dünyanın en borçlu ülkesi 20 trilyon dolara yaklaşan borcu ile Amerika Birleşik Devletleri. International Monetary Fund (IMF) yani Uluslararası Para Fonu’nun açıkladığı bilgilere göre ABD iç ve dış borç toplamıyla dünyanın en borçlu devleti. Kurumun açıkladığı bilgilere göre Amerika Birleşik Devletleri’nin toplam borcu 19 trilyon 940 milyar dolar.

Listede başı çeken diğer ülkeler Japonya ev Çin. Japonya’nın toplam borcu 11 trilyon dolar. 11 trilyon dolarla Japonya, en borçlu hükümetler listesinde ikinci sırada yer alıyor. Üçüncü sırada yer alan Çin’in toplam borcu 5 trilyon doları buluyor. Çin ve Japonya’nın borç kalemlerinin büyük bir kısmını kendi vatandaşlarına olan borçları oluşturuyor.

IMF’nin açıkladığı en borçlu devletler listesinin dördüncü sırasında 2 trilyon 375 milyar dolarla İtalya bulunuyor. İlk beşteki son ülke ise 2 trilyon 375 milyar dolarla Fransa bulunuyor. Peki, Türkiye’nin toplam borcu ne kadar?

Türkiye’nin toplam borcu ne kadar? Toplam Borç ve Milli Gelir Oranları Ne Durumda?

Türkiye hükümetinin toplam borcu Hazine Müsteşatlığı’nın belirttiği verilere göre 230 milyar dolar. Bu borç tutarları ile milli gelir oranlanınca, yüzde olarak en borçlu devletin 240 ile Japonya olduğu ortaya çıkıyor. İkinci sırada 181,6 ile Yunanistan, üçüncü sırada 148,7 ile Lübnan, dördüncü sırada 132,6 ile İtalya ve beşinci sırada 130,3 ile Portekiz bulunuyor. Türkiye’nin toplam borcunun milli gelire oranı 30’un altında bulunuyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı