Haber

Bedelli Askerlik Yürürlüğe Girdi!

Bedelli askerlik başvuruları başlıyor. Tüm detaylar aşağıda...Bedelli Askerlik Yaşı 24, Ücreti 15 Bin TL

Yaklaşık 5 milyon vatandaşın merakla beklediği bedelli askerlik yaş alt sınırı 24 oldu.1 Ocak 1994 ve öncesinde doğanlar bedelli askerlik kapsamında. Yaş şartını sağlayan mahkumlar da bedelliden faydalanabilecek. Belirlenen ücret ise 15 bin TL.

21 Günlük Temel Askerlik Eğitimi Verilecek

Önceki düzenlemede bedelli askerlik ücretini yatıran kişi askerlik görevinden muaf sayılıyordu. 2018’deki düzenlemede kapsama giren herkese 21 günlük askeri eğitim verilecek. Böylece bedelli askerlik yapanların da temel askeri eğitim almaları sağlanacak.

E Devlet Bedelli Askerlik Başvurusu

Başvurular e devlet üzerinden Asal Bedelli Başvurusu (Milli Savunma Bakanlığı) menüsünden yapılacak. İlgili sayfaya ulaşmak için edevlete giriş yaptıktan sonra arama sekmesine “bedelli askerlik” yazmanız yeterli. İlgili ekran bağlantısı aşağıdaki görseldeki gibi çıkacaktır:

E Devletten Bedelli Askerlik Başvurusu
E Devletten Bedelli Askerlik Başvurusu

Sayfaya girdikten sonra aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir:

1. Bedelli askerlikten faydalanmak isteyenler, E-Devlet kapısı üzerinden alınacak barkodlu ödeme belgesinin çıktısı ve Nüfus Hüviyet Cüzdanı ile birlikte bu belgede belirtilen banka şubelerinden herhangi birine giderek söz konusu bedeli yatıracak.

2. Barkodlu ödeme belgesi ve bedelin yatırılmasını müteakip bankadan alınacak üç (3) adet banka dekontunun aslı ile birlikte en yakın Askerlik Şubesi Başkanlığına bizzat başvurulması gerekecek.

Başvuru Süresi Ne Kadar?

3 Ağustos 2018 yürürlük tarihinden itibaren 3 ay süreniz var. Bu zaman zarfında başvurusunu yapmayanların bedelli askerlik hakkı yanacaktır.

Temel Askerlik Eğitimi Nedir?

Yanaşık düzen, silah, tek er muharebe ve spor eğitimleri temel askerlik eğitimini oluşturur. Bedelli askerlik yapacak olanlara da bu eğitimler verilecek.

5 Milyondan Fazla Kişiyi Kapsayacak

Yaş sınırının 25 olması sebebiyle bedelli askerlik kapsamına yaklaşık 5 milyon kişi giriyor. Devletin yaklaşık 6 milyar TL tutarında bedelli askerlik ücreti toplaması bekleniyor.

Profesyonel Askerliğe İlk Adım

Düzenlemeyle birlikte profesyonel askerliğin önü açılacak gibi görünüyor. Bülent Turan’ın aşağıdaki açıklaması bunu destekliyor:

”Ben sizin aracılığınızla gençlerimize, bedelli bekleyen tüm vatandaşlarımıza bu müjdeyi vermek istiyorum. Askerlik ruhuna yakışan bir adımı atmak bizim için bir görevdi. İstiyoruz ki, profesyonel askerliğe geçişin bu bir adımı olsun. Bugün 5 milyondan fazla bunu bekleyen insanımız var. Çok büyük bir yığılma var…”

Bedelli Askerlik Kalıcı Mı Olacak?

Kanun teklifinden bedelli askerliğin kalıcı olmasına yönelik bir ibare bulunmuyor. Ancak profesyonel ordu sistemine kademe kademe geçileceği söyleniyor.

Ücretleri Ziraat ve Halkbank Toplayacak

Son bilgilere göre 2018’de de bedelli askerlik ücretlerini Ziraat Bankası ve Halk Bankası toplayacak.

MUTLAKA İNCELEYİN: Bedelli askerliği düzenleyen kanun metnini incelemek ve daha fazla bilgi almak için https://yatırımhaber.com/bedelli-askerlik-kanun-metni-2018/ adresli sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bedelli askerlik hakkındaki diğer yazılarımız:

Bedelli Askerlik Eğitim Birlikleri Belli Oldu https://yatırımhaber.com/bedelli-askerlik-egitim-birlikleri-belli-oldu/

ING Bank Bedelli Askerlik Kredisi 2018 https://yatırımhaber.com/ing-bank-bedelli-askerlik-kredisi/

Ziraat Bankası Bedelli Askerlik Kredisi 2018 https://yatırımhaber.com/ziraat-bankasi-bedelli-askerlik-kredisi/

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı