Haber

BDDK Kredi Kartı Taksit Düzenlemesi 2019

8261 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkındaki Yönetmeliğin 26. Maddesinde yapılan değişiklik Resmi Gazetede yayınlandı. Kredi kartlarının taksit sürelerini değiştiren düzenlemenin tüm detayları aşağıda…Kredi kartlarının taksit sayılarını arttıran BDDK Kredi Kartı Düzenlemesi 2019 artık yürürlükte. Bu düzenlemeye göre seyahat, sağlık ve elektronik eşya harcamalarına yapılabilecek taksit sınırları arttırıldı. Detaylar şöyle:

Bilgisayar Alışverişlerine 12 Ay Taksit Yapılacak

Kredi kartlarıyla yapılan bilgisayar alışverişleri için taksit üst sınırı 6 aydan 12 aya çıkarıldı. Tabletler ise kapsam dışı tutuldu.

Cep Telefonlarına Taksit Yok

Kredi kartı ile cep telefonu alışverişi bir süredir yapılamıyor. BDDK Kredi Kartı Düzenlemesi 2019 metninde de cep telefonlarıyla ilgili bir ibareye yer verilmemiş.

Yurt İçi Seyahat Harcamalarına 12 Taksit

Kredi kartlarıyla seyahat acentelerinde yapılan harcamalara 12 aya kadar taksit yapılacak. Sadece yurt içi seyahat harcamalarının bu kapsama girdiği belirtiliyor.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Harcamalarına 12 Taksit

Kredi kartıyla bu kapsamda yapılan ödemelere de 12 ay taksit yapılacak. Eski düzenlemede sağlık harcamaları için en fazla 9 ay taksit yapılmaktaydı.

Kurumsal Kredi Kartlarına 12 Ay Taksit İmkanı Getirildi

Yukarıda açıkladığımız maddeler bireysel kredi kartları için geçerlidir. Kurumsal kredi kartlarına ise tüm harcamalar için 12 aya kadar taksit yapma imkanı getirilmiştir. Önceki düzenlemedeki üst sınırın 9 ay olduğunu belirtelim.

BDDK Kredi Kartı Taksit Düzenlemesi 2019’ Basın Açıklaması

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 25/2/2019 tarihli ve 8261 sayılı Kararı ile Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26 ncı maddesinin yedinci fıkrası uyarınca, 11/01/2019 tarihli ve 8198 sayılı Kurul Kararı ile belirlenen kredi kartlarında taksitlendirme sürelerinin;

  • Tablet alımları hariç, bilgisayar alımlarında ve taşımacılık ile ilgili harcamalarda altı aydan on iki aya,
  • Seyahat acenteleri ile ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda dokuz aydan on iki aya,
  • Kurumsal kredi kartlarındaki genel taksit sınırının ise dokuz aydan on iki aya çıkarılmasına karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur. (Kaynak: https://www.bddk.org.tr/ContentBddk/dokuman/duyuru_0698_01.pdf)

En avantajlı kredi kartı ürünlerini araştırdık. Kredi kartı başvurusu yapmadan önce mutlaka inceleyin: https://yatırımhaber.com/kredi-karti-basvurusu/

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı