Yatırım

Banka Yatırım Hesabı Nedir? Hangi Bankadan Yatırım Hesabı Açmalı?

Yatırım hesabı nedir? Yatırım hesabı açanlar hangi yatırım araçlarını kullanabilir? Yatırım hesabı nasıl açılır? 2020'de hangi Bankadan Yatırım Hesabı Açmalı? Cevaplar aşağıda...

Sponsorlu Reklamlar

Yatırım yapmanın birçok yolu vardır. Bunlardan biri de bankalarda ya da diğer finans kuruluşlarında yatırım hesabı açmaktır. Bu yazımızda yatırım hesabı hakkında bazı soruları cevapladık…

Yatırım hesabı nedir? Yatırım hesabı ne işe yarar?

Yatırım hesabı; çeşitli yatırım kaynaklarına kolayca yatırım yapabilmenizi, yatırımlarınızı anında takip edebilmenizi, anlık alış-satış işlemleri yapabilmenizi sağlayan ve bunlar gibi birçok avantaj sunan, banka ya da diğer finans kuruluşlarında açabileceğiniz hesaplardır. Yatırım hesabı açtıktan sonra çeşitli yatırım araçları ile alış-satış yapabilme olanağına sahip olursunuz. Peki, Yatırım hesabı açanlar hangi yatırım araçlarını kullanabilir?

Yatırım hesabı açanlar hangi yatırım araçlarını kullanabilir?

Hangi konuda yatırım yapmak istiyorsanız o yatırım aracını, yatırım hesabı açarak kullanabilirsiniz. Yatırım hesabı açılabilecek araçlar şunlardır:

 • Çeşitli fonlara yatırım yapmayı sağlayan hesaplar
 • Devlet tahvilleri ile yatırım yapmayı sağlayan hesaplar
 • Hazine bonosu alış-satış işlemi yapılabilen yatırım hesapları
 • Hisse senedi alış-satışı yapılabilen yatırım hesapları
 • Altın Hesabı
 • Döviz Hesabı
 • Eurobond
 • DCD

Yukarıdaki yatırım araçlarından birini ya da birkaçını seçerek yatırım hesabı açabilirsiniz. Açacağınız yatırım hesabında hangi işlemleri yapabileceğiniz, yatırım hesabı açacağınız bankaya bağlıdır. Peki, Yatırım hesabı nasıl açılır?

Yatırım hesabı nasıl açılır?

Yatırım hesabı açtırmak herhangi bir bankada mevduat hesabı açtırmak arasında bir fark yoktur. İnternet ve mobil bankacılığın gelişmesiyle artık yatırım hesabı açmak da çok kolaylaştı. Müşterisi olduğunuz bankanın internet şubesine girip anında yatırım hesabı açabilirsiniz. Herhangi bir bankanın müşterisi değilseniz ya da internet bankacılığıyla aranız pek iyi değilse, nüfus cüzdanınızla istediğiniz her hangi bir banka şubesine giderek de anında yatırım hesabı açtırabilirsiniz.

Ziraat Bankası Borsa Yatırım Hesabı açmak istiyorsanız hemen tıklayın: Ziraat Mobil’den Ziraat Bankası Yatırım Hesabı Açma | Uygulamalı

Hangi Bankadan Yatırım Hesabı Açmalı?

Neredeyse bütün bankalar yatırım hesabı hizmeti veriyor. Ancak her bankanın yatırım hesabı konusunda değişik avantajları ya da dezavantajları olabiliyor. Bu sebeple yatırım hesabı açacağınız bankayı seçmenizde size yardımcı olabilecek bazı kriterleri belirtmek isteriz:

 • Bir bankada yatırım hesabı açacaksanız öncelikle o bankanın hangi kaynaklar için yatırım hesabı hizmeti sunduğuna dikkat etmelisiniz. Örneğin; bazı bankalar yatırım hesabı aracılığıyla altın alış-satışına izin verirken hisse senedi alım-satımına izin vermeyebiliyor. Bu kritere uygun bir bankayla çalışırsanız ilerleyen zamanlarda isterseniz yatırım kaynağınızı değiştirebilir ve farklı bir bankaya gerek kalmadan mevcut yatırım hesabınızla değişik yatırım araçları arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz.
 • Bazı bankalar yatırım hesaplarından da hesap işletim ücreti almaktadırlar. Bir bankada yatırım hesabı açtırmadan önce, bankanın hesap işletim ücreti alıp almadığına dikkat etmekte fayda var.
 • Bankalar yatırım hesapları üzerinden komisyon ücreti de almaktadırlar. Örneğin: 1000 TL’ye alınan bir hisse senedinden X banka binde üç komisyon alırken, Y banka binde bir komisyon alabiliyor. Bu sebeple komisyon ücretleri hakkında bilgi sahibi olmakta da fayda var.

BUNA DA BAKIN: Halkbank yatırım hesabı ile hisse senedi nasıl alınır? Sorunun cevabını öğrenmek için bu bağlantıyı ziyaret ediniz: https://yatırımhaber.com/hisse-senedi-nasil-alinir/

Ziraat Bankası’nın yatırım hesapları hakkında bilgi almak isterseniz tıklayın: https://www.ziraatyatirim.com.tr/

İlgili Yazılar

Bir Yorum

 1. QNB FİNANS BANK dışında hepsi olabilir, Bu bankanın hatası yüzünden 18 bin $ para kaybettim ve banka hatasını kabul etmedi mahkemeye verdim yıllardır uğraşıyorum , bankada her türlü yol var AMAN DİKKATLİ OLUN haklı olsanız da cebinizde banka kadar paranız yok ise , haklı olsanız dahi derdinizi kimseye anlatamazsınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu