24 Haziran 2018 Erken Seçimi Piyasaları Nasıl Etkiler?

erken seçim ve altın-dolar fiyatları
Erken seçim ve altın-dolar fiyatları

24 Haziran 2018 tarihinde erken seçim yapılacak. Aniden ortaya çıkan bu kararın ekonomiyi nasıl etkileyebileceğini yorumladık. Erken seçim etkisiyle döviz ve altın fiyatlarının yaşayabileceği değişimler hakkındaki tahminlerimiz aşağıda…

Erken seçim kararı birkaç gün içinde alındı. Seçimin, iki aya yakın bir zaman içinde yapılacak olması ve erken seçim kararının birkaç gün içinde aniden alınmış olması piyasalarda şok etkisi yarattı. Peki, bu 2 aylık süreçten Türkiye ekonomisi nasıl etkilenir? Erken seçim dolar fiyatlarını nasıl etkiler? Erken seçim altın fiyatlarını nasıl etkiler?

Erken seçim ekonomiyi nasıl etkiler?

Geçtiğimiz yıllarda yapılan seçimlerin propaganda süreci devletin bütçesini olumsuz olarak etkilemişti. Özellikle 2017 yılının ilk çeyreğinde yaşanan resesyonu buna örnek olarak gösterebiliriz. Bu resesyonun (ekonomik daralma) temel sebebi referandum sürecinde yapılan harcamalardı. Bu harcamalar bütçe açığına sebebiyet verdi; faizleri yükseltti, enflasyonu arttırdı. Ayrıca işsizlik oranında da önemli artışlar yaşandı.

Normal şartlarda seçimin 2019 yılında yapılacağını biliyoruz. Seçim normal zamanında yapılacak olsaydı yukarıdakine benzer bir tabloyla karşılaşmak muhtemel olacaktı. Ancak 2018 erken seçimi kısa sürede gerçekleşeceğinden, süreçte yapılacak harcamalar da nispeten az olacaktır. Daha doğrusu propaganda süresinin kısalığı, yapılacak seçim harcamalarını da azaltacaktır. Bu açıdan bakıldığında erken seçimin ekonomiye katkısı olumludur. Öte yandan seçim sürecinin uzun olması ülke piyasasına olan güveni azaltabilir. Erken seçimle birlikte bu sürecin kısalması, diğer bir deyişle siyasal istikrarın sağlanması piyasalar açısında olumlu yorumlanabilir. Yabancı yatırımcıların seçim sonrasında oluşacak siyasal ortama güvenmeleri halinde ekonomi bundan olumlu etkilenecektir. Ancak devletin mücadele etmek durumunda kaldığı Suriye meselesi gibi durumlar, süreci olumsuz yönde etkileyebilir.

Türkiye ekonomisinin asıl problemi üretim kaynaklı olduğu için erken seçim gibi süreçlerin ekonomiye katkısı çok etkili olmayacaktır. Ekonominin gün yüzüne çıkabilmesi için tarımsal üretim ve bilişim gibi konular hakkında radikal kararlar almak gereklidir.

Yatırımcıların merak ettiği en güncel konu ise erken seçim sürecindeki altın ve döviz fiyatları… Bunlar hakkındaki tahminlerimizi alt başlıklarda sizler için paylaştık.

Erken seçim dolar fiyatlarını nasıl etkiler?

Dolar’ın TL karşısındaki artışı özellikle son 3 ayda zirve yaptı. Halk arasındaki beklenti Doların 5 TL barajına yaklaşacağı yönündeydi. Ancak birçok otorite tarafından, Dolar kurunun 2018 sonuna kadar bu seviyeye çıkması beklenmiyor. Bizim beklentimiz de buna paralel ve Dolar kurunun 4,15 – 4,30 TL arasında seyredeceği yönünde. 2018 erken seçimi dolar fiyatını çok etkilemeyecektir. Bu sebeple seçim sebebiyle dolara yatırım yapmak yatırımcı açısından kazançlı olmayacaktır.

Erken seçim altın fiyatlarını nasıl etkiler?

Altın fiyatları erken seçim açıklamasından sonra birkaç gün düşüş yaşadı. Bu düşüşün sürekli olmayacağını düşünüyoruz. Bunun sebebi düğün sezonunun başlamış olması. Kısacası altın fiyatlarında erken seçim süreci sebebiyle ciddi bir artış veya düşüş olmayacaktır. Düğün sezonunun altın fiyatlarına etkisi de Ramazan ayının yaklaşması sebebiyle çok olmayacaktır. Altın fiyatlarının çok yüksek seviyelerde olması da altın yatırımının, içinde bulunduğumuz dönemde, çok karlı olmayacağını göstermektedir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*