Genel

24 Haziran 2018 Erken Seçimi Piyasaları Nasıl Etkiler?24 Haziran 2018 tarihinde erken seçim yapılacak. Aniden ortaya çıkan bu kararın ekonomiyi nasıl etkileyebileceğini yorumladık. Erken seçim etkisiyle döviz ve altın fiyatlarının yaşayabileceği değişimler hakkındaki tahminlerimiz aşağıda…

Erken seçim kararı birkaç gün içinde alındı. Seçimin, iki aya yakın bir zaman içinde yapılacak olması ve erken seçim kararının birkaç gün içinde aniden alınmış olması piyasalarda şok etkisi yarattı. Peki, bu 2 aylık süreçten Türkiye ekonomisi nasıl etkilenir? Erken seçim dolar fiyatlarını nasıl etkiler? Erken seçim altın fiyatlarını nasıl etkiler?

Erken seçim ekonomiyi nasıl etkiler?

Geçtiğimiz yıllarda yapılan seçimlerin propaganda süreci devletin bütçesini olumsuz olarak etkilemişti. Özellikle 2017 yılının ilk çeyreğinde yaşanan resesyonu buna örnek olarak gösterebiliriz. Bu resesyonun (ekonomik daralma) temel sebebi referandum sürecinde yapılan harcamalardı. Bu harcamalar bütçe açığına sebebiyet verdi; faizleri yükseltti, enflasyonu arttırdı. Ayrıca işsizlik oranında da önemli artışlar yaşandı.

Normal şartlarda seçimin 2019 yılında yapılacağını biliyoruz. Seçim normal zamanında yapılacak olsaydı yukarıdakine benzer bir tabloyla karşılaşmak muhtemel olacaktı. Ancak 2018 erken seçimi kısa sürede gerçekleşeceğinden, süreçte yapılacak harcamalar da nispeten az olacaktır. Daha doğrusu propaganda süresinin kısalığı, yapılacak seçim harcamalarını da azaltacaktır. Bu açıdan bakıldığında erken seçimin ekonomiye katkısı olumludur. Öte yandan seçim sürecinin uzun olması ülke piyasasına olan güveni azaltabilir. Erken seçimle birlikte bu sürecin kısalması, diğer bir deyişle siyasal istikrarın sağlanması piyasalar açısında olumlu yorumlanabilir. Yabancı yatırımcıların seçim sonrasında oluşacak siyasal ortama güvenmeleri halinde ekonomi bundan olumlu etkilenecektir. Ancak devletin mücadele etmek durumunda kaldığı Suriye meselesi gibi durumlar, süreci olumsuz yönde etkileyebilir.

Türkiye ekonomisinin asıl problemi üretim kaynaklı olduğu için erken seçim gibi süreçlerin ekonomiye katkısı çok etkili olmayacaktır. Ekonominin gün yüzüne çıkabilmesi için tarımsal üretim ve bilişim gibi konular hakkında radikal kararlar almak gereklidir.

Yatırımcıların merak ettiği en güncel konu ise erken seçim sürecindeki altın ve döviz fiyatları… Bunlar hakkındaki tahminlerimizi alt başlıklarda sizler için paylaştık.

Erken seçim dolar fiyatlarını nasıl etkiler?

Dolar son bir ayda TL karşısında adeta şaha kalktı. Birçok otorite tarafından bile, Dolar kurunun 2018 sonuna kadar bu seviyeye çıkması beklenmiyordu. Seçim öncesi Dolar fiyatları neredeyse 5 TL’ye kadar yükselmişti. Bu hafta itibariyle MB müdahalesiyle Dolar tekrar 4,50 TL seviyelerine geldi.

Dolar fiyatlarında artış olursa da bunu erken seçime bağlamak yanlış olacaktır. Erken seçime kadar bu fiyat seviyesinin korunacağını düşünüyoruz. Şu aşamada Dolardan ciddi kar etmek pek mümkün gözükmüyor.

Döviz yatırımı hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz https://yatırımhaber.com/doviz-yatirimi-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Erken seçim altın fiyatlarını nasıl etkiler?

Altın fiyatları erken seçim açıklamasından sonra birkaç gün düşüş yaşadı. Bu düşüşün sürekli olmayacağını düşünüyoruz. Bunun sebebi düğün sezonunun başlamış olması. Kısacası altın fiyatlarında erken seçim süreci sebebiyle ciddi bir artış veya düşüş olmayacaktır. Düğün sezonunun altın fiyatlarına etkisi de Ramazan ayının yaklaşması sebebiyle çok olmayacaktır. Altın fiyatlarının çok yüksek seviyelerde olması da altın yatırımının, içinde bulunduğumuz dönemde, çok karlı olmayacağını göstermektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Erken seçim öncesi yürürlüğe girmesi beklenen; vergi-prim-ceza-öğrenci affı ve imar barışını içeren torba yasa hakkında detaylı bilgiye https://yatırımhaber.com/vergi-borcu-yapilandirma-kanunu-2018/ adresinde ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Erken seçim öncesi bankalar konut kredisi faizlerini düşürdü. İndirimli finansman ve yapılandırma hakkında bilgi için https://yatırımhaber.com/konut-kredisi-faizleri-ne-zaman-dusecek-2018/ bağlantısına tıklayınız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı