Genel

2017 Yılı Süt Parası Ödemeleri Başladı2008 yılından beri verilen süt parası ödeneği 2017 yılında da verilmeye devam ediyor. Peki, 2017 yılı süt parası ödeneği kimlere verilir? Süt parası alma şartları nelerdir? 2017 süt parası ne kadar? Süt parası başvurusu nasıl yapılır? Süt parası için İstenen Belgeler Nelerdir?Cevaplar yazımızın devamında…

2017 yılı süt parası ödeneği kimlere verilir?

Süt parası ya da diğer adı ile emzirme ödeneği 2017 yılında da verilmeye devam ediliyor. Peki, emzirme ödeneği kimlere verilir?

Emzirme ödeneği doğum yapan sigortalı kadınlara ya da sigortası olmayan ancak eşi sigortalı olan doğum yapmış kadınlara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilmektedir.

4/A (Sigortalı Özel Sektör Çalışanları), 4/B (BAĞ-KUR yani kendi hesabına çalışanlar) kapsamında olan ve yukarıdaki şartlara uyan kişiler süt parası alma hakkına sahiptir.

4/C kapsamındaki kamu görevlileri (devlet memurları) da bu hakka sahipler. Memurlar emzirme ödeneklerini çalıştıkları devlet kurumları aracılığı ile alabilirler.

Süt parası alma şartları nelerdir?

Sigortalı kadının ya da sigortalı olmayan eşin doğum yapması sonucunda sigortalı erkeğin emzirme parası alma şartları:

  • 4/A kapsamında çalışan sigortalıların; doğum yapmadan önceki bir yıl içinde en az 120 gün sigortasının olması gerekir.
  • 4/B kapsamında olan ve kendi hesabına çalışan (BAĞ-KUR) doğum yapmadan önceki bir yıl içinde en az 120 gün sigortasının olması gerekir. 4/B kapsamında olanların sigorta prim borcu ve genel sağlık sigortası borcu olmaması gerekir.
  • Süt parasının verilebilmesi için doğan çocuğun ya da çocukların yaşıyor olması gerekiyor.

2017 süt parası ne kadar?

Emzirme ödeneği 1 Ocak 2017’den itibaren doğan çocuklar için, yılda bir kere olmak üzere, 113 TL olarak veriliyor. Emzirme ödeneği almaya hak kazanırsanız bu ödeneği 5 yıl içinde bankalardan tahsil edebilirsiniz. 5 yıldan sonra hakkınız zaman aşımına uğrar.

Süt parası başvurusu nasıl yapılır? Süt parası için istenen belgeler Nelerdir?

Emzirme ödeneği için ikamet ettiğiniz yerdeki SGK İl Müdürlüklerine başvurmanız yeterlidir. Süt parası için istenen belgeler:

  • Doğum raporu,
  • Emzirme ödeneği talep dilekçesi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı