Genel

2017 Yılı İçin Çiftçilerin Borç Yapılandırma Başvuruları Başladı8 Mart 2017 tarihinde yürürlüğe giren 6824 sayılı torba yasaya göre çiftçiler geçmişe dönük yasal takibe düşmüş kredi borçlarını yapılandırabilecekler.

Çiftçi borcu yapılandırması kapsamına giren borçlar nelerdir? Çiftçi kredi borcu yapılandırma başvurusu ne zamana kadar nereye yapılır? Çiftçi kredi borcu yapılandırması için kaç taksit yapılacak? Çiftçi kredi borcu yapılandırma faiz oranı kaçtır? Çiftçiler kredi borcu yapılandırma taksitlerini düzenli ödemezse ne olur? Merak edilen bu soruların cevaplarını öğrenmek için makalemize göz atabilirsiniz.

Çiftçi borcu yapılandırması kapsamına giren borçlar nelerdir?

Ziraat Bankası’ndan ya da Tarım Kredi Kooperatifi’nden geçen yıllarda alınan ve 31.12.2016 tarihinden itibaren yasal takibe düşen kredi borçları için yapılandırma yapılabilir. Ayrıca tarımda sulama için kullanılan elektrik borçları için de yapılandırma yapılabiliyor.

Çiftçi kredi borcu yapılandırma başvurusu ne zamana kadar nereye yapılır?

6824 sayılı kanun metninden anlaşıldığı üzere; başvuru tarihi 8 Mart 2017’de başlayıp 2017 Haziran ayı sonuna kadar devam edecek. Başvuru yerleri ise Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi olarak belirlenmiş.

Çiftçi kredi borcu yapılandırması için kaç taksit yapılacak?

Çiftçi kredi borcu yapılandırması için 5 taksit yapılacak. Bu 5 taksit her yıl 1 taksit olmak üzere 5 yılda ödenecek. İlk yapılandırma taksiti 2017 yılının Ekim ayının sonuna kadar ödenecek. Diğer taksitler de ilk taksitin ödendiği ayda ödenmeye devam edilecek.

Çiftçi kredi borcu yapılandırma faiz oranı kaçtır?

Çiftçiye yansıtılacak yapılandırma faiz oranı %5’tir. Normalde %11 olan faiz oranının %6’sını devlet hazineden ödemektedir.

Çiftçiler kredi borcu yapılandırma taksitlerini düzenli ödemezse ne olur?

Yasal takipte olup da yapılandırılan borçların taksitlerinin zamanında ödenmediği durumlarda; çiftçiye taksitin son ödeme tarihinden başlayarak 3 ay süre veriliyor. Bu süre için taksit yasal faiziyle ödenirse ortada bir sorun kalmıyor. Ancak verilen bu ek sürede de ödeme yapılmazsa borç yapılandırma sözleşmesi iptal ediliyor. Bunun sonucunda çiftçinin mevcut borcu yasal takibe tekrar düşmüş oluyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı