2017 Kredi Sicil Affı Yürürlükte

kredi sicil affı

Geçmiş dönemlere ait kredi veya kredi kartı borcunu olup; bu borçları ödeyemeyen ya da zamanında ödeyemeyen kişiler takibe düşerler. Böylece bu kişiler bankaların kara listesine girerek bir daha kredi almazlar. Borcunu zamanında ödeyemeyip sonradan kapatanlar ise 5 yıl boyunca kara listede kalırlar ve bu süre boyunca bankalardan kredi alamazlar.

Yukarıda belirttiğimiz durumda olan kişi ve tüzel kişiler kredi sicil affını dört gözle bekliyordu. Çünkü bu af sayesinde zor durumda olanlar kara listeden çıkacak ve kredi alabileceklerdi. Ancak 2017 kredi sicil affı beklentileri karşılayamadı. Bu yazımızda 2017 kredi sicil affını araştırdık. 2017 kredi sicil affı nedir? 2017 kredi sicil affı kapsamında olan borçlar nelerdir? Kredi sicil affı şartları nelerdir? 2017 Kredi sicil affından yararlanıp kredi çekilebilir mi? Tüm bu soruların cevaplar için makalemizi okuyun.

2017 kredi sicil affı nedir?

Kredi sicil affı geçmişte ödenemeyen kredi kartı ve kredi gibi borçlar sonucu kara listeye düşen vatandaşlara yönelik bir yasadır. Borçlarından ötürü kara listede olan kişilere kesinlikle kredi verilmiyor. Çünkü bu kişiler daha önceden yapamadıkları dolayısı ile bankaların gözünde kredi almak için riskli gözüküyor. Bu kapsamda olan kişilere tekrar kredi sağlayabilme amacı taşıyan 2017 kredi sicil affının vatandaşların işine pek yaramadığını görüyoruz. Bunun sebebini açıklayacağız.

2017 kredi sicil affı kapsamında olan borçlar nelerdir?

Kanunda; kredi kartı borcu olanların, kredi borcu olanların, çek ve senet borcu olanların bu yasadan faydalanabileceği yazıyor.

2017 Kredi sicil affı şartları nelerdir?

Kara listede olanlar kanunun yürürlüğe girme tarihi olan 27.01.2017’den başlamak üzere; 6 ay içinde borçlarını ödemeleri ya da yapılandırmaları halinde aftan faydalanabilecekler.

2017 Kredi sicil affından yararlanıp kredi çekilebilir mi?

Bu konu ile ilgili en çok sorulan soru belki de bu başlıktır. 2017 kredi sicil affı kanunu bankalara karşı bir yaptırım niteliğinde değildir. Daha çok bir tavsiye niteliğinde olan bu kanunu açıkçası hiçbir banka uygulamak istemiyor. Çünkü kara listedekiler daha önceden kredi ödemesi konusunda sabıkalılar diyebiliriz. Bu sebeple bankalar bu kişilere tekrar kredi vermek için yanaşmıyor. Kanunda herhangi bir yaptırım da olmadığı vatandaşın da eli kolu bağlı durumda.

Bankacılık sektöründe gördüğümüz durumlar da bunu destekliyor. Örneğin bankalar bu konu hakkında kendilerine bir yazı gelmediğini ve bu kapsamda kredi veremeyeceklerini söylüyorlar. Bunun dışında borcunuzu ödemenizi, sonra da dilekçe yazmanızı teklif ediyorlar. Ancak vatandaşın zaten parası yok bu ödemeyi nasıl yapacak diye düşünen yok.

Sonuç olarak bu 2017 sicil affı uygulamada kesinlikle yoktur. Devletin bu durumla acilen ilgilenmesi ve gerekirse kanunu yeniden düzenlemesi gerekir. Zira 10 milyon kişi ve 2 milyon esnaf bu affı umutla bekliyordu. Ancak sonuç hüsran oldu.

Yorum bölümüne sorularınızı yazarsanız sorularınız kısa sürede cevaplanacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*