Genel

2018 İşsizlik Maaşı Hakkında Bilgiler

İşsizlik maaşı, kendi kusuru ve isteği dışında işten çıkarılan ya da haklı fesih ile işten ayrılan işçilere, belli bir süre için, devlet tarafından ödenen maaştır. Bu makalede İşsizlik maaşı hakkında siz okurlarımıza bazı bilgiler verdik.

İşsizlik maaşı kimlere verilir? İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır? İşsizlik maaşı hesaplama nasıl yapılır? 2018 En düşük işsizlik maaşı ve 2018 en yüksek işsizlik maaşı ne kadardır? Makalemizin içeriğinde soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

İşsizlik maaşı kimlere verilir?

İşsizlik maaşı kendi kusuru ve isteği dışında işten çıkarılanlara veya haklı nedenle hizmet akdini feshedenlere verilmektedir. İşinden istifa edenler ya da kusurlu gözükenler işsizlik maaşı alamıyor.

İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır?

İşsizlik maaşı başvurusu, işçinin hizmet akdinin iptal edilmesinden itibaren 1 ay içinde İŞKUR’a yapılmalıdır. 1ay sonra başvuranlara daha kısa süreli işsizlik maaşı veriliyor. Bu sebeple 1 ayı doldurmadan hemen İŞKUR’a müracaat etmek sizin için daha karlı olacaktır.

İşsizlik maaşı hesaplama nasıl yapılır?

İşsizlik maaşı hesaplaması; işçinin son 3 yıldaki prim günü sayısına ve ayrıldığı iş yerindeki son 4 aylık brüt maaşının ortalamasına göre yapılır. Bu durumu şöyle açıklayalım:

Son 3 yıl içinde;

  • 600 gün prim sayısı olanlar 6 ay,
  • 900 gün prim sayısı olanlar 8 ay,
  • 1080 gün prim sayısı olanlar 10 ay işsizlik maaşı alırlar.

Alınacak işsizlik maaş aylığı hesabı, işçinin en son çalıştığı iş yerinde aldığı son 4 aya ait brüt maaşının aylık ortalamasının %40’ı kadardır. Bu açıklamaya bir örnek verelim: Bir işçinin son 4 aylık brüt maaş toplamı 10.000 TL olsun. Bunun aylık ortalaması 2500 TL eder. 2500 TL’nin %40’ı olan 1000 TL bu işçinin alacağı işsizlik maaşıdır.

2018 En düşük işsizlik maaşı ve 2018 en yüksek işsizlik maaşı ne kadardır?

2018 yılı için en düşük işsizlik maaşı 711 TL; en yüksek işsizlik maaşı 1422 TL’dir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı