Genel

2017 Emlak Vergisi İtirazı Nasıl Yapılır?
Taşınmazlardan alınacak emlak vergisi miktarını; belediyelere bağlı olarak çalışan emlak vergisi komisyonları belirliyor. Emlak vergisi komisyonları gayrimenkule ait metrekare birim değerini hesaplıyor ve bu hesaba göre de vereceğiniz emlak vergisi tutarı 4 yıllığına belirlenmiş oluyor. Vatandaşların şikayetçi olduğu konu ise hesaplanan emlak vergisi tutarlarının geçmişe oranla çok yüksek olması. Vatandaşların kanunen bu emlak vergilerine itiraz etme hakkı bulunuyor. Peki, Emlak vergisi itirazı için ne yapmak gerekir? Emlak vergisi itirazı nereye yapılır? Emlak vergisi itirazı için son gün ne zaman?

Emlak vergisi itirazı için ne yapmak gerekir?

Kanuna göre Türkiye’de bulunan binalar, araziler ve arsalar için devlet emlak vergisi alıyor. Emlak Vergisi Komisyonu’nun, sahibi olduğunuz gayrimenkul için hesapladığı emlak vergisi miktarına itiraz edebilirsiniz. İtirazdan önce sahibi olduğunuz gayrimenkule ait emlak vergisini muhtarlıklardan öğrenebilirsiniz. Muhtarlıklardan öğrendiğiniz vergi tutarları sizce yüksekse buna itiraz hakkınız var. Peki, Emlak vergisi itirazı nereye yapılır?

Emlak vergisi itirazı nereye yapılır?

Emlak Vergisi İtiraz davası açmak için önce muhtarlıklardan Emlak Vergisi Komisyonu kararın bildiren bir belge almanız gerekiyor. Bu belge ile birlikte ilgili gayrimenkulün bulunduğu yerdeki Vergi Mahkemelerine itiraz başvurusu yapabilirsiniz.

Emlak vergisi itirazı için son gün ne zaman?

Emlak vergisi itirazı için son gün 7 Eylül 2017 Perşembe günüdür. Belirlenen günde mesai saati bitimine kadar gayrimenkulün bulunduğu yerdeki vergi mahkemelerine emlak vergisi itirazında bulunabilirsiniz. İtiraz için belirlenen süreyi geçirirseniz, belirlenen emlak vergisi tutarları 4 yıllığına kesinleşecek ve bu zaman zarfında emlak vergisi itirazı yapma hakkınız düşecektir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı